UNESCO: Azərbaycanın qoşulduğu 4 çoxmillətli nominasiya Bəşəriyyətin Qeyri-maddi mədəni irsinin Reprezentativ siyahısına daxil edilib
2023-12-06Link: https://azertag.az/
Botsvananın Kasane şəhərində UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitənin 18-ci sessiyasında Azərbaycanın 4 çoxmillətli nominasiyası Bəşəriyyətin Qeyri-maddi mədəni irsinin Reprezentativ siyahısına daxil edilib.
AZƏRTAC UNESCO üzrə Azərbaycan Milli Komissiyasına istinadla xəbər verir ki, Hökumətlərarası Komitənin sessiyasında Azərbaycanın qoşulduğu 4 çoxmillətli nominasiyalar: “Təzhib sənəti” (Azərbaycan, İran, Tacikistan, Türkiyə və Özbəkistan) , “İftar və onunla bağlı sosial-mədəni ənənələr (Azərbaycan, İran, Türkiyə və Özbəkistan), “Sədəf sənəti”, eləcə də “Balaban sənətkarlığı və ifaçılıq sənəti” (Azərbaycan və Türkiyə) Bəşəriyyətin Qeyri-maddi mədəni irsinin Reprezentativ siyahısına daxil edilib.
Həmçinin UNESCO-nun Təcili Qorunma Siyahısında yer alan Azərbaycanın “Yallı (Köçəri, Tənzərə) Naxçıvanın ənənəvi qrup rəqsləri” ilə bağlı növbəti dövri hesabatın qəbulu gözlənilir.

UNESCO: Azerbaijan's participation in 4 multinational nominations has been included in the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity
At the 18th session of the Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage of UNESCO in the city of Kasane, Botswana, Azerbaijan's 4 multinational nominations have been included in the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity.
AZƏRTAC reports, citing the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, that at the session of the Intergovernmental Committee, Azerbaijan's participation in 4 multinational nominations has been included in the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity. These nominations are: "Art of Tazhib" (Azerbaijan, Iran, Tajikistan, Turkey, and Uzbekistan), "Iftar and its related social-cultural traditions" (Azerbaijan, Iran, Turkey, and Uzbekistan), "Sadaf art", as well as "Balaban craftsmanship and performance art" (Azerbaijan and Turkey).
Furthermore, the acceptance of the next periodic report concerning Azerbaijan's "Yalli (Kochari, Tenzere) traditional group dances of Nakhchivan," included in UNESCO's List of Intangible Cultural Heritage in Need of Urgent Safeguarding, is anticipated.