Azərbaycan Respublikası ilə əməkdaşlıq
Azərbaycan Respublikası müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra 3 iyun 1992-ci il tarixində  UNESCO-ya üzv qəbul edilmişdir.
Azərbaycan Respublikası UNESCO-nun aşağıdakı Konvensiyalarına qoşulmuşdur:
1. Silahlı münaqişə zamanı mədəni dəyərlərin qorunması haqqında 14 may 1954-cü il Konvensiyası (1993), ona dair Birinci Protokol (1993) və İkinci Protokol (2000);
2. Ümumdünya mədəni və təbii irsinin qorunması haqqında 16 noyabr 1972-ci il Konvensiyası (1993);
3. Avropa regionu dövlətlərində tədris kurslarının, ali təhsil haqqında diplomların və elmi dərəcələrin tanınması haqqında 21 dekabr 1979-cu il Konvensiyası (1994);
4. Asiya və Sakit Okean dövlətlərində tədris kurslarının, ali təhsil haqqında diplomların və elmi dərəcələrin tanınması haqqında 16 dekabr 1983-cü il regional Konvensiyası (1995);
5. Müəlliflik hüququ haqqında 6 sentyabr 1952-ci il Ümumdünya Konvensiyası (1997);
6. Avropa regionunda ali təhsil ixtisaslarının tanınması haqqında Konvensiya (1998);
7. Mədəni dəyərlərin qanunsuz olaraq ölkəyə gətirilməsi, ölkədən çıxarılması və mülkiyyət hüququnun qanunsuz olaraq başqasına verilməsinin qadağan olunması və qarşısının alınmasına yönəldilmiş tədbirlər haqqında 14 noyabr 1970-ci il Konvensiyası (1997);
8. Başlıca olaraq su quşlarının məskəni kimi beynəlxalq əhəmiyyətə malik su-bataqlıq yerləri haqqında 2 fevral 1971-ci il Konvensiyası (2001);
9. Fonoqram istehsalçılarının mənafelərinin onların fonoqramlarının qanunsuz istehsalında mühafizəsi haqqında 29 oktyabr 1971-ci il Konvensiyası (2001);
10. Beynəlxalq xüsusi hüququ unifikasiya institutunun (YUNİDRUA) oğurlanmış, yaxud qanunsuz çıxarılmış mədəni dəyərlər haqqında 1995-ci il Konvensiyası (2003);
11. Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması haqqında 17 oktyabr 2003-cü il tarixli Konvensiyası (2006);
12. İdmanda dopinqə qarşı mübarizə haqqında 19 oktyabr 2005-ci il tarixli Beynəlxalq Kоnvеnsiyа (2007).
13. Mədəni özünüifadə müxtəlifliyinin qorunması və təşviqi haqqında 20 oktyabr 2005-ci il Konvensiyası (2010)
14. Nəşrlərin beynəlxalq mübadiləsinə dair 3 dekabr 1958-ci il Konvensiyası (2020)
Azərbaycanda UNESCO-nun müxtəlif sahələri üzrə yaradılmış milli komitələr:
1. Muzeylərin Beynəlxalq Şurası (ICOM- International Council of Museums);
2. Beynəlxalq Hidroloji Proqram (IHP- International Hydrological Programme);
3. İnsan və Biosfer Proqramı (MAB- Man and the Biosphere Programme);
4. Beynəlxalq Bioetika Komitəsi (IBC- International Bioethics Committee);
5. İnformasiya Hamı üçün (IFA - Information For All)
6. Dünya Yaddaşı Proqramı üzrə Milli Komitə (Memory of the World Register Programme)
Azərbaycanın UNESCO-nun alt-qurumlarında təmsil olunması
Azərbaycan 2005-2019- cu illər ərzində İcraiyyə Şurasının üzvü, həmçinin bir sıra digər alt komitələrin üzvü olmuşdur.
Hazırda Azərbaycanın üzv olduğu alt-qurumlar:
1. Hökumətlərarası Bioetika Komitəsi (2017-2021)
2. Qeyri-Maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitə (2018-2022)
3. Mədəni Özünüifadə Müxtəlifliyinin Qorunması və Təşviqi haqqında Konvensiyanın Hökumətlərarası Komitəsi (2019-2023)
4. Bədən Tərbiyəsi və İdman üzrə Hökumətlərarası Komitəsi (CIGEPS) (2019-2023)
5. Kommunikasiyanın İnkişafı üzrə Beynəlxalq Proqramın Hökumətlərarası Şurası (2019-2023)
1993-cü ilin dekabr ayında Prezident Heydər Əliyevin Fransa Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyev UNESCO- nun baş direktoru Federiko Mayorla görüşmüşdür. Görüşün sonunda Federiko Mayor Heydər Əliyevə UNESCO-nun xatirə medalını təqdim etmişdir.
Azərbaycan Respublikasının prezidenti Heydər Əliyevin «Dədə Qorqud kitabı»nın 1300 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı 20 aprel 1997-ci il fərmanına əsasən, «Kitabi-Dədə Qorqud» dastanının 1300 illik yubileyi üzrə Dövlət Komissiyası yaradılmış, 21 fevral 1999-cu il tarixində Kitabi Dədə Qorqud dastanının 1300 illik yubileyi üzrə Dövlət Komissiyasının tədbirlər planı haqqında sərəncam imzalanmışdır. 9 aprel 2000-ci il tarixində Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Türkiyənin dövlət başçılarının və UNESCO baş direktoru K.Matsuuranın iştirakı ilə “Kitabi Dәdә Qorqud" dastanının 1300 illik yubileyinə həsr olunmuş təntənəli tədbir keçirilmişdir.
19-21 oktyabr 2006-cı il tarixində UNESCO-nun Baş Qərargahında UNESCO-nun 60 illik yubileyinə həsr olunmuş “Sivilizasiyalararası dialoq” həftəsi çərçivəsində “Azərbaycan – sivilizasiyaların və mədəniyyətlərin kəsişdiyi yer” adı altında Azərbaycan Günü keçirilmişdir. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyeva tədbirdə iştirak etmişdir.
20 may 2008-ci il tarixində Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Parisdə, UNESCO- nun baş qərargahında xoşməramlı səfirlərin illik yığıncağı çərçivəsində ölkəmizin gənc istedadlarının “Azərbaycanın xoşməramlı mələkləri” adlı konsert proqramı təqdim edilmişdir. Proqram əsasında, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası tərəfindən 2009-cu ildə “Azərbaycanın xoşməramlı mələkləri” DVD diski hazırlanmışdır.
17 noyabr 2009-cu il tarixində “UNESCO-da Azərbaycan Günü” çərçivəsində UNESCO-nun baş qərargahında “Azərbaycan  qadını: dünən, bugün və sabah” mövzusunda konfrans keçirilmişdir.
14 dekabr 2010-cu ildə Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri  Mehriban Əliyeva Parisdə UNESCO-nun yaradılmasının 65 illiyi ilə bağlı keçirilmiş yubiley mərasimində iştirak etmişdir.
19 aprel 2011-ci il tarixində UNESCO-nun baş qərargahında  Azərbaycanın müstəqilliyinin 20-ci ildönümü münasibətilə “Azərbaycanın gənc istedadları” adlı möhtəşəm konsert proqramı təşkil olunmuşdur. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva və təşkilatın baş direktoru İrina Bokova konserti izləyənlər arasında olmuşlar. Konsertdən sonra Mehriban Əliyevanın adından ziyafət verilmişdir.
26 oktyabr 2011-ci il tarixində Mehriban xanım Əliyeva UNESCO-nun baş konfransının 36-cı sessiyası çərçivəsində təşkil olunan "UNESCO-nun dünya mədəniyyəti və dayanıqlı inkişafda rolu nədən ibarətdir?" mövzusunda Liderlər Forumunda iştirak etmişdir. M.Əliyeva çıxışında dünyada yaşanan dərin maliyyə böhranından və on milyonlarla insanın irqinə, etnik köklərinə və dininə görə ayrı-seçkilik və təcrid olunmanın ağır nəticələri ilə üzləşməsindən bəhs etmişdir. Eyni zamanda, yeni dünya nizamının formalaşdığını və bu prosesin bir çox çətinliklərlə müşayiət olunacağını deyən M.Əliyeva qloballaşmanın humanitar aspektlərinin əhəmiyyətinə toxunaraq, səmimi dialoq və xoş məramın çətinliklərin uğurla aradan qaldırılmasında əsas vasitələr olduğunu qeyd etmişdir.
18 iyul 2013-cü il tarixində Parisdə, UNESCO-nun Baş Qərargahında ölkəmizin UNESCO-ya üzv olmasının 20 illik yubileyi ilə əlaqədar, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, UNESCO-nun Xoşməramlı Səfiri Mehriban xanım Əliyevanın iştirakı ilə təntənəli tədbirlər keçirilmişdir. Azərbaycan hökuməti tərəfindən 20 illik yubiley münasibətilə təşkilatın daxili həyətində yerləşdirilmiş daş at və daş qoç abidələrinin, eləcə də Azərbaycanda daş sənətinə həsr edilmiş sərginin açılış mərasimi keçirilmişdir. Tədbirdə UNESCO-nun Baş Direktoru İrina Bokova və Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, UNESCO-nun Xoşməramlı Səfiri Mehriban xanım Əliyeva çıxış etmişlər. Təbrik iştirakçılarına Azərbaycanda daş sənətinin tarixini əks etdirən kitablar paylanmışdır.
18 iyul 2013-cü ildə AR mədəniyyət və turizm naziri Ə.Qarayev və UNESCO-nun Baş Direktoru İ.Bokova tərəfindən “Azərbaycan hökuməti ilə UNESCO arasında təhsil, elm, mədəniyyət və kommunikasiya sahələrində əməkdaşlıq üzrə Çərçivə Sazişi” imzalanmışdır. Sazişdə nəzərdə tutulmuş və Azərbaycanın təşkilat üçün ayıracağı 5 milyon ABŞ dolları məbləğindəki maliyyə töhfəsi qeyri-maddi mədəni irs, qızların təhsili, elm və innovasiya texnologiyalarının inkişafı sahəsində UNESCO-nun işini möhkəmləndirəcək, eyni zamanda azərbaycanlı mütəxəssislərin təşkilatda daimi işlə təmin olunmasına və Azərbaycan maraqlarının təşkilatda qorunmasına şərait yaradacaqdır.
2014-cü ilin 24 yanvar tarixində, Parisdə, UNESCO-nun Baş Qərargahında Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri E.Məmmədyarov və UNESCO-nun Baş direktoru İrina Bokova tərəfindən “Azərbaycan Respublikası Hökuməti və BMT-nin Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı arasında Gənc Peşəkar Əməkdaş (GPƏ) Proqramının təşkili haqqında Saziş” imzalanmışdır. Sazişə əsasən, ölkəmizdən iki gənc mütəxəssis UNESCO-da işlə təmin olunmuşdur. Saziş ölkəmizlə təşkilat arasında olan ikitərəfli münasibətlərin inkişaf istiqamətlərini genişləndirməklə Azərbaycanın təşkilatda daha aktiv mövqe tutmasına, qərarların qəbul olunmasında yaxından iştirakına və ölkəmizin təşkilatla gələcək əməkdaşlıq imkanlarının artırılmasına imkan yaradacaqdır.
2 iyun 2014-cü il tarixində UNESCO-nun baş qərargahında Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə “Əsrlərdən bəri qorunub saxlanılan ənənəvi təamlar” adlı Azərbaycan mətbəxi həftəsi təşkil olunmuşdur.
15-18 sentyabr 2014-cü il tarixində UNESCO-nun baş qərargahında Heydər Əliyev Fondunun, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin və Azərbaycanın UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə Qobustan həftəsi keçirilmiş, Qobustanın UNESCO-da tanıtımı çərçivəsində Fərəc Qarayevin “Qobustan kölgələri” baletinin nümayişi və Qobustanın qayaüstü rəsmlərinin fotoşəkillərindən ibarət sərginin açılışı olmuşdur.
6-13 may 2015-ci il tarixində  Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə UNESCO-da təşkil olunan “Azərbaycan mədəniyyəti günləri” çərçivəsində UNESCO-nun Təcili Qorunmaya Ehtiyacı Olan Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına salınmış Azərbaycanın çövkən oyununa həsr edilən sərgi təşkil olunmuş, fransız yazıçısı Jan-Lui Quronun “Qarabağ atları” kitabının təqdimatı keçirilmiş, “Azərbaycan: ənənədən müasirliyə” adlı sərgisi açılmış və “Yeni caz nəsli” qrupunun konserti təşkil olmuşdur.
17 noyabr 2015-ci il tarixində UNESCO Baş Konfransının 38-ci sessiyası çərçivəsində keçirilən Liderlər Forumunda iştirak etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva  Parisdə səfərdə olmuşlar.
29-30 sentyabr 2016-cı il tarixlərində V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu keçirilmişdir. Forumda iştirak etmək üçün UNESCO Baş direktorunun müavini Getaçyu Engida və UNESCO-nun İcraiyyə Şurasının rəhbəri Maykl Vorbs Bakıda səfərdə olmuşlar. UNESCO təmsilçiləri Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva, AR xarici işlər nazirinin müavini Mahmud Məmməd-Quliyev və AR mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayevlə görüşlər keçirmişlər. UNESCO Baş direktorunun müavini Getaçyu Engida Azərbaycan Televiziyasının qonağı olmuş, AzərTAc-ın baş direktoru Aslan Aslanovla görüşmüşdür. 4-6 may 2017-ci il tarixlərində keçirilmiş IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində UNESCO-nun 2 tədbiri – UNESCO-nun Mədəniyyətlərarası və dinlərarası kafedralarının 2-ci akademik forumu və UNESCO İpək Yolu “Onlayn” Platformasının Beynəlxalq Şəbəkəsini 3-cü toplantısı keçirilmişdir.

The Republic of Azerbaijan became member of UNESCO on 3 June 1992, after restoration of its independence. In December 1993, during his official visit to France, the President of the Republic of Azerbaijan Heydar Aliyev met with UNESCO Director-General Federico Mayor.
Azerbaijan is party to the following UNESCO Conventions:
1. May 14, 1954 Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict (1993); The first Protocol (1993); The second Protocol (2000).
2. November 16, 1972 Convention Concerning the Protection of the World Heritage and Natural Heritage (1993).
3. December 21, 1979 Convention on the Recognition of Studies, Diplomas and Degrees concerning Higher Education in the States belonging to the Europe region (1994).
4. December 16, 1983 Convention on the Recognition of Studies, Diplomas and Degrees in Higher Education in Asia and the Pacific (1995). 5. September 6, 1952 Universal Copyright Convention (1997).
6. Convention on the Recognition of Qualification in the European Region (1998).
7. November 14, 1970 Convention on the Means of Prohibiting the Illicit Import, Export and Transfer of Ownership of Cultural Property (1997).
8. February 2, 1971 Convention on Wetlands of International Importance especially as Waterfowl Habitat (2001).
9. October 29, 1971 Convention for the Protection of Producers of Phonograms against Unauthorized Duplication of their Phonograms (2001).
10. 1995 UNIDROIT Convention on Stolen or Illegally Exported Cultural Objects (2003).
11. October 17, 2003 Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage (2006).
12. October 19, 2005 International Convention against Doping in Sport (2007).
13. October 20, 2005 Convention on the Protection and Promotion of the Diversity of Cultural Expressions (2010).
Specialized committees in Azerbaijan in the fields of competence of UNESCO
1. ICOM- the International Council of Museums
2. MOST – the Management of Social Transformations Programme
3. IHP – the International Hydrological Programme
4. MAB – the Man and the Biosphere Programme
5. IBC – the International Bioethics Committee
6. IFA – the Information for All
Azerbaijan’s participation in UNESCO’s subsidiary bodies
Azerbaijan was a member of the Executive Board of UNESCO and many of its miscellaneous committeeswithin the period of 2005-2009.
UNESCO Committees Azerbaijan was party to during 2011-2015:
1. The Intergovernmental Committee on the International Hydrological Programme (2011-2015);
2. The Intergovernmental Committee for Physical Education and Sport (2011-2015);
3. The Intergovernmental Committee for Promoting the Return of Cultural Property to its Countries of Origin or its Restitution in case of Illicit Appropriation (2011-2015);
4. The Intergovernmental Council of the International Programme for the Development of Communication (2011-2015);
5. The Committee for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict (2011-2015). On December 21, 2012, at the 7th session of the Committee for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict,a decision was made to protect cultural propertyin occupied territories. Following this decision an aggressor state should accept liabilities for the protection of cultural heritage in occupied territories, to report on efforts made to fulfill these liabilities and to provide access to UNESCO special missions for assessment. The document adopted by the Committee for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict during its 8th session held in Paris on December 18-19, 2013, analyzes the legal framework and implementation mechanisms of the 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict, stresses the importance of sending UNESCO assessment missions to monitor the situation in the occupied territories and, further, draw the attention of the United Nations Security Council and its General Assembly to the problem of protection of cultural properties in occupied territories.
Azerbaijan is currently member of the following UNESCO subsidiary bodies:
1. The Man and the Biosphere Programme (2015-2019)
2. The Intergovernmental Committee for Physical Education and Sport (2015-2019)
3. The World Heritage Committee (2015-2019)
4. The Committee for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict (2015-2019)
According to the President of the Republic of Azerbaijan Heydar Aliyev’s 20 April 1997 Decree on celebration of the 1300th anniversary of the “Book of Dede Korkut”, State Commission on the 1300 anniversary of the “Kitabi Dede Korkut” epos was established. On 21 February 1999, a Decree on the action plan of the State Commission on the 1300 anniversary of Dede Korkut was signed. On 9 April, 2000, festivities dedicated to the 1300 anniversary of “Kitabi Dede Korkut” were held with participation of the authorities of the Azerbaijan Republic, Kazakhstan, Kyrgyz Republic, the Republic of Turkey, and the Director-General of UNESCO K.Matsuura.
On October 21, 2006, the President of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO Goodwill Ambassador Mrs. Mehriban Aliyeva participated at a fest dedicated to the 60th anniversary of UNESCO “Azerbaijan: at the crossroads of cultures and civilizations” organized in the framework of the week of “Dialogue among Civilizations”.
On May 20, 2008, in the framework of the annual meeting of the Goodwill Ambassadors, a concert “Goodwill Angels of Azerbaijan” was givenunder the auspices of the Heydar Aliyev Foundation at the headquarters of UNESCO.
On 17 November, 2009, in the framework of Days of Azerbaijan in UNESCO, Conference titled “Women of Azerbaijan: yesterday, today, tomorrow” was held in UNESCO headquarters.
On December 14, 2010, the President of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO Goodwill Ambassador Mrs. Mehriban Aliyeva attended the event dedicated to the 65th anniversary of UNESCO at its Headquarters.
On April 19, 2011, on the occasion of the 20th anniversary of Azerbaijan’s independence, a gala performance entitled “Young Talents of Azerbaijan” was organized at UNESCO headquarters. UNESCO Goodwill Ambassador, the President of the Heydar Aliyev Foundation Mrs. Mehriban Aliyeva and UNESCO Director-General Irina Bokova attended the concert. Following the event a reception was given by Mehriban Aliyeva. At the same time, on 19-29 April, 2011, an exhibition of Azerbaijani carpets was showcased at UNESCO headquarters. UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva and UNESCO Director-General Irina Bokova attended the opening ceremony of the exhibition.
On October 26, 2011, UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva participated at the “How does UNESCO contribute to building a culture of peace and to sustainable development?” Forum of Leaders held in the frames of the 36th session of the General Conference. In her speech, Mrs. Mehriban Aliyeva spoke about financial crisis and discrimination based on race, ethnicity and religion, and its harmful effect on tens of millions of people around the world. She also pointed out the fact that the new world order wasstill to be built and that this process would go through challenges before finding its end to final solution. She highlighted the importance of the humanitarian aspect of globalization and possibility of overcoming all obstacles through open dialogue and good will.
On July 18, 2013, Mehriban Aliyeva participated at an event held at UNESCO headquarters on the occasion of the 20th anniversary of Azerbaijan’s accession to the Organization. On the same occasion, the Government of Azerbaijan organized an exhibition of stone monuments in UNESCO’s garden. UNESCO Goodwill Ambassador Mrs. Mehriban Aliyeva and UNESCO Director-General Irina Bokova attended the opening ceremony of the exhibition. Participants of the event were presented with books on stone art history of Azerbaijan.
On 18 July 2013, the Director-General of UNESCO, Ms Irina Bokova and the Minister for Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, Mr Abulfas Qarayev, signed a Framework Agreement on Cooperation in the fields of education, science, culture and communication between UNESCO and the Republic of Azerbaijan. The objective of the Framework Agreement is to strengthen, promote, develop and enhance cooperation in the aforementioned fields on the basis of equality and mutual benefit. It was agreed to establish the Azerbaijan/UNESCO Trust Fund (US $5 Million ) enabling the Government to make its financial contributions in support of UNESCO projects and, at the same time, to provide permanent jobs for Azerbaijani experts in order to protect interests of Azerbaijan in the organization.
On 24 January, 2014, Agreement on the establishment of the UNESCO Junior Professional Programme (JPO) between the Government of the Republic of Azerbaijan and UNESCO was signed by the Minister of Foreign Affairs Mr. Elmar Mammadyarov and UNESCO Director-General Ms. Irina Bokova. In accordance with the agreement, two young specialists from Azerbaijan were offered jobs within the Organization. This agreement expands bilateral cooperation, strengthens the position of Azerbaijan in the Organization, and allows more active participation in the decision-making.
On June 2, 2014, a week of Azerbaijani cuisine dedicated to “Traditional Dishes Preserved for Centuries”, was held under auspices of the Heydar Aliyev Foundation at UNESCO headquarters.
From 15 to 18 September, 2014, a “Gobustan Week” fest was held by the Heydar Aliyev Foundation, the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan and the Permanent Delegation of the Republic of Azerbaijan to UNESCOat UNESCO headquarters. The “Shadows of Gobustan” ballet by Faraj Garayev and the inauguration of Gobustan petroglyphs were successfully held at UNESCO as well.