Mahmud Kaşğarinin “Divanü lügat-it türk” əsərinin ADA Universitetində sərgisi keçirilib
Martın 14-də ADA Universitetində bu il 950 illik yubileyi qeyd olunacaq Mahmud Kaşğarinin “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin Xalid Səid Xocayevə məxsus latın qrafikalı ilk əlyazması sərgilənib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, sərgidə, həmçinin XVIII əsrə aid yeganə dərslik olan Əbdürrəhim Ərdəbili Şirvaninin “Məzhər üt-türki əsəri” əsəri nümayiş olunub.
Hər iki nəşrin tərtibçisi AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru professor Nadir Məmmədlidir.
Sərgi UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası, Beynəlxalq Türk Akademiyası, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu, Türkiyənin UNESCO üzrə Milli Komissiyası, eləcə də ADA Universitetinin İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Türk dünyasının tarixi və mədəni irsinin öyrənilməsi və qorunub saxlanması – UNESCO nöqteyi-nəzərindən” mövzusunda beynəlxalq konfransa həsr edilib.
UNESCO-nun Elektoral qrupunda ekspert, Dilçilik İnstitutunun dosenti Vəfa Abdullayeva-Nəbiyeva tərəfindən hazırlanmış bu sərgi baş mütəxəssis Aysel Mövlamova tərəfindən təqdim edilib və qonaqlara türk, rus və ingilis dillərində geniş məlumat verilib.

The exhibition of Mahmud al-Kashgari's work "Dīwān Lughāt al-Turk" was held at ADA University
2024-03-14On March 14th, ADA University celebrated the 950th anniversary of Mahmud al-Kashgari's work "Dīwān Lughāt al-Turk" by exhibiting the first Latin-script manuscript dedicated to Khalid Said Khojaev.
AZERTAC informs that at the exhibition, the work "Məzhər üt-Türki" by Abdurrahim Ardabil Shirvani’s, which is the only textbook from the XVIII century, was also exhibited.
The compiler of both publications is Professor Nadir Mammadli, the director of the Institute of Linguistics named after Nizami of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
The exhibition was dedicated to the international conference on "Studying and Preserving the Historical and Cultural Heritage of the Turkic World - From the Perspective of UNESCO," jointly organized by the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, the International Turkic Academy, the Turkic Culture and Heritage Foundation, the National Commission of Turkey for UNESCO, and ADA University's Institute of Development and Diplomacy.
The exhibition, prepared by Vafa Abdullayeva-Nabiyeva, an expert in the Electoral Group of UNESCO and lecturer at the Institute of Linguistics, was presented by the lead specialist Aysel Movlamova. Visitors were provided with comprehensive information in Turkish, Russian, and English languages.