Əbu-Dabidə UNESCO-nun mədəniyyət və incəsənət təhsili üzrə Ümumdünya Konfransı keçirilib
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) paytaxtı Əbu-Dabidə UNESCO-nun mədəniyyət və incəsənət təhsili üzrə Ümumdünya Konfransı başa çatıb.
AZƏRTAC “Emirates” informasiya agentliyinə istinadla xəbər verir ki, Əbu-Dabi Milli Sərgi Mərkəzində üç gün davam edən tədbir zamanı mədəniyyət və incəsənət təhsili üzrə qlobal Çərçivənin müzakirəsində dünyanın müxtəlif ölkələrindən təhsil və mədəniyyət nazirləri, alimlər, mədəniyyət müəssisələrinin rəhbərləri, ekspertlər iştirak ediblər.
UNESCO-nun mədəniyyət və incəsənət təhsili üzrə Ümumdünya Konfransı üzv dövlətlər, siyasətçilər, BMT-nin agentlikləri və digər tərəfdaşlar üçün “Mədəniyyət və İncəsənət Təhsili üzrə Çərçivə” sənədini qəbul etmək istiqamətində platforma təmin edib. Konfransın proqramı UNESCO-nun İncəsənət Təhsili üzrə Yol Xəritəsini təqdim edən 2006-cı il Lissabon Konfransına, eləcə də 2010-cu Seul Konfransına əsaslanır. Tədbirdə sözügedən sahələr üzrə təcrübə mübadiləsi aparılıb, inteqrasiya olunmuş siyasətlər və yaradıcı təşəbbüslər vasitəsilə təhsildə mədəniyyəti möhkəmləndirməyə kömək edə biləcək tövsiyələr verilib.
Konfransda çıxış edən UNESCO-nun mədəniyyət və incəsənət təhsili üzrə Ümumdünya Konfransının həmsədri Məhəmməd Xəlifə Əl Mübarək deyib: “Davamlı təhsilin idarə edilməsi ənənəsinə əsaslanaraq, biz bu strateji mühüm tədbiri təşkil etməkdən qürur duyuruq, çünki burada dialoqa təkan veririk, eyni zamanda, qlobal mədəniyyət və incəsənət təhsilinin problemlərini müzakirə edirik. Qlobal Mədəniyyət və İncəsənət Təhsili Çərçivə Proqramı əsasında burada verilən tövsiyələri məktəb kurikulumlarında və ondan kənarda həyata keçirmək məqsədilə üzv dövlətlər üçün yeni təlimat hazırlanacaq”.
Tədbirdə yeddi mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb. Bunlar, mədəniyyət və incəsənət təhsilinə bərabərhüquqlu çıxış; mədəni müxtəliflik daxilində və onun vasitəsilə keyfiyyətli və müvafiq ömürboyu öyrənmə; davamlı, ədalətli gələcəkləri formalaşdırmaq bacarıqları; mədəniyyət və incəsənət təhsili ekosistemlərinin sistemləşdirilməsi və qiymətləndirilməsi; rəqəmsal texnologiyalar və süni intellekt vasitəsilə mədəniyyət və incəsənət təhsili; mədəniyyət və incəsənət təhsilinin dəstəklənməsi üzrə tərəfdaşlıq və maliyyələşdirmə; monitorinq, araşdırma və məlumat mübadiləsidir. Tövsiyələrdə rəssamların rezidentura proqramları və təbliğat təşəbbüsləri də daxil olmaqla, resursların və vasitəçilik fəaliyyətlərinin inkişafına təkan verilməsi, təhsil işçiləri üçün müxtəlif mədəni fənlər üzrə illik təlim proqramlarının həyata keçirilməsi məsələləri də yer alıb.

UNESCO held the World Conference on Culture and Arts Education in Abu Dhabi
UNESCO World Conference on Culture and Arts Education ended in Abu Dhabi, the capital of the United Arab Emirates (UAE).
According to AZƏRTAC, citing "Emirates" news agency, during the three-day event held at the Abu Dhabi National Exhibition Centre, discussions on the global framework for culture and arts education involved education and culture ministers, scholars, cultural institution leaders, and experts from various countries around the world.
UNESCO's World Conference on Culture and Arts Education provided a platform for member states, policymakers, UN agencies, and other partners to endorse the "Framework for Culture and Arts Education." The conference program drew on the roadmap presented at the 2006 Lisbon Conference on Arts Education and the 2010 Seoul Conference. The event facilitated exchange of experiences in these fields, offering recommendations to strengthen cultural education through integrated policies and creative initiatives.
UNESCO's Assistant Director-General for Culture and the Chairperson of the UNESCO World Conference on Culture and Arts Education, Mohammed Khalifa Al Mubarak, stated: "Based on the tradition of lifelong learning, we take pride in organizing this significant event because it fosters dialogue and addresses global issues in cultural and arts education. Recommendations provided here under the Global Framework for Culture and Arts Education Program will lead to the development of new guidelines for member states, aiming to implement them both within and beyond school curricula."
The conference featured discussions around seven main themes, including equal access to cultural and arts education, promoting quality and relevant lifelong learning within cultural diversity, fostering skills for shaping sustainable and just futures, systematizing and evaluating ecosystems of cultural and arts education, integrating cultural and arts education through digital technologies and artificial intelligence, partnership and financing for supporting cultural and arts education, and monitoring, research, and information exchange. Recommendations included initiatives such as residency programs for artists and dissemination efforts, emphasizing the development of resources and facilitation activities, and implementing annual training programs in various cultural disciplines for educators.