Prezident İlham Əliyev: Ermənistan Qərbi Azərbaycanda mədəni irsimizi dağıdıb
Tarixi torpağımız olan Qərbi Zəngəzurun 1920-ci ilin noyabr ayında sovet hökumətinin qərarı ilə Azərbaycandan ayrılıb Ermənistana verilməsi Türk dünyasının coğrafi cəhətdən ayrılmasına səbəb olmuşdur. 1991-ci ilə qədər bütün azərbaycanlılar indiki Ermənistan ərazisindən zorla qovulmuşdur.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu sözləri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev martın 16-da Ankarada keçirilən Türk Dövlətləri Təşkilatının Dövlət Başçılarının Fövqəladə Zirvə görüşündə çıxışında deyib.
Dövlətimizin başçısı bildirib: “Ermənistan Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda olduğu kimi, indiki Ermənistan ərazisində, yəni, Qərbi Azərbaycanda da mədəni irsimizi, məscidləri, tarixi abidələrimizi dağıtmışdır. Azərbaycan ictimaiyyəti dəfələrlə UNESCO-ya indiki Ermənistanda Azərbaycan xalqının mədəni irsinin monitorinq edilməsi məqsədilə bu ölkəyə faktaraşdırıcı missiyanın göndərilməsi xahişi ilə müraciət etmişdir və UNESCO-dan müsbət cavab gözləyir”.

President Ilham Aliyev: Armenia has destroyed our cultural heritage in Western Azerbaijan
The decision of the Soviet government in November 1920 to separate West Zangezur, our historical land, from Azerbaijan and hand it over to Armenia led to the geographical separation of the Turkic world. By 1991, all Azerbaijanis were driven out forcefully of the territory of present-day Armenia, said President of Azerbaijan Ilham Aliyev as he addressed the Extraordinary Summit of the Heads of State of the Organization of Turkic States in Ankara.
“As in Karabakh and East Zangezur, Armenia has also destroyed our cultural heritage, mosques and historical sites in present-day Armenia – in Western Azerbaijan. The Azerbaijani community has repeatedly appealed to UNESCO to send a fact-finding mission to monitor the Azerbaijani people's cultural heritage in present-day Armenia and expects a positive response from UNESCO,” the head of state added.