UNESCO-nun mənzil-qərargahında Novruz bayramı qeyd edilib
UNESCO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrsi üzrə Reprezentativ siyahısına çoxmillətli nominasiya kimi (Azərbaycan, Hindistan, Qırğızıstan, Pakistan, Türkiyə, Özbəkistan) daxil edilmiş “Novruz” bayramı qurumun mənzil-qərargahında təntənə ilə qeyd edilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycan, Əfqanıstan, Qırğızıstan, Qazaxıstan, İran, İraq, Hindistan, Özbəkistan, Pakistan, Türkiyə, Türkmənistan və Tacikistanın UNESCO yanındakı daimi nümayəndəliklərinin birgə təşkilatçılığı ilə Novruz bayramı təntənəli şəkildə qeyd edilib.
Bayram tədbirinin təşkilat komitəsinin rəhbəri qismində Qazaxıstanın UNESCO yanındakı daimi nümayəndəsi Askar Abdraxmanov çıxış edərək Novruz bayramı və onun mənəvi əhəmiyyətindən danışıb.
Sonra UNESCO-nun baş direktorunun müavini Sin Ku tədbir iştirakçılarını qurumun baş direktoru Odri Azuleyin adından təbrik edib. Novruz bayramının sülh, həmrəylik kimi ümumbəşəri dəyərləri əks etdirdiyini, nəsildən-nəslə ötürülən milli mənsubiyyət nümunəsi olduğunu diqqətə çatdırıb. Novruzu bəşəriyyət üçün önəmli bayramlardan biri kimi səciyyələndirib və UNESCO-da on ölkənin bu tədbiri birgə təşkil etməsinin möhkəm əməkdaşlıq nümunəsi olduğunu vurğulayıb.
Tədbir çərçivəsində təşkilatçı ölkələrin mədəniyyət nümayəndələri milli musiqi və rəqs nümunələri ifa ediblər. Parisdə yaşayan azərbaycanlı Səddam Novruzbəyov (klarnet) və Neset Kutas (nağara) Azərbaycan xalq mahnısı “Sarı gəlin”, “Novruz gəlir, yaz gəlir”, “Maralı” və “Qazaxı” rəqslərini ifa ediblər.
Azərbaycanın UNESCO yanındakı daimi nümayəndəliyinin rəhbəri Elman Abdullayev qonaqlara ölkəmizdə Novruz bayramının keçirilməsi ənənələri haqqında məlumat verib.
Zalda böyük ekranlarda hər bir ölkənin Novruz adət-ənənələrinə dair video yayımlanıb. Daha sonra təşkil olunan ziyafətdə milli təamlarımız təqdim olunub.
Xatırladaq ki, Novruz bayramı 2009-cu ildə UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ siyahısına daxil edilib.

Novruz Bayram was celebrated at UNESCO headquarters
2024-03-20"Novruz" Bayram, included as a multinational nomination on UNESCO's Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity (representing Azerbaijan, India, Kyrgyzstan, Pakistan, Turkey, Uzbekistan), was celebrated with enthusiasm at the organization's headquarters.
AZERTAC reports that the celebration of the Novruz holiday was joyously organized in a festive manner through the joint efforts of the permanent missions of Azerbaijan, Afghanistan, Kyrgyzstan, Kazakhstan, Iran, Iraq, India, Uzbekistan, Pakistan, Turkey, Turkmenistan, and Tajikistan at UNESCO.
As the head of the organizing committee of the holiday event, Askar Abdrakhmanov, the Permanent Representative of Kazakhstan to UNESCO, spoke about the Novruz holiday and its spiritual significance.
Then UNESCO's Assistant Director-General Xing Qu congratulated the participants of the event on behalf of the organization's Director-General, Audrey Azoulay. He emphasized that the Novruz holiday reflects universal values such as peace and solidarity, and serves as an example of national heritage passed down through generations. He classified Novruz as one of the important holidays for humanity and highlighted that the joint organization of this event by ten countries at UNESCO is a strong example of collaboration.
As part of the event, cultural representatives from the organizing countries performed national music and dance examples. Azerbaijani musicians living in Paris, Saddam Novruzov (clarinet) and Neshet Kutas (drums), performed Azerbaijani folk songs "Sarı gelin", "Novruz gelir, yaz gelir", "Maralı", and dances like "Qazaxı".
Elman Abdullayev, the head of Azerbaijan's Permanent Mission to UNESCO, informed the guests about the traditions of celebrating the Novruz holiday in our country.
A video about Novruz traditions of each country was broadcasted on big screens in the hall. Later, our national dishes were served at the banquet.
It should be noted that the Novruz holiday was inscribed on UNESCO's Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity in 2009.