Azərbaycan UNESCO-nun 43-cü sessiyasında təmsil olunub
Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov Özbəkistanın Səmərqənd şəhərində UNESCO-nun Baş Konfransının 43-cü sessiyasına qatılıb.
Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsindən AZƏRTAC-a bildirilib ki, sessiya çərçivəsində nazir müavini noyabrın 6-da təşkilatın yeni baş direktorunun seçkilərində səsvermədə iştirak edib. Seçkilər nəticəsində Misir Ərəb Respublikasından olan namizəd Xalid El-Enani səs çoxluğu ilə UNESCO-nun yeni baş direktoru seçilib.
Səfər zamanı Elnur Məmmədov Baş Konfransın yeni sədri Xondker Mohammad Talha və UNESCO İcraiyyə Şurasının sədri Vera Laköy ilə görüşlər keçirib.
Görüşlər zamanı Azərbaycanın UNESCO-nun idarəetmə orqanlarının fəaliyyətində oynadığı aktiv rol, təşkilata verdiyi mühüm töhfələr və gələcək əməkdaşlıq perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Azerbaijan joins 43rd session of UNESCO
Azerbaijani Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov attended the 43rd session of the UNESCO General Conference held in Samarkand, Uzbekistan.
The deputy minister took part in the vote for the election of the organization’s new Director-General on November 6. As a result of the election, Khaled El-Enany of the Arab Republic of Egypt was elected UNESCO’s new Director-General by a majority vote.
During his visit, Elnur Mammadov held meetings with the new Chair of the General Conference, Khondker Mohammad Talha, and the Chair of the UNESCO Executive Board, Vera El Khoury Lacoeuilhe.
During the meetings, the parties discussed Azerbaijan’s active role in the activities of UNESCO’s governing bodies, its significant contributions to the organization, and prospects for future cooperation.