Azərbaycan UNESCO-nun Silahlı Münaqişələr zamanı Mədəni Mülkiyyətin Qorunması üzrə Komitəsinə seçilib
2025-12-02
Dekabrın 1-dən 2-dək Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhsil, Elm və Mədəniyyət üzrə Təşkilatının (UNESCO) Silahlı münaqişələr zamanı mədəni mülkiyyətin mühafizəsi üzrə 1954-cü il Haaqa Konvensiyasının İkinci Protokoluna tərəf dövlətlərin 16-cı iclası keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu barədə Xarici İşlər Nazirliyindən məlumat verilib. İclas çərçivəsində Azərbaycan Respublikası UNESCO-nun Silahlı Münaqişələr zamanı Mədəni Mülkiyyətin Qorunması üzrə Komitəsinə 2025-2029-cu illər üzrə üzv seçilib.
4 vakant yer uğrunda Azərbaycanla birgə 6 ölkə mübarizə aparıb. Rəqabət şəraitində keçirilmiş seçkilərin nəticəsində Azərbaycan səsvermənin ilk mərhələsində iştirak edən ölkələrin əksəriyyətinin səsini toplayıb.
Qeyd edək ki, sözügedən komitə silahlı münaqişələr zamanı mədəni mülkiyyətin qorunmasını təmin etmək, 1954-cü il Haaqa Konvensiyasının və onun İkinci Protokolunun tələblərinə əməl olunmasına nəzarət etmək, habelə dövlətlərə bu sahədə texniki, hüquqi və institusional dəstəyin göstərilməsini təşviq etmək məqsədilə yaradılıb.
Azərbaycanın komitəyə üzv seçilməsi, ölkəmizin mədəni irsin qorunması sahəsində beynəlxalq aləmdə formalaşmış müsbət imicinin, beynəlxalq platformalarda nümayiş etdirdiyi fəallığın və apardığı ardıcıl siyasətin göstəricisidir.

Azerbaijan elected member of UNESCO Committee for Protection of Cultural Property in Event of Armed Conflict
The 16th meeting of the States Parties to the Second Protocol to the 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) was held from December 1 to 2.
As part of the meeting, the Republic of Azerbaijan was elected a member of the UNESCO Committee for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict for the 2025–2029 term.
Six countries, including Azerbaijan, competed for four vacant seats. As a result of the competitive elections, Azerbaijan received the majority of votes from the participating states in the first round.
The committee was established to ensure the protection of cultural property during armed conflicts, monitor compliance with the 1954 Hague Convention and its Second Protocol, and facilitate technical, legal, and institutional support to states in this field.
Azerbaijan’s election to the committee reflects the country’s strong reputation within the international community in the area of cultural heritage protection, as well as its active engagement on international platforms and consistent policy efforts.