Bakı daha bir mötəbər idman tədbirinə ev sahibliyi edəcək
İyunun 26-dan 29-dək Bakıda Bədən Tərbiyəsi və İdman üzrə Nazirlərin və Yüksək Vəzifəli Şəxslərin VII Beynəlxalq Konfransı (MINEPS VII) keçiriləcək.
Bu barədə AZƏRTAC-a Gənclər və İdman Nazirliyindən məlumat verilib.
Ötən ilin oktyabrın 28-də Fransanın paytaxtı Paris şəhərində UNESCO-nun Bədən Tərbiyəsi və İdman üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin (CİGEPS) növbəti sessiyasında Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə UNESCO arasında ev sahibliyi haqqında Saziş imzalanıb və Azərbaycan MİNEPS VII konfransına ev sahibliyi etmək hüququ əldə edib.
Beynəlxalq Konfrans və əlaqədar tədbirlərdə təxmini 50-dən çox nazir və yüksək vəzifəli rəsmilər, 124-ə yaxın ölkə və beynəlxalq təşkilatlardan 540-dan çox nümayəndənin iştirakı gözlənilir.
Qeyd edək ki, konfransın yekununda UNESCO-nun idman təşəbbüsü olan “Fit for Life” layihəsindən irəli gələn “Fit for Life” tərəfdaşlıq sənədi qəbul ediləcək. Layihənin əsas məqsədi idman sahəsində inklüzivliyin dəstəklənməsi, gənclərin rifahının yüksəldilməsi, COVID-19 pandemiyasının yaratdığı mənfi təsirlərin aradan qaldırılması, fiziki fəaliyyətsizliyin azaldılması üzrə siyasətlərin hazırlanmasından ibarətdir.

Baku to host another prestigious event
Baku will host the 7th International Conference of Ministers and Senior Officials Responsible for Physical Education and Sport (MINEPS VII) from June 26 to 29, 2023.
A session of the Intergovernmental Committee for Physical Education and Sport (CIGEPS) was held at the UNESCO Headquarters in Paris On October 27-28, 2022. Following the session, an agreement on holding the seventh International Conference of Ministers and Officials Responsible for Physical Education and Sports (MINEPS VII) in Baku has been signed between the government of Azerbaijan and UNESCO.
The prestigious sporting event will bring together over 50 ministers and high-ranking officials, and over 540 delegates from nearly 124 countries and international organizations.
The event will also feature the adoption of the “Fit for Life” partnership document, which is part of UNESCO’s “Fit for Life” initiative.
Fit for Life is UNESCO's sport-based flagship designed to accelerate COVID-19 recovery, support inclusive and integrated policy making, and enhance the wellbeing of youth around the world.