Azərbaycanın UNESCO nümayəndəliyi Fransada Qoşulmama Hərəkatının yubileyini qeyd etdi
Fransanın paytaxtı Parisdə Azərbaycanın Mədəniyyət Mərkəzində respublikamızın UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə Qoşulmama Hərəkatının (QH) 60 illik yubileyi münasibətilə tədbir keçirilib.
“Report”un Fransa bürosu xəbər verir ki, tədbirdə Azərbaycanın UNESCO yanında daimi nümayəndəsi Elman Abdullayev, UNESCO baş katibinin Afrika prioritetləri və xarici məsələlər üzrə müavini Firmin Matoko, UNESCO yanında müxtəlif ölkələrin daimi nümayəndələri və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
E.Abdullayev Qoşulmama Hərəkatının hazırkı dünyadakı proseslərdə əhəmiyyətli beynəlxalq platforma olmasının aktuallığına toxunub, Azərbaycanın sədrliyinin daha bir il artırılması üçün QH üzvlərinin təşəbbüslərinə və ümumiyyətlə Azərbaycana göstərilən etimada görə təşəkkürünü bildirib. E.Abdullayev Azərbaycanın Hərəkata sədrliyi dövründə respublikamızın QH üçün hazırladığı müfəssəl və ambisiyalı qlobal fəaliyyət planına, COVID-19-un dünyanı bürüməsi, ölkəmizin yeni vəziyyətə göstərdiyi cəld və adekvat reaksiyasına, pandemiyaya qarşı qlobal səylərin səfərbər edilməsi istiqamətində Azərbaycanın irəli sürdüyü beynəlxalq təşəbbüslərərinə toxunub, respublikamızın növbəti il üçün nəzərdə tutduğu layihələrindən danışıb.
Tədbirdə çıxış edən natiqlər Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatındakı rolunu yüksək qiymətləndirdiklərini bildirib, təşkilatın fəaliyyətinə verdiyə töhfəsinə görə təşəkkür ediblər.
Tədbir musiqi ustası və beynəlxalq prodüser Çeik Tidiane Sekin ifasında Afrika caz musiqisindən ibarət konsert proqramı ilə davam edib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatına 2019-cu ildən sədrlik edir. 2021-ci ildə QH üzvləri ölkəmizə müraciət edərək, sədrliyi daha bir il müddətinə həyata keçirməyi xahiş edib, Azərbaycan təkliflə razılaşıb. QH-nin bu ilin iyulunda virtual formatda keçirilmiş xarici işlər nazirlərinin Aralıq Konfransında Hərəkat üzvləri yekdilliklə Azərbaycanın sədrliyinin daha 1 il - 2023-cü ilə qədər uzadılmasına qərar verib.
Qoşulmama Hərəkatı (“Non-Aligned Movement – NAM”) özlərinin formal olaraq heç bir bloka tərəf olmadığını bildirən 120 dövlətin üzv olduğu, digər 17 ölkənin və 10 beynəlxalq təşkilatın müşahidəçi statusunda çıxış etdiyi beynəlxalq təşkilatdır.

Azerbaijan’s delegation to UNESCO celebrates NAM anniversary in France
The event to mark the 60th anniversary of the Non-Aligned Movement (NAM) was organized by the Permanent Delegation of Azerbaijan to UNESCO at the Azerbaijan Cultural Center in Paris, France.
Permanent Delegate of Azerbaijan to UNESCO Elman Abdullayev, Assistant Director-General for Priority Africa and External relations at UNESCO Firmin Matoko, permanent representatives of various countries to UNESCO and other officials participated in the event.
Touching upon the relevance of the Non-Aligned Movement as an important international platform in the current world processes, Abdullayev thanked the members of the Security Council for the extension of Azerbaijan’s chairmanship for additional year and the trust shown to Azerbaijan as a whole.
The speakers at the event highly appreciated Azerbaijan’s role in the Non-Aligned Movement and thanked the organization for its contribution to its activities. The event continued with a concert of African jazz music performed by musician and international producer Cheik Tidiane Sekin.
It should be noted that Azerbaijan has been chairing the Non-Aligned Movement since 2019. In 2021, the members of the Security Council asked the country to chair the organization for another year, and Azerbaijan agreed. At an interim conference of foreign ministers held in a virtual format in July this year, the members of the Movement unanimously decided to extend Azerbaijan’s chairmanship until 2023.
The NAM is an international organization uniting 120 countries and 17 other countries and 10 international organizations on the principle of non-participation in military blocs.