Professor Öcal Oğuz: Türkdilli xalqlar olaraq heç bir təcüməçiyə ehtiyac olmadan ünsiyyət qurmağı bacarmalıyıq
2024-03-14
BMT-də sadəcə 6 dildə danışmağa icazə var. Türk dünyası olaraq böyük bir coğrafiyanı əhatə edən türk dilinin BMT-nin 7-ci rəsmi dili kimi qəbul olunmasına çalışmalıyıq.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bunu UNESCO-nun Türkiyə Milli Komissiyasının sədri professor Öcal Oğuz ADA Universitetinin ev sahibliyi etdiyi “Türk dünyasının tarixi və mədəni irsinin öyrənilməsi və qorunub saxlanması - UNESCO nöqteyi-nəzərindən” mövzusunda beynəlxalq konfransda söyləyib.
Professor Öcal Oğuz deyib: “Düşünürəm ki, türkdilli xalqlar olaraq heç bir təcüməçiyə ehtiyac olmadan ünsiyyət qurmağı bacarmalıyıq. Türk xalqı böyük bir çinar ağacıdır və bu ağacın daha da böyüməsi üçün sözügedən addımlar atılmalıdır. Çünki birlikdən qüvvət doğar və həmin gücə sahib olmaq üçün əlimizdən gələni etməliyik”.
Xatırladaq ki, beynəlxalq konfrans, tədbir UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikası Milli Komissiyası, Beynəlxalq Türk Akademiyası, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu, Türkiyənin UNESCO üzrə Milli Komissiyası, eləcə də ADA Universitetinin İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir.

Professor Ojal Oghuz: As Turkic-speaking peoples, we must be able to communicate without needing any translators
In the UN, only 6 languages are allowed for speaking. As the Turkic world, we should strive for the acceptance of the Turkic language, which covers a large geographical area, as the 7th official language of the UN.
AZERTAC news reports that Professor Ojal Oghuz, the president of the Turkish National Commission for UNESCO, spoke at an international conference hosted by ADA University on "Studying and Preserving the Historical and Cultural Heritage of the Turkic World - From the Perspective of UNESCO."
Professor Ojal Oghuz said: "I believe that Turkic-speaking peoples should be able to communicate without needing any translators. The Turkic nation is like a great oak tree, and steps must be taken to make this tree even bigger. Because strength comes from unity, and we must do our best to possess that strength."