Dahi bəstəkar Qara Qarayevin anadan olmasının 100 illik yubileyi UNESCO-da təntənə ilə qeyd edilib
Görkəmli bəstəkar, tanınmış alim-pedaqoq və ictimai xadim, SSRİ Xalq Artisti, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, SSRİ və Azərbaycan Dövlət mükafatları laureatı, akademik Qara Qarayevin anadan olmasının 100 illik yubileyi UNESCO-nun və bu qurum yanında Azərbaycan daimi nümayəndəliyinin təşkilatçılığı, Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə UNESCO-nun Parisdəki mənzil qərargahında təntənə ilə qeyd edilib.
Tədbirdə Azərbaycanın xarici işlər və mədəniyyət nazirləri, görkəmli bəstəkarın qızı Züleyxa Qarayeva, eləcə də Parisdə akkreditə olunan diplomatik korpusun təmsilçiləri, Fransa ictimaiyyətinin, işgüzar dairələrin, xarici ölkələrin UNESCO yanında daimi nümayəndəliklərinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində böyük bəstəkarın həyat və yaradıcılığını əks etdirən fotolardan ibarət sərgi təşkil edilib. İştirakçılar sərgi vasitəsilə dahi bəstəkarın yaradıcılığı ilə yaxından tanış olublar. Qara Qarayevin həyat və yaradıcılığına həsr olunan jurnal və onun əsərlərindən ibarət disklər iştirakçılara hədiyyə edilib.
Azərbaycanın UNESCO yanında daimi nümayəndəliyinin rəhbəri səfir Anar Kərimov tədbirdə çıxış edərək dahi bəstəkar Qara Qarayevin həyat və yaradıcılığı haqqında ətraflı məlumat verib, onun Azərbaycan xalq musiqisindən ilhamlandığını vurğulayıb. Bildirib ki, yaradıcılığı boyu ayrı-ayrı klassiklərin, xüsusilə Nizaminin və Füzulinin əsərlərinə müraciət edən Qara Qarayev “Leyli və Məcnun” simfonik poemasını, “Yeddi gözəl” baletini yazıb. Azərbaycan xalq musiqisinin əsaslarını Üzeyir bəy Hacıbəylidən öyrənən Qara Qarayev sonralar Dmitri Şostakoviçin sinfində təhsil alıb. Səfir böyük bəstəkarın 110-na qədər əsər yazaraq, milli musiqi tariximizdə dərin iz qoyduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ölkəmizdə görkəmli bəstəkarın xatirəsi əbədiləşdirilib, onun adına küçə, metro stansiyası var. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin iştirakı ilə Bakının mərkəzində Qara Qarayevin abidəsinin açılışı olub.
UNESCO baş direktorunun kommunikasiya və informasiya üzrə müavini Moez Şakşuk çıxışında Qara Qarayevin əsərlərinin xüsusiyyətlərindən danışıb. O, Qara Qarayevin musiqisinin xalqlar arasında dialoqun qurulmasına təkan verdiyini, keçmişdən gələcəyə gedən yolu əks etdirdiyini vurğulayıb. Yubiley tədbiri böyük bəstəkarın əsərlərindən ibarət konsert proqramı ilə davam edib.
Fuad İbrahimovun dirijorluq etdiyi konsertdə Qara Qarayev adına Azərbaycan Dövlət Kamera Orkestrinin ifasında böyük bəstəkarın əsərləri səsləndirilib. Orkestri Fərhad Bədəlbəyli, Murad Hüseynov, Vurğun Vəkilov, Cəmil Sədizadə, Elvin Xoca Qəniyev (virtuoz skripka) müşayiət ediblər. Konsert salonundakı böyük ekranda Qara Qarayevin yaradıcılığını əks etdirən, o cümlədən “Yeddi gözəl”, “İldırımlı yollarla”, “Leyli və Məcnun” baletlərindən fraqmentlər göstərilib. Dahi bəstəkarın əsərləri tamaşaçılar tərəfindən alqışlarla qarşılanıb.

The 100th anniversary of the prominent composer Gara Garayev was celebrated in UNESCO
Co-organized by UNESCO and Permanent Delegation of the Republic of Azerbaijan to UNESCO and support of the Ministry of Culture of Azerbaijan, the prominent composer, well-known scientist-pedagogue and public figure, People’s Artist of USSR, Hero of Socialist Labor, academician Gara Garayev’s 100 th anniversary was celebrated with ceremony at the UNESCO headquarters in Paris.
The event was attended by the minister of foreign affairs and minister of culture of Azerbaijan, the daughter of prominent composer Züleyxa Garayeva, as well as representatives of diplomatic corps accredited in Paris, the French public and business community and permanent representations of foreign countries at UNESCO.
An exhibition of photos reflecting the life and works of the great composer was organized within the event. Participants were closely got acquainted with the works of the great composer through the exhibition. The magazine dedicated to Gara Garayev’s life and works and CD’s with his compositions were presented to the participants as a gift.
Head of the Permanent Delegation of the Republic of Azerbaijan to UNESCO, Ambassador Anar Karimov delivered a speech at the event and gave detailed information about the life and works of the great composer Gara Garayev and stressed that he was inspired by Azerbaijani folk music. He said that while applying for works of classics during his professional career, especially Nizami and Fuzuli, Gara Garayev wrote his symphonic poem "Leyli and Majnun; and ballet Seven Beauties. Gara Garayev, who learned the foundations of Azerbaijani folk music from Uzeyir Hajibeyli, later studied in Dmitri Shostakovich's class.
Ambassador noted that the great composer has written up to 110 works, which deeply traces our national music history. He noted that the memory of the prominent composer is perpetuated in our country, and there is a street, metro (subway) station after his name. The monument to Gara Garayev was erected in the center of Baku with the participation of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
UNESCO Assistant Director-General for Communication and Information Moez Chakchouk spoke about the features of Gara Garayev's works. He stressed that Gara Garayev's music promotes dialogue among nations and reflects a way from the past to the future. The anniversary event continued with a concert program of the great composer.
The compositions of the great composer performed by Azerbaijan State Chamber Orchestra named after Gara Garayev at the concert conducted by Fuad Ibrahimov. Orchestra was accompanied by Farhad Badalbeyli, Murad Huseynov, Vurgun Vakilov, Jamil Sadizade, Elvin Hoca Ganiyev (virtuoso violin). Fragments presented in the big screen on the concert hall of Gara Garayev's works, including "Seven Beauties", "Path of Thunder", "Leyli and Majnun ballets.