Akademik Şahin Mustafayev: Türk xalqlarının 47 abidəsi UNESCO-nun mədəni irslə bağlı siyahısına daxil edilib
2024-03-14
Türk xalqlarının 47 abidəsi UNESCO-nun mədəni irslə bağlı siyahısına daxil edilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bunu Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti akademik Şahin Mustafayev ADA Universitetinin ev sahibliyi etdiyi “Türk dünyasının tarixi və mədəni irsinin öyrənilməsi və qorunub saxlanması – UNESCO nöqteyi-nəzərindən” mövzusunda beynəlxalq konfransda söyləyib. O, siyahıya salınacaq türk mədəni irsinə məxsus abidələrin sayının bundan daha çox olduğunu deyib. Qeyd edib ki, hər bir xalqın varlığı onun maddi və qeyri-maddi mədəni irsi ilə ölçülür. Bunları itirən xalq mədəni simasını itirir və tədricən məhv olmağa məhkumdur.
Akademik diqqətə çatdırıb ki, türk xalqlarının qədim birgə mədəniyyəti mövcuddur. Avrasiyada, o cümlədən Avropanın bir sıra yerlərində geniş yayılmış türk xalqlarının mədəniyyəti var. Böyük coğrafiyada yayılmış türk xalqlarının mədəniyyətləri coğrafi nöqteyi-nəzərdən bir-birindən fərqlənsə də, həmin mədəni irsin oxşarlıqları mövcuddur.
“Bu gün böyük mədəni irsə sahib çıxaraq onu bütün dünyada tanıtmaq və təbliğ etmək əsas prioritetlərdən biri olmalıdır”, - deyən akademik Şahin Mustafayev bu baxımdan UNESCO ilə münasibətlərin davamlılığının və genişləndirilməsinin önəminə toxunub. Vurğulayıb ki, aidiyyəti qurumlar daha ciddi əməkdaşlıq etməli və ortaq mədəni irsimizi dünyada tanıtmaq üçün fəaliyyətləri genişləndirməliyik.
Qeyd edək ki, beynəlxalq konfransın “Türk dünyasının mədəni irsinin qorunması üzrə milli strategiyalar və yanaşmalar” mövzusuna həsr olunan ilk sessiyası Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti akademik Şahin Mustafayevin moderatorluğu ilə aparılıb.
Beynəlxalq konfrans UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikası Milli Komissiyası, Beynəlxalq Türk Akademiyası, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu, Türkiyənin UNESCO üzrə Milli Komissiyası, eləcə də ADA Universitetinin İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir.

Academician Shahin Mustafayev: 47 monuments of the Turkic peoples have been included in the UNESCO list of cultural heritage
47 monuments of Turkic peoples have been included in UNESCO's list of cultural heritage.
AZERTAC news reports that the President of the International Turkic Academy, academician Shahin Mustafayev, spoke at an international conference hosted by ADA University on the topic of "Studying and Preserving the Historical and Cultural Heritage of the Turkic World from UNESCO's Perspective." He mentioned that there are more monuments of Turkic cultural heritage that will be added to the list. He emphasized that the existence of each nation is measured by its tangible and intangible cultural heritage. Losing these cultural identities means risking gradual extinction.
The academician drew attention to the fact that there is an ancient joint culture of the Turkic peoples. Turkic cultures are widely spread across Eurasia, including in several places in Europe. While the cultures of Turkic peoples across this vast geography may vary from a geographical perspective, they share similarities in cultural heritage.
"Today, safeguarding our rich cultural heritage and promoting it worldwide should be one of the primary priorities," emphasized academician Shahin Mustafayev, touching upon the importance of continuity and expansion of relations with UNESCO in this regard. He underscored the need for relevant institutions to engage in more substantial collaboration and expand activities to promote our shared cultural heritage globally.
The first session of the international conference dedicated to "National Strategies and Approaches for the Preservation of Turkic World Cultural Heritage" was moderated by academician Shahin Mustafayev, President of the International Turkic Academy.