Dağıstanın dargin “Kaytaq” tikməsi üzrə mühazirə və ustad dərslərinin iştirakçılarının təltifetmə mərasimi
2017-09-212017-ci il 21 sentyabr tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyində Dağıstanın dargin “Kaytaq” tikməsi üzrə mühazirə və ustad dərslərinin iştirakçılarının təltifetmə mərasimi keçirildi. Tədbirdə Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova və ustad dərslərinin müəllimi Raisa İsmayilova çıxış etdilər. Daha sonra iştirakçılar sertifikatlarla təltif olundular.
5-21 sentyabr tarixlərində Azərbaycan və rus dillərində keçirilən ustad dərsləri YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası və Azərbaycan Xalça Muzeyi tərəfindən “Azərbaycanın mədəni sərvəti” layihəsi çərçivəsində təşkil olunmuşdu. Burada 29 nəfər iştirakçı – Azərbaycan Xalça Muzeyi,Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi, Milli Azərbaycan Tarix Muzeyi və Muzey Sərvətləri və Xatirə Əşyalarının Elmi Bərpa Mərkəzinin əməkdaşları, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyası, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin tələbələri böyük həvəslə iştirak edərək bir-birindən gözəl sənət nümunələri yaradıblar.
Qeyd edək ki, ustad dərsləri ilə yanaşı, həmin tarixlərində Azərbaycan Xalça Muzeyində kaytaq və usişin tikmə nümunələrindən ibarət sərgi də təşkil olunub. Burada müasir müəllif işləri ilə yanaşı, XIX əsrə aid bir neçə tikmə nümunəsi də təqdim olunub. Sərgi ilə 900 nəfərdən çox qonaq tanış olub. Parça, tikmə və milli geyimlərin bərpası “Azərbaycanın mədəni sərvəti” layihəsinin bir proqramıdır. Proqram YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Azərbaycan Xalça Muzeyi və ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilir. Proqramın məqsədi bu sahə üzrə yeni kadrların hazırlanması və muzeydə müasir, beynəlxalq standartlara cavab verən bərpa mərkəzinin yaradılmasıdır.

Awarding ceremony of the participants took part at the lectures and master classes on Dargin Kaitag embroidery
2017-09-21On September 21, 2017, the Azerbaijan Carpet Museum held the awarding ceremony of the participants took part at the lectures and master classes on Dargin Kaitag embroidery. Director of the Azerbaijan Carpet Museum Shirin Melikova and trainer of the classes Raisa Ismayilova made speeches and later, the participants were awarded with certificates.
The master classes in Azerbaijani and Russian were held on September 5-21 with joint-organization of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO and the Azerbaijan Carpet Museum, within the project “Cultural Wealth of Azerbaijan”. The classes were attended by 29 participants – employees from the Azerbaijan Carpet Museum, Azerbaijan National Museum of Art, and Scientific Restoration Centre for Museum Values and Relics, as well as students from the Azerbaijan State Academy of Fine Arts and Azerbaijan State University of Culture and Art.
Besides the master classes, the Azerbaijan Carpet Museum hosted the exhibition of kaitag and usishin samples on September 5-21. The exhibition presented several embroidery samples from the 19th century and handiworks of modern authors. More than 900 guests got acquainted with the exhibition.
Master classes on the restoration of textile, embroidery and traditional costume are one of the programs of the project “Cultural Wealth of Azerbaijan”. The program is organized by the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan Carpet Museum and the ICOM Azerbaijan National Committee. Its aim is to preserve the handiworks for future generations, build capacity in the field of restoration and create a restoration center that meets modern and international standards.