UNESCO: İçərişəhərin Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilməsinin 25 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Parisdə UNESCO-nun 47-ci sessiyası çərçivəsində İçərişəhərin Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilməsinin 25 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, tədbir “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin təşəbbüsü, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası və UNESCO yanında Azərbaycan Respublikasının Daimi Nümayəndəliyinin və “Trend” Beynəlxalq İnformasiya Agentliyinin dəstəyi ilə qurumun mənzil-qərargahında keçirilib.
“Dünya irsinin qorunması: İrsin konservasiyası və kommunikasiyası təcrübələri” adlı tədbirdə mədəni irsin qorunması, bərpası, eləcə də irsin cəmiyyətə təqdimatı sahəsində beynəlxalq təcrübələr, müasir yanaşmalar və kommunikasiya strategiyaları müzakirə edilib. Tədbir iştirakçılarına İçərişəhərin irsin qorunub saxlanması sahəsindəki fəaliyyəti və əldə olunan nəticələri təqdim olunub.
Tədbirdə UNESCO Baş Konfransının 42-ci sessiyasının prezidenti Simona-Mirela Mikulesku, Ümumdünya İrs Mərkəzinin direktoru Lazare Elundu və digər beynəlxalq ekspertlər mədəni irsin təqdimatında medianın rolu, ictimai kommunikasiya vasitələrinin əhəmiyyəti və konservasiya sahəsində beynəlxalq yanaşmalara dair çıxış ediblər.
Azərbaycan tərəfindən tədbirdə “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Rüfət Mahmud, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının baş katibi Seymur Fətəliyev, UNESCO yanında daimi nümayəndə Elman Abdullayev, İdarənin Beynəlxalq əlaqələr və protokol şöbəsinin müdiri Elsevər Məmmədov və “Trend” İnformasiya Agentliyinin baş direktorunun müavini Elçin Ağacanov çıxış edərək, İçərişəhərdə aparılan bərpa və konservasiya işləri, kommunikasiya layihələri, mədəni irsin cəmiyyətə inteqrasiyası istiqamətində görülən tədbirlər barədə məlumat veriblər.
Tədbir Azərbaycanın mədəni irsinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılması, bu sahədə təcrübə mübadiləsinin gücləndirilməsi və ölkəmizin irs siyasətindəki mövqeyinin möhkəmləndirilməsi baxımından əhəmiyyətli platforma olub.

UNESCO hosts event marking 25th anniversary of inscription of Icherisheher on World Heritage List
An event marking the 25th anniversary of the inscription of Icherisheher on the World Heritage List was held in Paris as part of the 47th session of the World Heritage Committee.
The event took place at the UNESCO headquarters at the initiative of the “Icherisheher” State Historical-Architectural Reserve Administration, and with the support of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, the Permanent Mission of the Republic of Azerbaijan to UNESCO, and the "Trend" International News Agency.
The event titled " Safeguarding the World Heritage: Heritage Conservation and Communication Practices” discussed international practices, modern approaches and communication strategies in cultural heritage conservation, restoration, and its presentation to the public.
Simona-Mirela Miculescu, President of the 42nd session of the General Conference of UNESCO, Lazare Eloundou Assomo, Director of the World Heritage Centre at UNESCO, and other international experts shared their perspectives on the role of media in presenting cultural heritage, the importance of public communication tools, and international approaches to conservation.
Speaking on behalf of Azerbaijan, Rufat Mahmud, Chairman of the Board of the Icherisheher State Historical-Architectural Reserve; Seymur Fataliyev, Secretary-General of the National Commission for UNESCO; Elman Abdullayev, Permanent Representative to UNESCO; Elsever Mammadov, Head of the Department of International Relations and Protocol of the Administration; and Elchin Agajanov, Deputy Director General of the "Trend" News Agency, shared insights into the restoration and conservation works carried out in Icherisheher, communication initiatives, and the measures taken to integrate its cultural heritage into public life.
The event served as an important platform for promoting Azerbaijan’s cultural heritage internationally, strengthening experience exchange in this field, and reinforcing the country’s position in heritage policy.