Nar bayramı, ənənəvi nar festivalı və mədəniyyəti
“Nar bayramı, ənənəvi nar festivalı və mədəniyyəti” 2020-ci ilin dekabrın 16-da UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin 15-ci iclası zamanı UNESCO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrsi üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilib.
Nar Bayramı hər ilin oktyabr və noyabr aylarında Azərbaycanın Göyçay rayonunda nar və ondan ənənəvi istifadə üsullarını və onun simvolik mənasını qeyd etmək məqsədilə təşkil edilən festivaldır. Nar mədəniyyəti meyvənin becərilməsi ilə bağlı təcrübələr, biliklər, adət-ənənələr və bacarıqlar məcmusudur ki, bunlardan təkcə bir sıra kulinariya kontekstlərində deyil, həm də sənətkarlıqda, dekorativ sənətdə, miflərdə, nağıllarda və digər yaradıcılıq sahələrində istifadə olunur. Nar yerli kənd təsərrüfatı ilə, fermerlər və kənd icmalarında meyvə yetişdirən və toplayan şəxslərlə əlaqələndirilir. Bu şəxslər ətraf mühitin xüsusiyyətləri və məhsul yığımı texnikası haqqında anlayışa malikdirlər. Sözügedən meyvə ənənəvi yeməklərdə istifadəsindən tutmuş şeirdə sitat gətirilməsinə qədər bir sıra mədəni və sosial funksiyaları əhatə edir. Rəmzi olaraq, nar uzunmüddətli məhsuldarlıq, bolluqla əlaqələndirilir və enerji daşıyıcısı hesab olunur. Keçmişdə, Azərbaycanın yerli əfsanələrində nara məhəbbət və ehtiras simvolu, dindarlar isə əbədiyyət simvolu kimi baxırdılar. Nar Bayramının hər il qeyd edilməsi çoxəsrlik ənənələrin qürurunu nümayiş etdirir. Nar Bayramı şənliyə gələn qonaqlar arasında aktiv mübadilə və ünsiyyəti təşviq edir. Yerli təbiəti və mədəniyyəti vurğulamaq vaxtıdır.

"Nar Bayrami, traditional pomegranate festivity and culture" has been inscribed on the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity at the 15th session of the Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage on December 16, 2020.
Nar Bayrami is an annual festival in October/November in Azerbaijan’s Goychay region that celebrates the pomegranate and its traditional uses and symbolic meaning. Pomegranate culture is a set of practices, knowledge, traditions and skills related to the cultivation of the fruit, which is used not only in a range of culinary contexts, but is also referred to in crafts, decorative arts, myths, storytelling and other creative outlets. The element is linked to local agriculture and to the farmers and individuals in rural communities that grow and collect the fruit. These participants have an understanding of environmental characteristics and harvesting techniques. The fruit enjoys great visibility in society as both the pomegranate and Nar Bayrami perform a range of cultural and social functions – everything from its use in traditional meals to being cited in poetry. Symbolically, the pomegranate is associated with long-term productivity, abundance and is considered as a carrier of energy. Azerbaijani Local legends viewed it as a symbol of love and passion, while religious people saw it as symbolizing eternity. The annual celebration displays pride for centuries-old traditionsthis festivity and culture related to the fruit and encourages active exchange and communication among communities and visitors to the festivity, a time to highlight local nature and culture.