UNESCO-nun mənzil-qərargahında Əcəmi Naxçıvaninin anadan olmasının 900 illiyi qeyd olunacaq
2024-2025-ci illərdə UNESCO-nun yubileylər proqramı çərçivəsində təşkilatın baş qərargahında Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyəti, memar Əcəmi ibn Əbubəkr Naxçıvaninin anadan olmasının 900 illiyi və “Divani-lüğəti-türk”ün isə 950 illiyi qeyd ediləcək.
AZƏRTAC xəbər verir ki, hər iki tədbir UNESCO-nun Baş konfransının 42-ci sessiyasında müvafiq qərarla yubileylər siyahısına daxil edilib.
UNESCO 1956-cı ildən etibarən görkəmli şəxsiyyətlərin və əlamətdar hadisələrin yubileylərini qeyd edir. İndiyədək Məhəmməd Füzuli, Nəsirəddin Tusi, Məhsəti Gəncəvi, Seyid Yəhya Bakuvi, Yusif Məmmədəliyev, Mir Cəlal Paşayev, Musa Əliyev, Səttar Bəhlulzadə kimi dahi şəxsiyyətlərin, eləcə də “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının, “Leyli və Məcnun”, “Arşın mal alan” operalarının yubileyləri UNESCO tərəfindən beynəlxalq səviyyədə qeyd edilib.
Yubileylər proqramı çərçivəsində keçirilən tədbirlər ölkəmizin zəngin mədəniyyətinin UNESCO tərəfindən tanınmasına və Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri və əlamətdar hadisələri barədə geniş auditoriyaya məlumatın çatdırılmasına imkan yaradır.

The 900th anniversary of the birth of Ajami Nakhchivani will be celebrated at the headquarters of UNESCO
2023-11-23
In 2024-2025, within the framework of UNESCO's jubilee program, the 900th anniversary of the birth of the outstanding personality of Azerbaijan, the architect Acami ibn Abubakr Nakhchivani, and the 950th anniversary of the "Divani-luğati-turk" will be celebrated at the headquarters of the organization.
AZƏRTAC reports that both events have been included in the jubilee list with the relevant decision at the 42nd session of UNESCO's General Conference.
Since 1956, UNESCO has been commemorating the anniversaries of notable personalities and significant events. So far, anniversaries of figures such as Muhammad Fuzuli, Nasir al-Din al-Tusi, Mahsati Ganjavi, Seyid Yahya Bakuvi, Yusif Mammadaliyev, Mir Jalal Pashayev, Musa Aliyev, Sattar Bahlulzade, as well as the epic "Book of Dede Korkut," operas like "Leyli and Majnun," and " Arşın mal alan" have been internationally recognized by UNESCO.
Events held within the jubilee program create opportunities for UNESCO to recognize the rich cultural heritage of our country and disseminate information about Azerbaijan's notable personalities and significant events to a wide audience.