“Balaban sənətkarlığı və ifaçılıq sənəti” UNESCO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-maddi mədəni irsinin Reprezentativ siyahısına daxil edilib
Botsvananın Kasane şəhərində UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitənin 18-ci sessiyasında Azərbaycan və Türkiyənin birgə təqdim etdiyi “Balaban sənətkarlığı və ifaçılıq sənəti” çoxmillətli nominasiya faylı Komitənin yekdil qərarı ilə Bəşəriyyətin Qeyri-maddi mədəni irsinin Reprezentativ siyahısına daxil edilib.
AZƏRTAC Azərbaycanın UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyinə istinadla xəbər verir ki, “Balaban sənətkarlığı və ifaçılıq sənəti” nominasiyasının qəbulu zamanı ölkəmizin UNESCO yanında daimi nümayəndəsi Elman Abdullayev çıxış edərək, faylın yekdil qəbuluna görə Komitə üzvlərinə təşəkkürünü bildirib.
Balaban sənətkarlıq və ifaçılıq sənətinin əsrlər boyu Azərbaycan xalqının qeyri-maddi mədəni irsinin bir parçası olduğunu deyən natiq ölkəmizdə bu qeyri-maddi mədəni irsin qorunması və gələcək nəsillərə ötürülməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb.

"The art of balaban craftsmanship and performance" has been included in UNESCO's Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity
2023-12-06During the 18th session of the Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage of UNESCO in Kasane, Botswana, Azerbaijan and Turkey jointly submitted the nomination file titled "The art of balaban craftsmanship and performance." This nomination was inscribed on UNESCO's Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity by unanimous decision of the Committee.
AZƏRTAC reports, based on Azerbaijan's Permanent Delegation to UNESCO, that during the acceptance of the nomination "The art of balaban craftsmanship and performance," our country's Permanent Representative to UNESCO, Elman Abdullayev, expressed gratitude to the Committee members for the unanimous acceptance of the file.
The speaker, stating that the art of balaban craftsmanship and performance has been a part of Azerbaijan's intangible cultural heritage for centuries, discussed efforts in our country towards the safeguarding and transmission of this heritage to future generations.