UNESCO-nun Silahlı münaqişələr zamanı mədəni sərvətlərin mühafizəsi üzrə Komitənin 16-cı iclası işə başlayıb
2021-12-02
UNESCO-nun Silahlı münaqişələr zamanı mədəni sərvətlərin mühafizəsi Komitəsinin 16-cı iclası işə başlayıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycan silahlı münaqişələr zamanı mədəni sərvətlərin mühafizəsi üzrə Komitənin üzvü kimi iclasda təmsil olunur.
UNESCO-nun Silahlı münaqişələr zamanı mədəni sərvətlərin mühafizəsi üzrə 1954-cü il Haaqa Konvensiyasının İkinci Protokoluna tərəfdaş dövlətlərin 9-cu iclasında qurumun Silahlı münaqişələr zamanı sərvətlərin qorunması üzrə Komitəsinə üzv seçilmiş Azərbaycanı iclasda ölkəmizin təşkilat yanında daimi nümayəndəsi, səfir Elman Abdullayev təmsil edir.
Komitə iclasında katibliyin hesabatı dinləniləcək. Həmçinin 1954-cü il Haaqa Konvensiyası ilə onun iki protokolu və UNESCO-nun digər mədəniyyət konvensiyaları arasında sinerjinin gücləndirilməsi, “Sülh naminə irs” tematik Proqramının həyata keçirilməsi müzakirə olunacaq. 1999-cu il tarixli İkinci Protokolun tətbiqinə dair təlimatlara düzəlişlər müzakirə olunaraq qəbul ediləcək.
İclasın gündəliyinə 1954-cü il Haaqa Konvensiyasının və onun iki Protokolunun (1954 və 1999) həyata keçirilməsi üçün resursların səfərbər edilməsi, Əfqanıstan, Barbados, Burkina-Faso və Meksikaya verilmiş beynəlxalq yardımların icrası haqqında hesabatın, 1954-cü il Haaqa Konvensiyasının və onun iki protokolunun (1954-cü və 1999-cu illər) həyata keçirilməsinə dair milli hesabatların dinlənilməsi, 1999-cu il İkinci Protokolunun icrasının izlənməsi və nəzarət mexanizmlərinin müzakirəsi kimi məsələlər də daxildir.
Qeyd edək ki, 1954-cü il Haaqa Konvensiyasının silahlı münaqişə zamanı mədəni sərvətlərin mühafizəsi haqqında 1999-cu il İkinci Protokolun Silahlı münaqişələr zamanı mədəni sərvətlərin qorunması Komitəsi on iki iştirakçı dövlətdən ibarətdir. Bu dövlətlər ildə bir dəfə toplanır.
Xatırladaq ki, ölkəmiz cari il noyabrın 17-də 2021-2025-ci illər üzrə UNESCO-nun İcraiyyə Şurasına, noyabrın 30-da isə qurumun Silahlı münaqişələr zamanı mədəni sərvətlərinin qorunması üzrə Komitəsinə 4 il müddətinə üzv seçilib.
UNESCO-nun Silahlı münaqişələr zamanı mədəni sərvətlərin mühafizəsi Komitəsinin 16-cı iclası dekabrın 3-dək davam edəcək.

The 16th meeting of the UNESCO Committee for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict has started
The 16th meeting of the UNESCO Committee for the Protection of Cultural Property in in the Event Armed Conflict has started.
AZERTAG reports that Azerbaijan is represented at the meeting as a member of the Committee for the Protection of Cultural Property in in the Event. At the meeting, Azerbaijan is represented by permanent delegate of Azerbaijan to UNESCO, Elman Abdullayev.
The report of the secretariat will be heard at the committee meeting. Besides, strengthening the synergy between the 1954 Hague Convention and its two protocols and other UNESCO cultural conventions, and the implementation of the "Heritage for Peace" thematic program will be also discussed at the respective meeting. Amendments to the 1999 Second Protocol Guidelines will be discussed and adopted.
The agenda of the meeting includes the mobilization of resources for the implementation of the 1954 Hague Convention and its two Protocols (1954 and 1999), the report on the implementation of international aid to Afghanistan, Barbados, Burkina Faso and Mexico, the hearing of national reports on the implementation of the 1954 Hague Convention and its two protocols (1954 and 1999), monitoring of the implementation of the Second Protocol of 1999 and discussion of control mechanisms.
It should be noted that the Committee for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict of the Second Protocol to the Hague Convention of 1954 on the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict consists of twelve member states. These states meet once a year.
On November 17 this year, our country was elected a member of the Executive Board of UNESCO for 2021-2025, and on November 30, the Committee for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict for 4 years.
The 16th meeting of the UNESCO Committee for the Protection of Cultural Heritage in Armed Conflict will be held by December 3, 2021.