Ceyhun Bayramov UNESCO-nun baş direktoru vəzifəsinə namizədə Azərbaycanın tövsiyələrini təqdim edib
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT-nin Təhsil, Elm və Mədəniyyət Məsələləri üzrə Təşkilatının (UNESCO) baş direktoru vəzifəsinə Misirin namizədi Xalid El-Enanini qəbul edib.
Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat xidməti idarəsindən AZƏRTAC-a bildirilib ki, görüşdə Azərbaycan və UNESCO arasında əməkdaşlıq gündəliyində duran aktual məsələlər və ölkəmizin mövqeyi, Azərbaycanın irəli sürdüyü təşəbbüslər, eləcə də regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın UNESCO-ya üzv olduğu tarixdən etibarən təşkilatın fəaliyyətinə, o cümlədən mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafına və təşviqinə mühüm töhfələr verdiyini diqqətə çatdırıb, “Bakı Prosesi”, təhsil və humanitar sahələrdə irəli sürülmüş təşəbbüslərin əhəmiyyəti vurğulanıb. Misirin namizədinin seçki proqramında nəzərə alması məqsədəuyğun hesab edilən məsələlər barədə tövsiyələrimiz təqdim edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov həmçinin keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin tarixi, Azərbaycan ərazilərinin işğalı faktı, postmünaqişə dövründə regionda mövcud vəziyyət barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandırıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistan tərəfindən ölkəmizin mədəni irsinin məhv edilməsindən bəhs edib. Ermənistanın törətdiyi dağıntıların UNESCO missiyası tərəfindən qeydə alınması və ərazilərimizə səfərin təşkil edilməsi məqsədilə 20 ildən artıq bir müddət ərzində tərəfimizdən UNESCO-ya çağırışlar edilməsinə baxmayaraq, Ermənistanın missiyaya mane olduğu, bu faktın UNESCO -nun 2005-ci il tarixli hesabatında qeyd alındığı bildirilib.

Azerbaijani FM meets with candidate for UNESCO director general post
Azerbaijan's Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov has met with Khaled El-Enany, candidate for the post of the Director General of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO).
During the meeting, the sides exchanged views on the current issues on the agenda of cooperation between Azerbaijan and UNESCO, Azerbaijan's position, the initiatives put forward by the country, as well as regional issues.
Noting that Azerbaijan has made significant contributions to the activities of UNESCO, including the development and promotion of intercultural dialogue during its membership of the organization, Minister Jeyhun Bayramov highlighted the importance of the "Baku Process", educational and humanitarian initiatives. "We have presented our recommendations on the issues that the Egyptian candidate will consider relevant to include in the election program," the minister underlined.
FM Bayramov provided insight into the history of the past Armenian-Azerbaijani conflict, emphasizing the fact of occupation of Azerbaijani territories, as well as the current situation in the region in the post-conflict period.
Minister Jeyhun Bayramov also highlighted the destruction of the Azerbaijan's cultural heritage by Armenia. "Despite the calls that have been made to UNESCO for more than 20 years to register the destruction caused by Armenia by the UNESCO mission and organize a visit to the territories of Azerbaijan, Armenia obstructed the mission, which is also recorded in the UNESCO report of 2005.