Quba məktəbliləri UNESCO-nun təlimində iştirak ediblər
Qubadakı 2 nömrəli təbiət fənləri təmayüllü tam orta məktəbdə Təhsil Nazirliyinin Təhsil İşçilərinin Peşəkar İnkişafı İnstitutunun nümayəndəsinin iştirakı ilə UNESCO-nun "Dünyanın ən böyük dərsi” təlimi keçirilib.
Təlimdə şagirdlər interaktiv formada BMT-nin 17 qlobal məqsədi ilə tanış olub və bu məqsədlərə çatmaq üçün qruplarda işləyərək təkliflər hazırlayıblar. Məktəblilər “Keyfiyyətli təhsil”, “Sağlamlıq və rifah”, “Gender bərabərliyi”, “Təmiz su və sanitariya”, “Ucuz və təmiz enerji”, “İqlim dəyişikliyi ilə mübarizə”, “Yer üzündə həyat”, “Sülh, ədalət və güclü institutlar” və digər məsələlərin planetimizə və ölkəmizə təsirlərinə aid maraqlı misallar gətiriblər.
Məktəblilərə UNESCO-nun hazırladığı “Dayanıqlı inkişaf nədir?” adlı sosial çarx göstərilib və onun müzakirəsi aparılıb.
Təhsil İşçilərinin Peşəkar İnkişafı İnstitutunun beynəlxalq layihələr şöbəsinin müdiri Elçin Sərdarov deyib: “Alimlərin fikrincə, humanitar paradiqma pedaqoji texnologiyaların istifadəsində dəyişkənliyi nəzərdə tutur. Bu baxımdan UNESCO-nun “Dünyanın ən böyük dərsi”nin böyük əhəmiyyəti var”.
O, əminliklə bildirib ki, UNESCO dərslərində iştirak edən şagirdlər bu məktəbin məzunu olan Reyhan Camalova kimi yeni ixtiralara imza atacaqlar.

Guba students participated in the UNESCO training
UNESCO's "World’s Largest Lesson" training was held with the participation of a representative of the Institute of Professional Development of the Ministry of Education in the secondary school No. 2 in Guba.
In the course of the training, students were introduced to the UN's 17 global goals in an interactive form and worked on groups to prepare proposals. School children brought different examples in "Quality Education", "Health and Welfare", "Gender Equality", "Clean Water and Sanitation", "Cheap and Clean Energy", "Combat against  Climate Change", "Life on Earth", "Peace, justice and strong institutes" and other issues in our planet and in our country.
The schoolchildren watched the small presentation "What is sustainable development?" prepared by UNESCO and discussed it.
Elchin Sardarov, Head of International Projects Department of the Institute for Professional Development of Education Workers, said: "According to scientists, the humanitarian paradigm suggests volatility in the use of pedagogical technologies. In this regard, UNESCO's “World’s Largest Lesson“is of great importance.”
He said with confidence that students participating in UNESCO classes will strive for new inventions, such as Reyhan Camalova, a graduate of this school.