Azərbaycan 2023-cü ildə fəal humanitar siyasət yürüdüb
Azərbaycan 2023-cü ildə fəal humanitar siyasət yürüdüb. Cari ildə ölkəmizin BMT-nin Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (UNESCO) çərçivəsində irəli sürülmüş çoxsaylı təşəbbüsləri reallaşdırılıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bunu Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilin yekunlarına dair keçirdiyi mətbuat konfransında deyib.
Nazir bildirib ki, reallaşdırılmış təşəbbüslər sırasında Xudafərin körpüləri, Azıx və Tağlar mağaraları nominasiyalarının UNESCO-nun ilkin siyahısına daxil edilməsini misal göstərmək olar. C.Bayramov, həmçinin çıxışında azad edilmiş torpaqlarımızın işğal dövründə urbisidə məruz qalması və həmin ərazilərdə şəhər planlaşdırılmasının yüksək standartlara uyğun olaraq həyata keçirilməsinin ölkəmiz qarşısında duran əsas prioritetlərdən birinə çevrildiyini bildirib. O, BMT-nin Məskunlaşma Proqramı ilə əməkdaşlığın 2023-cü ildə də səmərəli şəkildə davam etdirilməsi üçün əsas olduğunu diqqətə çatdırıb.

Azerbaijan pursued an active humanitarian policy in 2023
Azerbaijan pursued an active humanitarian policy in 2023. In the current year, numerous initiatives of our country launched within the framework of the UN Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) have been realized.
AZƏRTAC reports that Azerbaijan's Minister of Foreign Affairs, Jeyhun Bayramov, stated this during a press conference on the outcomes of the year.
The minister said that among the implemented initiatives, the inclusion of nominations of Khudafarin bridges, Azikh and Taglar caves in the tentative list of World Heritage List Nominations of UNESCO can be cited as an example. He also highlighted in his address that ensuring the urbanization of liberated lands in accordance with high standards, despite acts of urbicide during the occupation period, has become one of the country's key priorities. He emphasized the importance of continued effective cooperation with the UN Habitat Program in 2023.