UNESCO-nun iştirakı ilə Azərbaycanda təşkil olunan tədbirlər
24 avqust 2005-ci il tarixində Bakı şəhərində “UNESCO-Аzərbаycаn: gələcəyə körpü” mövzusunda beynəlxalq kоnfrаns keçirilmişdir.
10-11 iyun 2008-ci il tarixində Bakıda “Mədəniyyətlərarası dialoqda qadınların rolunun genişləndirilməsi” mövzusunda beynəlxalq forum keçirilmişdir. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti xanım Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü, UNESCO-nun və İSESKO-nun dəstəyi ilə keçirilən forumda dünyanın müxtəlif ölkələrindən 300-dən çox nümayəndə, o cümlədən bir neçə ölkənin birinci xanımları, İSESKO-nun baş direktoru, UNESCO-nun xoşməramlı səfirləri iştirak etmişlər.
18-25 mart 2009-cu il tarixində Heydər Əliyev Fondu, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının təşkilatçılığı ilə Bakıda Birinci Beynəlxalq Muğam Festivalı təşkil olunmuşdur. Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva, UNESCO-nun Baş Direktoru cənab Koişiro Matsuura və dünyanın 17 ölkəsindən festivala gəlmiş çoxsaylı qonaqlar mərasimdə iştirak etmişlər. Festival çərçivəsində elmi simpoziumlar, muğam ifaçılarının beynəlxalq müsabiqəsi və müxtəlif konsertlər təşkil edilmişdir.
2009-cu ildən etibarən UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı ilə birgə insan hüquqları ilə bağlı müxtəlif mövzulara həsr olunan Ombudsmanların Beynəlxalq Bakı Konfransını təşkil edir.
2011-ci ildən etibarən ölkəmizdə BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı, UNESCO, Avropa Şurası, Avropa Şurasının Şimal-Cənub Mərkəzi və İSESKO-nun dəstəyi ilə təşkil edilən Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu keçirilir. 2011-ci ildə təşkil olunan forumda UNESCO-nun strateji planlaşdırma üzrə baş direktorunun müavini Hans D’Orvil, 2013, 2015 və 2017-ci illərdə isə təşkilatın baş direktoru İrina Bokova iştirak etmişlər.
31 may-2 iyun 2011-ci il tarixində Bakıda UNESCO-nun Beynəlxalq Bioetika Komitəsinin 18-ci sessiyası keçirilmişdir. UNESCO, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikası Milli Komissiyası və AMEA tərəfindən Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü, Azərbaycan Hökumətinin dəstəyi ilə təşkil olunan tədbirdə 80-ə yaxın xarici qonaq, o cümlədən UNESCO-nun baş direktor müavini Pilar Alvarez Laso, Beynəlxalq Bioetika Komitəsinin ekspertləri, UNESCO-nun əməkdaşları iştirak etmişlər. Sessiyanın açılış mərasimində Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov Azərbaycanın Birinci Xanımı, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, UNESCO və İSESKO-nun Xoşməramlı Səfiri Mehriban xanım Əliyevanın tədbir iştirakçılarına ünvanlanmış müraciətini səsləndirmişdir. Həmçinin UNESCO Baş Direktoru İrina Bokovanın tədbir iştirakçılarına video-müraciəti nümayiş etdirilmişdir.
2011-ci ildən etibarən təşkil edilən və UNESCO tərəfindən dəstəklənən Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu bəşəriyyətdə maraq doğuran qlobal xarakterli məsələlərə dair geniş spektrli dialoqlar, fikir mübadilələri və müzakirələr aparmaq məqsədi ilə hər il tanınmış dövlət xadimlərini, elmin müxtəlif sahələri üzrə Nobel mükafatı laureatlarını və nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların rəhbərlərini, o cümlədən dünyanın siyasi, elmi və mədəni elitasının görkəmli nümayəndələrini bir araya gətirən tədbirdir. 2011-2016- cı illərdə keçirilən beş forumda UNESCO yüksək səviyyədə təmsil olunmuşdur.
5-9 noyabr 2012-ci il tarixində Azərbaycan hökuməti, Avropa Şurası, Avropa Yayım Birliyi, ATƏT və UNESCO-nun birgə təşkilatçılığı ilə VII İnternet İdarəçilik Forumu keçirilmişdir. Tədbirdə UNESCO-nun baş direktorunun kommunikasiya və informasiya məsələləri üzrə müavini Yanis Karklins iştirak etmişdir.
13 - 15 mart 2013-cü il tarixində UNESCO üzrə AR-nın Milli Komissiyası və AR Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi ilə Bakıda UNESCO-nun Bədən Tərbiyəsi və İdman üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin Növbədənkənar İclası keçirilmişdir. Tədbirdə UNESCO-nun Baş Direktorunun müavini Pilar Alvarez-Laso iştirak etmişdir.
14 iyun 2013-cü il tarixində Bakıda AR Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə “İnkişaf naminə birlik” devizi altında Azərbaycan Qadınlarının 4-cü Qurultayı keçirilmişdir. 2000-ə yaxın nümayəndə və qonağın iştirak etdiyi tədbirdə UNESCO üzrə AR Milli Komissiyasının Birinci Katibi G.Əfəndiyeva UNESCO-nun Baş Direktoru İ.Bokovanın təbrik məktubunu qurultay iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır.
2 - 8 dekabr 2013-cü il tarixində Bakıda UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irs üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin 8-ci sessiyası keçirilmişdir. 116 ölkədən 611 nümayəndənin iştirak etdiyi sessiyaya AR mədəniyyət və turizm naziri Ə.Qarayev sədrlik etmişdir. Açılış mərasimdə iştirak edən AR Baş nazirin müavini Elçin Əfəndiyev AR Prezidenti cənab İlham Əliyevin sessiya iştirakçılarına təbrik məktubunu oxumuşdur. Daha sonra UNESCO-nun Baş Direktoru İ.Bokovanın videomüraciəti nümayış etdirilmişdir.
27-29 may 2014-cü il tarixində UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası, Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi, AMEA və digər qurumların birgə təşkilatçılığı ilə Dünya Gənc Alimlərinin "Dünya elmində yeni çağırışlar: Gənc alimlərin birgə yanaşmaları" mövzusunda Beynəlxalq Bakı Forumu keçirilmişdir. Forumda UNESCO-nun Baş Konfransının prezidenti Hao Ping iştirak etmişdir. Səfərdə olduğu müddətdə Hao Pingin Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, UNESCO-nun Xoşməramlı Səfiri Mehriban Əliyeva, Azərbaycan Respublikasının gənclər və idman naziri Azad Rəhimov, Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev, Azərbaycan Respublikasının təhsil naziri Mikayıl Cabbarovla görüşləri təşkil olunmuşdur.
17-18 noyabr 2014-cü ilin tarixində ATƏT-in Bakı Layihə Əlaqələndiricisi, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi və UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda “Dini tolerantlığın möhkəmləndirilməsi (Azərbaycan modeli, ATƏT regionu və onun hüdudlarından kənarda çağırışlar)” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilmişdir. UNESCO üzrə AR Milli Komissiyasının Birinci Katibi G.Əfəndiyeva UNESCO baş direktoru İ.Bokovanın məktubunu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır.
18-19 dekabr 2014-cü il tarixlərində Bakıda UNESCO üzrə AR Milli Komissiyasının təşkilatçılığı ilə TÜRKSOY-a üzv olan ölkələrin UNESCO üzrə Milli Komissiya və Komitələrinin Beşinci İclası keçirilmişdir. İclasda xarici ölkələrin UNESCO üzrə Milli Komissiya və Komitələrindən, eyni zamanda digər qurumlardan 65 xarici, ümumilikdə 120-dən çox nümayəndə iştirak etmişdir. Tədbirə sədrlik, o cümlədən Milli Komissiyaların işinin əlaqələndirilməsi funksiyası növbəti iclasa qədər Azərbaycana keçmişdir.
19 may 2015-ci il tarixində UNESCO üzrə AR Milli Komissiyasının təşkilatçılığı ilə Bakıda Üçüncü Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində Dinlərarası və mədəniyyətlərarası dialoq üzrə UNESCO kafedralarının Akademik Forumu keçirilmişdir. Forumda UNESCO-nun baş direktorunun sosial və humanitar elmlər üzrə müavini xanım Nada Əl-Naşif iştirak etmişdir. Tədbir bu sahədə UNESCO çərçivəsində təşkil edilən ilk Forum olmuşdur. 4 may 2017-ci il tarixində Dördüncü Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində UNESCO-nun Dinlərarası və mədəniyyətlərarası dialoq üzrə UNESCO kafedralarının İkinci Akademik Forumu keçirilmişdir. Forumda UNESCO-nun baş direktorunun sosial və humanitar elmlər üzrə müavini xanım Nada Əl-Naşif iştirak etmişdir.
4 may 2017-ci il tarixində Dördüncü Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində UNESCO İpək Yolu “Onlayn” Platformasının Beynəlxalq Şəbəkəsinin 3- cü toplantısı keçirilmişdir. Tədbirdə UNESCO-nun baş direktorunun sosial və humanitar elmlər üzrə müavini xanım Nada Əl-Naşif iştirak etmişdir.
5 may 2017-ci il tarixində Bakıda keçirilən IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində beynəlxalq təşkilatların birinci yüksək səviyyəli görüşü olub. Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Əliyeva görüşdə çıxış edib. Tədbirdə beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri, o cümlədən UNESCO baş direktoru İrina Bokova iştirak etmişdir.
6 may 2017-ci il tarixində IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində “Qızlara təhsil verməklə zorakı ekstremizmə qarşı mübarizə” mövzusunda yüksək səviyyəli görüş keçirilmişdir. Tədbirdə Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva, UNESCO-nun baş direktoru İrina Bokova, Efiopiyanın birinci xanımı Roman Tesfaye, Malinin birinci xanımı Keita Aminata Maiga iştirak etmişlər.
4-6 may 2017-ci il - UNESCO-nun Baş Direktoru İrina Bokova Dördüncü Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirak etmək məqsədilə Azərbaycana səfər etmişdir. Səfər çərçivəsində baş direktor Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva tərəfindən qəbul edilmiş, Beynəlxalq təşkilatların birinci yüksək səviyyəli görüşündə, “Qızlara təhsil verməklə zorakı ekstremizmə qarşı mübarizə” mövzusunda yüksək səviyyəli görüşdə, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının üzvlərinin iştirakı ilə görüşdə iştirak etmişdir.
2-3 may 2019-cu il tarixində “Ayrı-seçkilik, qeyri-bərabərlik və zorakı münaqişəyə qarşı fəaliyyət naminə dialoq quraq” şüarı altında V Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu keçirilmiş və Forumda 105-dən çox ölkə və 35-dən çox beynəlxalq təşkilatın nümayəndələri iştirak etmiş, UNESCO-nu isə Baş direktorun müavini Nada Al-Naşif təmsil etmişdir.
30 iyun-2 iyul 2019-cu il UNESCO-nun Baş direktoru Odre Azule UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin Bakıda keçirilən 43-cü sessiyasında iştirak etmək üçün ölkəmizə səfər etmişdir. Səfər çərçivəsində Baş direktor Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilmiş və Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyeva ilə görüşmüşdür.

On 24 August, 2005, an international conference on the theme of “UNESCO-Azerbaijan: Bridge to the Future” was held in Baku.
On 10-11 June, 2008, an International Forum entitled “Expanding the Role of Women in Cross-cultural Dialogue” was held in Baku. This Forum, organized on the initiative of the President of the Heydar Aliyev Foundation Mrs. Mehriban Aliyeva, and with support of ISESCO and UNESCO, gathered an international audience of over 300 representatives, including First Ladies of several countries, the Director-General of ISESCO, as well as UNESCO Goodwill Ambassadors.
On March 18-25, 2009, the first International Mugham Festival was held in Baku on the initiative of the Heydar Aliyev Foundation, the Ministry of Tourism and Culture of the Republic of Azerbaijan and the Union of Writers. The President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, the First Lady of Azerbaijan Mrs. Mehriban Aliyeva, UNESCO Director-General Koichiro Matsuura, and many other guests from 17 countries attended the Festival. Scientific symposia, an international competition of mugham performers and miscellaneous concerts were held in the framework of the Festival.
Since 2009, the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, jointly with the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan, has been organizing International Baku Conferences of Ombudsmen on human rights related themes.
Since 2011, Azerbaijan has been hosting World Forums on Intercultural Dialogue in cooperation with the UN Alliance of Civilizations, UNESCO, the Council of Europe, the North-South Centre of the Council of Europe and ISESCO. Hans D’Orville, the UNESCO Assistant Director-General for Strategic Planning, participated at the 2011 Forum. Irina Bokova, UNESCO Director-General, attended the 2013 and 2015 Forums consecutively.
From 31 May to 2 June, 2011, the 18th session of the International Bioethics Committee of UNESCO was held in Baku. It was organized by UNESCO, the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO and the ANAS (The Azerbaijan National Academy of Sciences) at the initiative of the Heydar Aliyev Foundation and the Government of Azerbaijan. It gathered 80 guests, including Ms. Pilar Alvarez-Laso, the UNESCO Assistant Director-General for Social and Human Sciences, experts of the International Bioethics Committee, as well as UNESCO representatives. Speaking toan audience at the opening ceremony, Mr. Anar Alakbarov, Executive Director of the Heydar Aliyev Foundation, read a letter addressed by the First Lady of Azerbaijan, the President of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO and ISESCO Goodwill Ambassador Mrs. Mehriban Aliyeva. A video message of Irina Bokova, UNESCO Director-General, was also demonstrated to the participants.
The Baku International Humanitarian Forum, held annually since 2009, brings together statesmen, Nobel Prize Laureates in various fields of science, heads of prominent international organizations, as well as world elite representatives of culture, science, politics and other fields to discuss critical issues, share views and opinions on global problems. UNESCO was represented at the highest level at four Forums organized between 2011 and 2014.
On November 5-9, 2012, the 7th Internet Governance Forum was organized jointly by the Government of Azerbaijan, the Council of Europe, the European Broadcasting Union, OSCE, and UNESCO. Ambassador Janis Karklins, the UNESCO Assistant Director-General of Information and Communication attended the event.
On March 13-15, 2013, an extraordinary session of the UNESCO Intergovernmental Committee for Physical Education and Sport was held in Baku. Ms. Pilar Alvarez-Laso, the Assistant Director-General for Social and Human Sciences also participated in the event.
On 14 June, 2013, the 4th Congress of Azerbaijani Women, organized by the State Committee for Family, Women and Children Affairs, was held under the slogan “Unity for Development”. Close to 2000 people participated at the event. Mrs. Gunay Afandiyeva, The First Secretary of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, delivered Irina Bokova’s message to the Congress.
On December 2-8, 2013, the 8th session of the UNESCO Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage took place in Baku. 611 guests from 116 countries participated at the session chaired by the Minister of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, Mr. Abulfas Garayev. Mr. Elchin Afandiyev, the Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, delivered the message of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, to the participants. UNESCO Director-General Ms. Irina Bokova’s video message was also screened during the session.
On May 27-29, 2014, an International Baku Forum entitled “New Challenges in the World Science: Joint Approaches of Young Scientists” was held jointly by the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, the AR Ministry of Youth and Sport, the ANAS and other institutions. President of the UNESCO General Conference Hao Ping participated at the Forum. During his visit to Baku, Mr. Hao Ping met with the President of the Heydar Aliyev Foundation, Mrs. Mehriban Aliyeva, the Minister of Culture and Tourism, Mr. Abulfas Garayev, the Minister of Youth and Sport, Mr. Azad Rahimov, and the Minister of Education, Mr. Mikayil Jabbarov.
On November 17-18, 2014, an international conference on strengthening religious tolerance, co-organized by OSCE Project Coordinator in Baku, the Government of the Republic of Azerbaijan, the Board of Muslims of the Caucasus and the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO took place in Baku. Mrs. Gunay Afandiyeva, the First Secretary of the National Commission delivered the message of Irina Bokova, UNESCO Director-General, to the participants.
On December 18-19, 2014, the 5th Meeting of National Commissions, Committees for UNESCO and TURKSOY Member States, organized by the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, was held in Baku. Representatives of national commissions and committees for UNESCO, 120 guests, including 65 representatives of foreign institutions participated in the meeting. The event was chaired by Azerbaijan. Coordinating the activities of the national commission was also delegated to the latter until the next meeting.
On 19 May, 2015, the First Academic Forum of UNESCO Chairs on Interreligious and Intercultural Dialogue on the occasion of the 3rd World Forum on Intercultural Dialogue was held. It was organized by UNESCO, in partnership with the KAICIID Centre for Dialogue and the Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan. Ms. Nada Al-Nashif, the UNESCO Assistant Director-General for Social and Human Sciences, took part in the Forum.