UNESCO-da Azərbaycan Milli Komissiyasının fəaliyyəti haqqında məlumat verilib
UNESCO-nun İcraiyyə Şurasının 221-ci sessiyası çərçivəsində Milli komissiyaların ənənəvi iclası keçirilib. İclasda Azərbaycan-UNESCO əməkdaşlığından söz açılıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, UNESCO-nun İcraiyyə Şurasının 221-ci sessiyası çərçivəsində keçirilmiş UNESCO üzrə Azərbaycanın Milli Komissiyasının nümayəndəsi Günel Zülfüqarova Milli komissiyaların ənənəvi iclasında çıxış edib.
Azərbaycan-UNESCO əməkdaşlığından söz açan Milli Komissiyanın nümayəndəsi bu əməkdaşlıq çərçivəsində 2024-2025-ci illərdə reallaşdırılmış və nəzərdə tutulan tədbirlər, eləcə də Milli Komissiyanın layihələri barədə ətraflı məlumat verib.
Həmçinin Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Heydər Əliyev Mərkəzində “Qədim insan məskənlərinin mühafizəsi: təhdidlər və müasir yanaşmalar” mövzusunda təşkil edilmiş beynəlxalq elmi-praktik konfrans haqqında danışıb. Bu konfransda UNESCO-nun da yüksək səviyyədə təmsil olunduğu diqqətə çatdırılıb. Tədbirə digər ölkələrin ekspertləri, tədqiqatçıları və qeyri-hökumət təşkilatlarının (ONG) da qatıldığı bildirilib.
Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29), bu sessiyada UNESCO nümayəndələrinin iştirakı haqqında məlumat verilib.
UNESCO üzrə Azərbaycan Milli Komissiyasının ADA Universiteti ilə birlikdə Afrikanın bir çox ölkəsinin UNESCO üzrə Milli komissiyalarının baş katibləri, eləcə də bu ölkələrin inkişafına dəstək kimi təşkil edilmiş təlim proqramlarından və onların gələcəkdə də davam etdiriləcəyindən danışılıb.

Information on the activities of the Azerbaijani National Commission for UNESCO was provided
Within the framework of the 221st session of the UNESCO Executive Board, the traditional meeting of National Commissions was held. The meeting highlighted the cooperation between Azerbaijan and UNESCO.
According to AZERTAC, during the 221st session of the UNESCO Executive Board, Gunel Zulfugarova, a representative of Azerbaijan’s National Commission for UNESCO, delivered a speech at the traditional meeting of National Commissions.
Speaking about Azerbaijan-UNESCO cooperation, the representative of the National Commission provided detailed information about the initiatives carried out and planned within this collaboration for 2024–2025, as well as about the Commission’s ongoing projects.
She also spoke about the international scientific-practical conference titled “Protection of Ancient Human Settlements: Threats and Modern Approaches,” organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan at the Heydar Aliyev Center. It was noted that UNESCO was represented at a high level at this conference. Experts, researchers, and non-governmental organizations (NGOs) from other countries also participated in the event.
Information was also provided about the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the UN Framework Convention on Climate Change, which Azerbaijan will host, including the expected participation of UNESCO representatives.
The representative also spoke about training programs organized in cooperation with ADA University for the Secretaries-General of National Commissions for UNESCO from many African countries, emphasizing that these programs are part of efforts to support the development of those countries and will continue in the future.