“Azərbaycanın mədəni sərvəti” layihəsi
24 oktyabr – 23 dekabr 2016-cı il tarixlərində YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası və Azərbaycan Xalça Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Xalça Muzeyində “Azərbaycanın mədəni sərvəti” layihəsi təşkil olunmuşdu. Layihə çərçivəsində unudulmaqda olan parça, tikmə və milli geyimlərin dirçəlməsi üzrə Almaniya, Rusiya Federasiyası, Özbəkistan, Qazaxıstan və Qırğızıstandan dəvət olunmuş mütəxəssislər tərəfindən ustad dərslər keçirilmişdir.
“Azərbaycanın mədəni sərvəti” layihəsinin məqsədi unudulmaqda olan milli adət-ənənələrimizi yaşatmaqdan ibarətdir. Parça, tikmə və milli geyimlərin dirçəlməsi üzrə ustad dərslər bu layihənin bir proqramıdır. Proqramın məqsədi unudulmaqda olan əl sənəti işlərini qoruyub gələcək nəsillərə çatdırmaq, bu sahə üzrə yeni kadrların yetişdirilməsinə və muzeydə müasir, beynəlxalq standartlara cavab verən bərpa mərkəzinin yaradılmasına nail olmaqdır.
Parça, tikmə və milli geyimlərin dirçəlməsi üzrə ustad dərslər iki hissədən ibarət olmuşdur. Birinci hissədə parça, tikmə və milli geyimlərin müasir şəraitdə necə saxlanılması və bərpası qaydaları öyrənilmişdir. Bu sahə üzrə ustad dərslər Almaniyanın Drezden Dövlət İncəsənət Kolleksiyasının parça, tikmə və geyim üzrə bərpaçı-mütəxəssisi Kristina Müller-Radloff və Moskva Dövlət Bərpa üzrə Elmi-Tədqiqat İnstitutunun bərpaçı-rəssamı Sofya Martyanova tərəfindən keçirilmişdir.
Proqramın ikinci hissəsi isə parça üzərində milli tikmə ənənələrini inkişaf etdirməkdən ibarət olmuşdur. Bu sahə üzrə ustad dərslər qırğız milli tikmələr üzrə mütəxəssis Güljan İreş, qazax milli tikmələr üzrə mütəxəssis Zeynelxan Muxamejan və özbək milli tikmələri üzrə mütəxəssis Madina Kasımbayeva tərəfindən keçirilmişdir.
Parça, tikmə və milli geyimlərin dirçəlməsi üzrə ustad dərslər ümümilikdə 41 gün davam etmişdir. Bu ustad dərslərdə həm Azərbaycan Xalça Muzeyinin bərpa və konservatorları, həm də ölkəmizdə fəaliyyət göstərən digər mədəniyyət ocaqlarının əməkdaşları, bu sahələr üzrə təhsil alan tələbələr də iştirak etmişlər. Bu cür keçirilən ustad dərslərdə xüsusi dəvət olunmuş mütəxəssislər iştirakçılar ilə öz bilik və bacarıqlarını bölüşmüş, təcrübə mübadiləsi aparmışlar. Layihənin sonunda, 23 dekabr tarixində Azərbaycan Xalça Muzeyində “Azərbaycanın mədəni sərvəti” layihəsi çərçivəsində keçirilən ustad dərslərin iştirakçılarının təltifetmə mərasimi keçirilmiş və sertifikatlar təqdim olunmuşdur.

“Cultural Wealth of Azerbaijan” project
From October 24 to December 23, 2016, a joint project of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO and Azerbaijan Carpet Museum entitled “Cultural Wealth of Azerbaijan” was organized in three stages. In the framework of the project, master classes conducted by experts from Germany, Russia, Uzbekistan, Kazakhstan, and Kyrgyzstan were held in Azerbaijan Carpet Museum.
The aim of the project was to recover the forgotten national traditions. Master classes on the revival of the forgotten textile, embroidery and traditional costumes were one of the programs of the project. The goal of the program was to preserve the handiworks for future generations, to build capacity in the field of restoration, and to create a restoration center that meets international standards. Master classes on the revival of the forgotten textile, embroidery and traditional costumes consisted of two parts. The first part consisted of trainings on how to store and restore textile, embroidery and traditional costumes in modern conditions. These master classes were conducted by Christine Mueller-Radloff, a professional restorer of the textile, embroidery and costume in the Dresden State Art Collections, and Sofya Martyanova, a restorer-artist of the State Research Institute of Restoration (Moscow).
The second part of the program was devoted to improving national embroidery traditions of textile. Master classes in the field were conducted by Guljan Iresh, Kyrgyz expert on national embroidery, Zeinelkhan Mukhamejan, Kazakh expert on national embroidery, and Madina Kasimbayeva, Uzbek expert on national embroidery.
Master classes on the revival of the forgotten textile, embroidery and traditional costume in the framework of the project “Cultural Wealth of Azerbaijan” continued for 41 days. Restorers and conservators of the Azerbaijan Carpet Museum, employees of other cultural centers, students studying in these areas attended the master classes. Experts shared their practices and knowledge with the participants.
On December 23, 2016, the certificate presentation ceremony of the participants who attended the master classes in the framework of the project “Cultural Wealth of Azerbaijan” was held in Azerbaijan Carpet Museum.