Yallı (Köçəri, Tənzərə), Naxçıvanın ənənəvi qrup rəqsləri
“Yallı (Köçəri, Tənzərə), Naxçıvanın ənənəvi qrup rəqsləri” 2018-ci ilin 26 noyabr – 1 dekabr tarixlərində Mavriki Respublikasının paytaxtı Port Luis şəhərində UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin növbəti 13-cü sessiyasında qəbul edilmiş qərarla UNESCO-nun Təcili Qorunma Siyahısına daxil edilmişdir.
Yallı, ənənəvi qrup rəqsləri, yalnız kollektiv fəaliyyətə əsaslanan rəqs nümunəsidir. Tipik olaraq, yallılar dairə, zəncir və ya xətt şəklində yerinə yetirilir və oyun elementləri, pantomima (quş və ya digər heyvan imitasiyaları), fiziki məşqlər və hərəkətləri əhatə edir. Yallı rəqslərinin icması müxtəlif festival və şənliklərdə ya kortəbii, ya da planlı şəkildə ifa edən rəqqaslardan ibarətdir. Yallı rəqsinin bəzi variantları nəğmə xarakteri daşıyır və həm qadınlar, həm də kişilər tərəfindən ifa edilir, bu rəqsin digər növləri isə yalnız kişilər tərəfindən ifa edilir və pastoral oyunları təqlid edirlər. XX əsrin ortalarına qədər yallı geniş yayılmışdı, lakin sonradan bu təcrübənin yayılmasına bir sıra amillər təsir göstərmişdir. Bunlara, yallıların müəyyən növləri üçün sosial funksiyaların tədricən itirilməsi, səhnələşdirilmiş tamaşalara üstünlük verilməsi, əmək miqrasiyası və 1980-ci illərin sonu və 1990-cı illərin əvvəllərindəki iqtisadi böhranlar kimi xarici amillər, qeyri-rəsmi ötürülmədən formal ötürülməyə keçid və kəskin sadələşdirmə daxildir.

"Yalli (Kochari, Tenzere), traditional group dances of Nakhchivan" has been inscribed in 2018 on the UNESCO List of Intangible Cultural Heritage in Need of Urgent Safeguarding at the 13th session of the Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage held in Port Louis, Republic of Mauritius.
Yalli, traditional group dances, are dance expressions based exclusively on collective performances. Typically, yalli are performed in a circle, chain or line, and involve elements of games, pantomime (bird or other animal imitations), physical exercises and movements. The community of the yalli dances consists of practising dancers, who enact the dances either spontaneously or in a planned manner at various festivities and celebrations. Some variants of yalli bear a song-like character and are practised by both women and men, while others are practised by men only and imitate pastoralist games with some elements of butting animals. Until the mid-twentieth century, yalli were widely practised but several factors have impacted the transmission of the practice thereafter. They include a gradual loss of social functions for certain types of yalli, a preference for staged performances, external factors such as labour migration and the economic crises of the late 1980s and early 1990s, a shift from informal to formal transmission, and a drastic simplification of the dances, which has entailed a loss of diversity.