Mədəni kimliyin göstəricisi dolmanın bişirilməsi və paylaşılması ənənəsi
2017-ci ilin 6 dekabr tarixində Koreya Respublikasının Jeju adasında keçirilən UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin 12-ci sessiyasında Azərbaycan tərəfinin təqdim etdiyi “Mədəni kimliyin göstəricisi dolmanın bişirilməsi və paylaşılması ənənəsi” adlı nominasiya UNESCO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-maddi mədəni irs üzrə Reprezentativ siyahısına daxil edilmişdir.
Dolma üzüm, əvəlik, vələs və heyva ağaclarının təzə və ya konservləşdirilmiş yarpaqlara bükülən, alma, bibər, pomidor, badımcan, heyva, qabaq, balqabaq, xiyar, göbələk kimi meyvə və tərəvəzlərin, bütöv quzu, qoyun, toyuq və balığın içərisinə qoyularaq bişirilən, içlikdən ibarət xörək növüdür. Azərbaycan xalqının qədim milli xörəklərindən biri olan dolma toy mərasimlərində, bayram şənliklərində plov, kabab kimi milli mətbəx nümunələri ilə yanaşı etnik kulinariyanın simvollarından birinə çevrilmiş, qonşu region xalqlarının da süfrəsinə daxil olmuşdur. Xörəyin türk mənşəli adı (dolma, doldurmaq) onun hazırlanma texnologiyasını – tərəvəzin üzüm, əvəlik, vələs və heyva yarpaqlarının və ya nazik xəmir qatının içərisinin müxtəlif içliklər (farşlar) ilə doldurulmasını göstərməkdədir.
Bəzi regionlarda ona «sarma» da deyirlər. Azərbaycanda dolma həm da mövsümi xörək növü hesab edilir. Fəsildən asılı olaraq onu müxtəlif bitki yarpaqlarından və tərəvəz növlərindən hazırlayırlar. Üzüm yarpağından isə il boyu dolma hazırlamaq mümkündür. Bu məqsədlə yaz-yay aylarında təzə yarpaq tədarük edilir və duza qoyulur. Dolma içliyindən asılı olaraq vegetarian (yalançı dolma), ətli və qarışıq növlərə bölünür. Vegetarian dolmanın içliyi, adətən, düyü, paxlalı bitkilər, göyərti və ədviyyatdan ibarət olur. Ətli dolmaların içliyi həm qızardılmış, həm da çiy farşdan hazırlanır. Qarışıq dolmalarda isə içliyin tərkibinə ətlə yanaşı, paxlalı bitkilər, göyərti və s. əlavə edilir. Azərbaycanın müxtəlif regionlarında dolmanın 30-dan çox növü və variantları olsa da, onların bişirilmə texnologiyaları dəyişilməmişdir.
Adından məlum olduğu kimi, dolmanın spesifik xüsusiyyətini və onun ayrı-ayrı növlərinin içlikləri – tərəvəz, qoyun, dana, balıq və ya quş ətindən, paxlalı bitkilərdən, göyərti və ədviyyatlardan hazırlanmış farşlar təşkil edir. Bütövlükdə, dolmanın növləri mövsümi xarakter daşısa da, milli Azərbaycan mətbəxində həm da bolluğu simvolizə etməkdədir. Dolma həm də Azərbaycan Respublikasının ərazisində yaşayan bütün xalqları birləşdirən ortaq kulinariya elementinə - qeyri-maddi mədəni irs nümunəsinə çevrilmişdir.

Dolma making and sharing tradition, a marker of cultural identity
“Dolma making and sharing tradition, a marker of cultural identity” has been inscribed on the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity at the 12 th session of the Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage held in Jeju Island, Republic of Korea on 6 December 2017.
Dolma tradition is a set of knowledge and skills related to preparing, by local communities, of a traditional meal called “dolma” in the form of small fillings wrapped in fresh or pre-cooked leaves of vine, dock, hornbeam or quince trees or stuffed into fruits and vegetables such as apple, pepper, tomato, eggplant, quince, gourd, pumpkin, cucumbers or mushrooms. Communities most often use standard ingredients for the fillings/stuffing: meat, onion, rice (or peas) and spices. The meal is then cooked in clay pots, aluminum or copper caldrons called “qazan” and then shared within families or neighborhood communities. The name of the tradition originates from the shortened Turkic word “doldurma”, meaning “stuffed”. Depending on surrounding environment, climate and agriculture, but also season, communities use various methods, techniques and ingredients for the preparation of the traditional meal.
Within families, dolma tradition is based on individual or collective labor of women preparing the meal on the occasion of a huge range of cultural and social activities, ceremonies, rituals, traditional holidays, weddings and festive events. It serves to prepare young adult women for marriage life and is used to express solidarity, tolerance, respect and hospitality, when shared with guests, visitors and neighbors.
Transmitted from generation to generation, dolma tradition is practiced and shared throughout the Republic of Azerbaijan, and is perceived as a central culinary practice in all regions. It is enjoyed on special occasions and gatherings and expresses solidarity, respect and hospitality. Dolma tradition has transformed into one of the symbols of Azerbaijani intangible heritage and serves as a strong marker of cultural belonging.