UNESCO-da Azərbaycanın da töhfə verdiyi “Afrika Həftəsi”nin açılışı olub
AZƏRTAC xəbər verir ki, UNESCO-da “Afrika Həftəsi”nin açılış tədbiri keçirilib. Təşkilat yanındakı Afrika qrupu, Afrika İttifaqı ilə əməkdaşlıq çərçivəsində təşkil edilmiş “Afrika Həftəsi” ərzində bu qitənin ölkələrinin mədəniyyəti, incəsənəti diqqət mərkəzində olacaq.
Tədbirdə UNESCO-nun Baş direktoru Odre Azule və Afrika ölkələrinin səfirləri çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan “Afrika Həftəsi”nin sponsorlarındandır. Həftə ərzində milli mətbəximiz təqdim olunacaq və musiqimiz səsləndiriləcək. Bir həftə ərzində ölkəmizi təşviq edən video UNESCO-nun mənzil–qərargahında ekranlar vasitəsilə nümayiş olunacaq. “Afrika Həftəsi”nin açılış tədbirində ölkəmizi UNESCO yanında daimi nümayəndə, səfir Elman Abdullayev və nümayəndəliyimizin əməkdaşları təmsil ediblər.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatının UNESCO yanındakı qrupu çərçivəsində Afrika ölkələrinə kadr hazırlığı istiqamətində də töhfələr verib. Afrika ölkələrinin diplomatlarına ADA Universitetində təhsil almaq imkanı yaradılıb.

The opening of the "Africa Week" took place in UNESCO, in which Azerbaijan also contributed
AZERTAG reports that the opening ceremony of the "Africa Week" was held at UNESCO. The African group of the organization in cooperation with the African Union will focus on the culture and art of the countries of the continent during the "Africa Week".
UNESCO Director-General Odre Azule and ambassadors of African countries attended in the event.
It should be noted that Azerbaijan is one of the sponsors of "African Week". During the week, our national cuisine will be presented and our music will be played at the event. Besides, the video promoting our country will be displayed on screens at the UNESCO headquarters. Our country was represented at the opening ceremony of the "Africa Week" by the Permanent Delegate to UNESCO, Ambassador Elman Abdullayev and the staff of our mission.
Azerbaijan has also contributed to the training of personnel in African countries within the Non-Aligned Movement group under UNESCO. In particular diplomats from African countries have obtained the opportunity to study at ADA University.