UNESCO baş direktorlarının Azərbaycana səfərlərinin xronologiyası
5-8 noyabr 1996-cı il - UNESCO-nun Baş Direktoru Federiko Mayor Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 500 illik yubileyi ilə əlaqədar keçirilən tədbirdə iştirak etmək məqsədilə Bakıya səfər etmişdir. Səfər çərçivəsində Azərbaycan və UNESCO arasında əməkdaşlıq haqqında Memorandum imzalanmışdır. Memorandumda Azərbaycana təhsil, mədəniyyət və digər sahələrdə yardımların göstərilməsi, həmçinin Azərbaycanın mədəniyyət abidələrinin mühafizəsi və bərpası sahəsində əməkdaşlıq məsələləri də öz əksini tapmışdı.
9 aprel 2000-ci il - UNESCO-nun Baş Direktoru Koiçiro Matsuura Prezident Heydər Əliyevin dəvəti ilə türkdilli ölkələrin dövlət başçılarının "Kitabi-Dədə Qorqud"un 1300 illiyinə həsr edilmiş zirvə görüşündə iştirak etmək məqsədilə ilk dəfə Bakıda səfərdə olmuşdur.
24 avqust 2005-ci il - UNESCO-nun Baş Direktoru Koiçiro Matsuura Bakı şəhərində keçirilmiş “UNESCO-Аzərbаycаn: gələcəyə körpü” mövzusunda beynəlxalq kоnfrаnsda iştirak etmiş, kоnfrаnsın sоnundа UNESCO ilə Аzərbаycаn аrаsındа təhsil sаhəsində əməkdаşlığа dаir Qаrşılıqlı Аnlаşmа Mеmоrаndumu imzаlаnmışdır. Səfər çərçivəsində Prezident sarayında Azərbaycan Respublikası ilə UNESCO arasında Birgə rəsmi məlumatın imzalanması və UNESCO-nun baş direktoru Koişiro Matsuuraya Azərbaycanın yüksək dövlət mükafatı olan "Şöhrət" ordeninin təqdim edilməsi mərasimi olmuşdur.
14 may 2008-ci il - UNESCO-nun Baş Direktoru Koiçiro Matsuura Heydər Əliyev Fondu və AR Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilmiş “Avropada subregional çərçivədə savadlılıq problemlərinə baxış: tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması və innovativ yanaşmaların tətbiqinə dəstək” konfransında iştirak etmək məqsədilə Bakıda səfərdə olmuşdur. Səfər çərçivəsində baş direktor Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilmişdir.
18-25 mart 2009-cu il - UNESCO-nun Baş Direktoru Koiçiro Matsuura Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə keçirilən Birinci Beynəlxalq Muğam Festivalının rəsmi açılış mərasimində iştirak etmişdir. Səfər çərçivəsində Heydər Əliyev Fondu və UNESCO arasında Əməkdaşlıq haqqında Saziş imzalanmışdır. İmzalanma mərasimdən sonra baş direktor Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevaya gümüş xatirə medalı təqdim etmişdir. Səfər çərçivəsində baş direktor Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilmişdir. Eyni zamanda, K.Matsuura Müasir İncəsənət Muzeyinin açılış mərasimində,Novruz Bayramı münasibətilə İçəri Şəhərin qoşa qala qapıları qarşısında təşkil olunmuş mərasimdə, UNESCO üzrə Azərbaycan Milli Komissiyasının təşkil etdiyi dəyirmi masada iştirak edərək Milli Komissiyanın üzvləri ilə görüş keçirmişdir.
28-31 iyul 2010-cu il - UNESCO-nun Baş Direktoru xanım İrina Bokova Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun Xoşməramlı Səfiri Mehriban xanım Əliyevanın dəvətilə Azərbaycanda səfərdə olmuşdur. Səfər çərçivəsində Baş Direktor Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilmiş, Müasir İncəsənət muzeyi ilə tanış olmuş, Muğam Mərkəzində və UNESCO-nun Mədəni İrs Siyahısına daxil edilmiş İçərişəhərdə olmuşdur. 29 iyul 2010-cu il tarixində UNESCO- nun Baş Direktoru xanım İrina Bokova UNESCO üzrə AR Milli Komissiyasının üzvləri ilə görüşmüşdür. 30 iyul 2010-cu il tarixdə UNESCO-nun Baş Direktoru xanım İrina Bokova Qəbələdə İkinci Muğam Festivalının rəsmi açılışında iştirak etmiş, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanı Qızıl Motsart medalı ilə təltif etmişdir. Səfər çərçivəsində xanım İ.Bokova Şəki şəhərinə səfər etmişdir.
29-31 may 2013-cü il - İkinci Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirak etmək məqsədilə UNESCO-nun Baş Direktoru İrina Bokova ölkəmizə səfər etmişdir. Baş Direktor Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, UNESCO-nun Xoşməramlı Səfiri Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən qəbul edilmişdir. Eyni zamanda, tədbir çərçivəsində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayevlə görüşlər keçirilmişdir.
16-18 may 2015-ci il - UNESCO-nun Baş Direktoru İrina Bokova Üçüncü ÜmumdünyaMədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirak etmək üçün Azərbaycana səfər etmişdir. Səfər çərçivəsində baş direktor Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva tərəfindən qəbul edilmiş, Bakıda “Sülh ağacı” abidəsinin açılış mərasimində iştirak etmiş, UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilmiş İçərişəhərdə, eləcə də Xalça muzeyini ziyarət etmişdir.
4-6 may 2017-ci il - UNESCO-nun Baş Direktoru İrina Bokova Dördüncü Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirak etmək məqsədilə Azərbaycana səfər etmişdir. Səfər çərçivəsində baş direktor Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyeva tərəfindən qəbul edilmiş, Beynəlxalq təşkilatların birinci yüksək səviyyəli görüşündə, “Qızlara təhsil verməklə zorakı ekstremizmə qarşı mübarizə” mövzusunda yüksək səviyyəli görüşdə, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının üzvlərinin iştirakı ilə görüşdə iştirak etmişdir.
30 iyun-2 iyul 2019-cu il tarixlərində UNESCO-nun Baş direktoru Odre Azule UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin Bakıda keçirilən 43-cü sessiyasında iştirak etmək üçün ölkəmizə səfər etmişdir. Səfər çərçivəsində Baş direktor Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilmiş və Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyeva ilə görüşmüşdür.

November 5-8, 1996 –UNESCO Director-General Federico Mayor visited Baku to participate at the events related to the 500th birth anniversary of Mahammad Fizuli. Memorandum of Cooperation was signed between UNESCO and the Republic of Azerbaijan. The Memorandum aimed at rendering support to Azerbaijan in scientific, cultural and other spheres. Moreover, assistance in preservation and restoration of cultural monuments of Azerbaijan were also reflected in the document.
April 9, 2000 – UNESCO Director-General Koichiro Matsuura, at the invitation of the President Heydar Aliyev, participated at the Summit of Heads of the Turkic Speaking Countries dedicated to the 1300 anniversary of “Kitabi Dede-Korkut”, which marked his first visit to Baku.
August 24, 2005 – the Director-General of UNESCO Koichiro Matsuura took part in the International Conference “UNESCO-Azerbaijan – Bridge to the Future”. At the end of the Conference, a Memorandum of Understanding was signed between UNESCO and the Republic of Azerbaijan in the field of education. During the visit, Mr.Matsuura was received by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
May 14, 2008 – UNESCO Director-General Koichiro Matsuura visited Baku to attend the “Addressing Literacy Challenges in Europe with a sub-regional focus: Building Partnerships and Promoting Innovative Approaches” Conference organized jointly by the Heydar Aliyev Foundation and the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan. During the visit, Mr. Matsuura was received by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
March 18-25, 2009 – UNESCO Director-General Koichiro Matsuura attended the opening ceremony of the First International Mugham Festival organized by the Heydar Aliyev Foundation. A Memorandum of Cooperation was signed between UNESCO and the Heydar Aliyev Foundation within the framework of the visit. After the signing ceremony, Director-General presented Mrs. Mehriban Aliyeva, the President ofthe Heydar Aliyev Foundation and Goodwill Ambassador of UNESCO, a silver medal. During his visit, Mr. Matsuura was received by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. Also Mr. Matsuura participated at the opening ceremony of the Museum of Modern Art, attended Novruz festivity held in front of the Old City gates, and a meeting organized by the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO.
July 28-31, 2010 – UNESCO Director-General Irina Bokova visited Azerbaijan at the invitation of the President of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO Goodwill Ambassador Mrs. Mehriban Aliyeva. During her visit, Director-General met with the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, visited the Museum of Modern Art, Mugham Center, and the Old City thathad been inserted to the World Heritage List. On July 29, 2010, Irina Bokova met with members of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO. On July 30, 2010, Mrs. Bokova took part in the opening ceremony of the second Gabala Mugham Festival during which Mrs. Mehriban Aliyeva, the President of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO Goodwill Ambassador, was awarded with the Golden Mozart Medal. Mrs. Bokova also visited the city of Shaki.
May 29-31, 2013 – UNESCO Director-General Mrs. Irina Bokova visited Azerbaijan to attend the 2nd World Forum on Intercultural Dialogue. Mrs. Bokova was received by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the President of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO Goodwill Ambassador Mrs. Mehriban Aliyeva. She also held meetings with the Minister of Foreign Affairs Mr. Elmar Mammadyarov and the Minister of Culture and Tourism Mr. Abulfas Garayev.
May 16-18, 2015 – UNESCO Director-General Mrs. Irina Bokova visited Azerbaijan to participate at the 3rd World Forum on Intercultural Dialogue. During her visit, Mrs. Bokova met with the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev and the President of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO Goodwill Ambassador Mrs. Mehriban Aliyeva. Mrs. Bokova attended the opening ceremony of the “Tree of Peace” monument, visited the Old City and the Carpet Museum.