Azərbaycanın mədəniyyət naziri bir sıra ölkələrin UNESCO yanında daimi nümayəndələri ilə görüşüb
VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində mayın 2-də mədəniyyət naziri Adil Kərimli bir sıra ölkələrin UNESCO yanında daimi nümayəndələri ilə görüşüb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, görüşdə Azərbaycan-UNESCO əməkdaşlığından söz açılıb, ölkəmizin təşkilatın fəaliyyətində yaxından iştirak etdiyi qeyd olunub.
Diqqətə çatdırılıb ki, 2022-ci ilin oktyabrında Azərbaycanın UNESCO-nun 215-ci sessiyasının gündəliyinə təklif etdiyi “Bakı Prosesi”: dayanıqlı sülh və inkişaf üçün mədəniyyətlərarası dialoqu və sosial inklüzivliyi təşviq etmək” adlı qərar layihəsi yekdilliklə qəbul olunub. Bu dəstəyə görə ölkəmiz adından UNESCO-nun İcraiyyə Şurasına minnətdarlıq ifadə edilib.
Nazir Forum çərçivəsində mayın 3-də Ağdamda təşkil olunacaq “Minaların və partlamamış hərbi sursatların mədəni mülkiyyətə təsiri” mövzusunda xüsusi sessiya barədə məlumat verib.
Bildirilib ki, sessiya UNESCO-nun 2023-cü ildə qəbul etdiyi “Minaların mədəni mülkiyyətə təsirinə dair qətnamə”yə həsr olunub.

The Minister of Culture of Azerbaijan has met with permanent representatives of several countries at UNESCO
2024-05-02On May 2nd, within the framework of the 6th World Forum on Intercultural Dialogue, Minister of Culture Adil Karimli met with permanent representatives of several countries at UNESCO.
AZERTAC reports that during the meeting, Azerbaijan-UNESCO cooperation was discussed, emphasizing Azerbaijan's active participation in the organization's activities.
It has been noted that in October 2022, Azerbaijan's proposal for the agenda of UNESCO's 215th session, titled "Baku Process: Promoting Intercultural Dialogue and Social Inclusivity for Sustainable Peace and Development," was unanimously adopted. On behalf of our country, gratitude was expressed to the UNESCO Executive Board for their support.
Minister provided information about a special session on "The Impact of Mines and Unexploded Ordnances on Cultural Property," which will be organized in Aghdam on May 3rd within the framework of the Forum.
It has been reported that the session will focus on the resolution adopted by UNESCO in 2023 regarding "The Impact of Mines on Cultural Property." There was an exchange of views on issues of mutual interest during the event.