UNESCO-nun himayəsi ilə Qlobal Media və İnformasiya Savadlılığı Həftəsi keçirilir
Oktyabrın 24-də UNESCO-nun himayəsi ilə bütün dünyada Qlobal Media və İnformasiya Savadlılığı Həftəsi başlayıb. Ənənəvi tədbirlərin builki mövzusu “İnformasiyanın yeni rəqəmsal sərhədləri: İctimai məlumat üçün media və informasiya savadlılığı”dır.
AZƏRTAC təşkilatın rəsmi saytına istinadla xəbər verir ki, bir həftə ərzində keçiriləcək tədbirlərdə həm imkanlar və risklər vurğulanacaq, həm də generativ süni intellekt və rəqəmsal məzmun yaradıcılarının qabaqcıl texnologiyalardan istifadə etməklə cəmiyyətin xeyrinə məlumat istehsalı və yayılmasına transformativ təsirinə diqqət yetiriləcək.
Həftə oktyabrın 30-31-də Əmmanda UNESCO və İordaniya Haşimilər Krallığının təşkil edəcəyi qlobal konfransla yekunlaşacaq. Konfrans iştirakçılara maraqlı və dərin müzakirələr aparmaq, ekspertlərin fikirlərini dinləmək, media və informasiya savadlılığı sahəsində əməkdaşlığı gücləndirmək üçün innovativ yolları araşdırmaq imkanı verəcək.
Qlobal Media və İnformasiya Savadlılığı Həftəsi dünyanın hər yerindən maraqlı tərəfləri öz tədbirlərini və fəaliyyətlərini təşkil etməyə təşviq edən beynəlxalq hərəkatdır. İstər yerli seminarlar, istər milli maarifləndirmə kampaniyaları, istərsə də onlayn vebinarlar vasitəsilə hər kəs bu qlobal təşəbbüsdə iştirak etməyə dəvət olunur.

Global Media and Information Literacy Week is an annual event observed from 24th to 31st October to raise awareness and celebrate the progress achieved towards Media and Information Literacy for all, according to UNESCO.
During Global Media and Information Literacy Week, stakeholders around the world organize events and UNESCO co-hosts with a Member State the global conference gathering the Media and Information Literacy community.
Commemorated every year on 24 – 31 October, Global Media and Information Literacy Week is a major occasion for mobilizing worldwide stakeholders to raise awareness, increase national take-up and celebrate the progress achieved towards Media and Information Literacy for all.
Theme of Global MIL Week 2024 is “The new digital frontiers of information: Media and Information Literacy for public-interest information”.
This year’s Global Media and Information Literacy Week Conference will be hosted by UNESCO and the Hashemite Kingdom on 30-31 October 2024 in Amman, Jordan. It will address the transformative impact of emerging technologies such as Generative Artificial Intelligence and the new generation of digital content creators on the production and dissemination of public-interest information, highlighting both opportunities and risks. It will underline the need to empower users with tailored skills to identify, assess and engage with public-interest information online.