UNESCO: “Azıx və Tağlar mağaraları- Azərbaycanın tarixdən əvvəlki yerləri” adlı nominasiya İrs Komitəsinin İlkin siyahısına daxil edilib
2023-09-23
Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yerləşən “Azıx və Tağlar mağaraları- Azərbaycanın tarixdən əvvəlki yerləri” adlı nominasiya UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin Ər-Riyadda keçirilən 45-ci sessiyasının qərarı ilə İlkin siyahıya (Tentative List) daxil edilib.
Bu barədə AZƏRTAC-a UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasından bildirilib.
Xatırladaq ki, UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin Ər-Riyad şəhərində keçirilən 45-ci sessiyasında Azərbaycanın Hirkan Milli Parkının daxilində transmilli “Hirkan meşələri” və “Xınalıq və Köç yolu mədəni landşaftı” adlı nominasiyalar artıq qurumun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil olunub.

"Azykh and Taghlar caves - prehistoric sites of Azerbaijan" added to preliminary list of UNESCO Heritage Committee
2023-09-23
The UNESCO World Heritage Committee, during its 45th session held in Riyadh, has decided to inscribe "Azerbaijan’s Prehistoric sites of the Azykh and Taghlar caves" located in the Karabakh district of Azerbaijan on the Tentative List, the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO told AZERTAC.
Azerbaijan’s Hirkan Forest and Cultural Landscape of Khinalig People and “Köç Yolu” Transhumance Route have already been inscribed on the UNESCO World Heritage List.