Mədəniyyət naziri UNESCO-nun konfransında çıxış edib
Azərbaycanın mədəniyyət naziri Adil Kərimli UNESCO-nun MONDIACULT 2025 konfransı çərçivəsində keçirilən “Mədəniyyətə əsaslanan İqlim Fəaliyyəti üzrə Dostlar Qrupu”nun Üçüncü Yüksək Səviyyəli Nazirlər Dialoqunda çıxış edib.
Bu barədə AZƏRTAC-a Mədəniyyət Nazirliyindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, nazir ev sahibliyinə görə İspaniyaya, təşəbbüsə dəstəyə görə Braziliya və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə təşəkkürünü bildirib, COP28 və COP29-un nəticələrini xüsusi vurğulayıb. O qeyd edib ki, Bakıda keçirilmiş COP29 mədəniyyətin iqlim fəaliyyətində rolunu gücləndirmək üçün mühüm addım olub və qəbul edilən Bakı Maliyyə Məqsədi qlobal iqlim maliyyələşməsində tarixi dönüş nöqtəsi sayılır.
Adil Kərimli Azərbaycanın təqdim etdiyi “Culture for Climate” (C4C) təşəbbüsünü xatırladaraq, Bakı İqlim Həftəsində də mədəniyyətin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə rolunun müzakirə ediləcəyini bildirib.
Nazir vurğulayıb ki, Prezident İlham Əliyevin elan etdiyi “Yaşıl Dünya naminə Həmrəylik İli”, azad olunmuş Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun yaşıl enerji zonaları və Bakı Prosesi çərçivəsində keçirilən beynəlxalq forumlar Azərbaycanın dayanıqlı gələcəyə sadiqliyini göstərir.
Çıxışın sonunda o qeyd edib: “Mədəniyyət və ətraf mühit bir-birindən ayrılmazdır. Birgə səylərlə gələcək nəsillər üçün daha dayanıqlı dünya qura bilərik”.

Azerbaijan’s Minister of Culture Adil Karimli delivered a speech at the Third High-Level Ministerial Dialogue of the “Group of Friends for Culture-Based Climate Action,” held within the framework of UNESCO’s MONDIACULT 2025 conference.
The minister expressed gratitude to Spain for hosting the event and to Brazil and the United Arab Emirates for supporting the initiative, specifically highlighting the outcomes of COP28 and COP29. He underlined that COP29, held in Baku, marked a significant step in strengthening the role of culture in climate action, with the adoption of the Baku Finance Goal regarded as a historic turning point in global climate financing.
Adil Karimli also recalled Azerbaijan’s “Culture for Climate” (C4C) initiative, noting that the role of culture in combating climate change will be further discussed during Baku Climate Week.
The minister emphasized that the “Green World Solidarity Year” declared by President Ilham Aliyev, the designation of the liberated Karabakh and East Zangezur regions as green energy zones, and the international forums held under the Baku Process demonstrate Azerbaijan’s commitment to a sustainable future.
Concluding his remarks, he said: “Culture and the environment are inseparable. Through joint efforts, we can build a more sustainable world for future generations.”