UNESCO forumunda Ermənistanda Azərbaycan mədəni irsinin dağıdılmasından danışılıb
Qərbi Azərbaycan İcmasının nümayəndəsi UNESCO-nun İrqçiliyə və ayrı-seçkiliyə qarşı 3-cü Qlobal Forumunda iştirak edib.
Bu barədə AZƏRTAC-a Qərbi Azərbaycan İcmasından məlumat verilib.
Bildirilib ki, İcmanın Qadınlar Şurasının sədri, Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin deputatı Məlahət İbrahimqızı UNESCO-nun İrqçiliyə və ayrı-seçkiliyə qarşı 3-cü Qlobal Forumunda Qərbi Azərbaycan İcmasını təmsil edib.
Noyabrın 29-dan dekabrın 1-dək Braziliyanın San-Paolo şəhərində keçirilmiş forumda UNESCO üzv dövlətlərinin yüksək səviyyəli rəsmiləri, qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri və ekspertlər iştirak ediblər.
M.İbrahimqızı tədbirdə panelist qismində çıxış edib və Ermənistandan azərbaycanlıların didərgin salınması, bunun irqi ayrı-seçkilik aspektləri barədə məlumat verib. Xanım İbrahimqızı irqi ayrı-seçkiliyə qarşı mübarizə sahəsində beynəlxalq səylərin, o cümlədən UNESCO forumunun əhəmiyyətini qeyd edib.
İrqi ayrı-seçkiliyin ən mənfur formalarından birinin mədəni irsə qarşı hücumlar olduğunu diqqətə çatdıran M.İbrahimqızı Ermənistanda Azərbaycan mədəni irsinin dağıdılması barədə ətraflı məlumat verib. O, çıxışında mədəni irsin qorunması sahəsində UNESCO-nun rolunu qeyd edərək, bu qurumun Ermənistandakı Azərbaycan mədəni irsinin vəziyyətinin hərtərəfli qiymətləndirmək üçün Ermənistana missiya göndərməyə dair İcmanın çağırışını yeniləyib.
İcmanın nümayəndəsi etnik və mədəni müxtəlifliyin qorunduğu, bütün insanların ləyaqət və sülh şəraitində yaşayacağı, irqçilik və ayrı-seçkiliyə yer olmayan dünya uğrunda UNESCO ilə əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirib.
M.İbrahimqızı tədbir çərçivəsində üzv dövlətlərin və beynəlxalq təşkilatların yüksək səviyyəli nümayəndələri ilə də görüşlər keçirib.
Qərbi Azərbaycan İcmasının forumda iştirakı onun öz insan haqları gündəliyinin beynəlxalq aləmdə irəlilədilməsi istiqamətində mühüm addımdır. İcma Ermənistandan qovulmuş azərbaycanlıların qayıdış hüququnun müvafiq beynəlxalq formatlarda təqdim edilməsi istiqamətində səylərini davam etdirəcək.

UNESCO forum highlights destruction of Azerbaijani cultural heritage in Armenia
Chairperson of the Women's Council of the Western Azerbaijan Community, Azerbaijani MP Malahat Ibrahimgizi has represented the country and the community at the 3rd UNESCO Global Forum against Racism and Discrimination.
The forum, held between November 29 to December 1 in Sao Paulo, Brazil, was attended by high-level officials from UNESCO member states, representatives of non-governmental organizations and experts.
Addressing the event in a panel discussion, Malahat Ibrahimgizi spoke of the deportation of Azerbaijanis from Armenia and aspects indicating to the racially discriminatory nature of this deportation. She noted the importance of international efforts, including the current UNESCO forum in the fight against racial discrimination.
Noting that one of the most disgusting forms of racial discrimination is attacks on cultural heritage, Malahat Ibrahimgizi provided detailed information about the destruction of Azerbaijani cultural heritage in Armenia. In her speech, she noted the role of UNESCO in the field of cultural heritage protection and reaffirmed the community’s call for the organization to send a mission to Armenia to comprehensively assess the state of Azerbaijani cultural heritage in this country.
The community representative highlighted her readiness to cooperate with UNESCO for the sake of a world in which ethnic and cultural diversity is protected, where all people live in dignity and peace, where there is no place for racism and discrimination.
On the sidelines of the forum, Malahat Ibrahimgizi held meetings with high-level representatives of member states and international organizations.
The participation of the Western Azerbaijan Community in the forum is an important step to promote its human rights agenda in the international arena. The community will continue its efforts to raise awareness about the right of return of Azerbaijanis expelled from Armenia within relevant international formats.