UNESCO İcraiyyə Şurasının sessiyasında Azərbaycanın bəyanatı səsləndirilib
AZƏRTAC xəbər verir ki, İcraiyyə Şurasının 219-cu sessiyasının bugünkü plenar iclasında ölkəmizin UNESCO yanında daimi nümayəndəsi Elman Abdullayev Azərbaycanın milli bəyanatını təqdim edib.
Bəyanatda Azərbaycan tərəfindən təşkilatın gender bərabərliyi, Prioritet Afrika və İnkişaf etməkdə olan Kiçik Ada Dövlətləri (SIDS) istiqamətlərinə böyük əhəmiyyət verdiyi bildirilib. Ölkəmizin Afrikanın mədəni irsinin qorunmasına verdiyi töhfələr, eləcə də bu qitədə həyata keçirilən uğurlu layihələrdən söz açılıb. Ölkəmizin UNESCO-nun mədəniyyətlərarası dialoq və İpək yolları proqramını, eləcə də irqi ayrı-seçkiliyə qarşı mübarizədə həyata keçirdiyi layihələri dəstəklədiyi diqqətə çatdırılıb.
Daimi nümayəndə Azərbaycanın Ümumdünya İrs Komitəsinin 2025-2029-cu illər üzrə üzvlüyünə namizədliyi haqda da məlumat verib. “Mədəni irs bəşər tarixinin ayrılmaz hissəsidir və gələcək nəsillər üçün qorunmalıdır”, - deyən E.Abdullayev mədəni irs abidələri ətrafında minaların yerləşdirilməsinin milyonlarla insanın həyatı üçün böyük təhlükə yaradığını vurğulayıb.
İqlim dəyişikliyinin mədəni irsə təsiri mövzusuna toxunan E.Abdullayev ölkəmizin beynəlxalq birliyin etibarlı və məsuliyyətli üzvü kimi iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizəyə fəal töhfə verdiyini qeyd edib, Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2024-cü ilin ölkədə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında Sərəncam imzaladığını bildirib. O, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının (COP29) Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına ev sahibliyi etmək üçün Azərbaycanın namizədliyinin yekdilliklə dəstəklənməsinin beynəlxalq ictimaiyyətin ölkəmizə dərin hörmət və etimadının bariz nümunəsi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Ermənistan tərəfindən ölkəmizə qarşı 30 ildən artıq davam edən təcavüz və işğal müddətində Azərbaycanın mədəni irsinin tamamilə dağıdıldığı, arxeoloji abidələrin, muzeylərin və kitabxanaların talanaraq tamamilə dağıdıldığı, bu vandallıq aktlarının 1954-cü il Haaqa Konvensiyası və onun İki Protokoluna, eləcə də 1970-ci il Konvensiyası da daxil olmaqla, beynəlxalq hüququn prinsiplərinə zidd olduğunu və onların kobud şəkildə pozulduğu qeyd edilib.
E.Abdullayev Ermənistanın ölkəmizə qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində Azərbaycanın təhsil infrastrukturuna vurulmuş ciddi ziyandan söz açıb, 2000-dən artıq təhsil müəssisəsinin dağıdıldığını vurğulayıb.
Torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsindən sonra həmin ərazilərdə ölkəmiz tərəfindən genişmiqyaslı yenidənqurma və bərpa işlərinə başlanıldığını deyən daimi nümayəndə Ermənistan tərəfindən bu ölkədə Azərbaycan xalqına məxsus mədəni irs nümunələrinin tamamilə dağıdılması prosesinin davam etdiyini bildirib. Qeyd edilib ki, Ermənistanda bütün Azərbaycan toponimləri dəyişdirilib, ölkəmizin tarixi-mədəni irsi, məscidləri və qəbiristanlıqları qəsdən məhv edilib. Bu vandalizmin əsas məqsədi əsrlər boyu həmin torpaqlarda yaşamış azərbaycanlıların izlərini o ərazilərdən tamamilə silməkdir. İrəvanın Təpəbaşı məhəlləsinin də eyni aqibətlə üzləşdiyi vurğulanıb, Ermənistan hökuməti tərəfindən həmin ərazinin tamamilə məhv edildiyi sessiya iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.

Azerbaijani delegation delivers national statement at UNESCO Executive Board’s 219 session in Paris
Azerbaijan’s Permanent Delegate to UNESCO, Ambassador Elman Abdullayev has delivered the country’s national statement at the 219th session of the UNESCO Executive Board in Paris.
The statement said: “As a testament to our support to Priority Africa, my country has been consistently supporting the African World Heritage Fund, aimed at safeguarding and promoting Africa's natural and cultural heritage. Azerbaijan has contributed to the development of education in Africa through joint projects with UNESCO, including initiatives focused on girls' education.
We fully support SIDS’ efforts for sustainable development and international cooperation for this goal and look forward to working closely with SIDS in this endeavor.”
“We are deeply committed to supporting UNESCO's initiatives in the realm of Intercultural Dialogue and in combating racism and discrimination.
The unanimous support to the candidacy of Azerbaijan to host COP29 (the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change), reflects the trust vested in our nation’s efforts towards environmental protection and addressing climate change on national, regional, and global scales,” the statement noted.
“Tragically, during 30 yearlong occupation of 20% of Azerbaijan’s sovereign territories, Armenia subjected Azerbaijani cultural heritage to large-scale plunder, destruction and vandalism. Thousands of cultural objects, including historical monuments, mosques, temples, museums, exhibits, art galleries, archaeological sites and libraries were looted and destroyed out of animosity and ethnic hatred against the people of Azerbaijan. Furthermore, thousands of museum artifacts were illegally smuggled into Armenia, in flagrant violation of international law, including the 1954 Hague Convention and its protocols, as well as the 1970 Convention. Armenia's armed aggression also inflicted severe damage upon our educational infrastructure, resulting in the total obliteration of over 2000 educational facilities,” the statement mentioned.
“While we engage in the restoration and rehabilitation of our cultural heritage, the deliberate destruction of Azerbaijani cultural, historical, and religious sites in Armenia continues. Azerbaijani toponyms have been systematically renamed, and Azerbaijani historical and cultural heritage has been deliberately targeted and desecrated across Armenia in an attempt to erase any trace of Azerbaijanis who have called those territories home for centuries. The historically Azerbaijani Tapabashi quarter in Iravan—the sole surviving area of the historic old town—is now being totally destroyed.
Efforts to reiterate the urgent necessity for international action, encompassing UNESCO and the United Nations, in order to protect this heritage and conduct fact-finding missions to Armenia, were met with resolute resistance from Armenian government. It's evident that Armenia disregards our appeals and denies the existence of Azerbaijani cultural heritage. The destruction of Azerbaijani cultural heritage by Armenia has made a detrimental impact on our cultural rights, particularly the right of everyone to access and enjoy cultural heritage,” the report emphasized.