Azərbaycan-UNESCO əməkdaşlığı müzakirə olunub
Mayın 1-də Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirak edən UNESCO baş direktorunun sosial və humanitar elmlər üzrə köməkçisi Qabriela Ramos ilə görüşüb.
Nazirlikdən AZƏRTAC-a bildirilib ki, görüşdə Azərbaycan-UNESCO əlaqələrindən söz açıb Adil Kərimli təşkilatın “Bakı Prosesi” çərçivəsində bu il altıncı dəfə keçirilən Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun ənənəvi tərəfdaşları sırasında yer almasını məmnunluqla qeyd edib.
Nazir bildirib ki, Azərbaycan dövlətinin “Bakı Prosesi” qlobal platformasının inkişafı ilə bağlı müxtəlif ideyaları var və bunu UNESCO ilə bölüşməyə hazırdır. Ölkəmiz təşkilatla müxtəlif sahələrdə, o cümlədən süni intellekt sahəsində əməkdaşlıqda maraqlıdır.
UNESCO baş direktorunun köməkçisi Qabriela Ramos görüşə görə təşəkkürünü bildirib, Forumda iştirakından məmnunluğunu ifadə edib.
Söhbət zamanı UNESCO-nun bu il Azərbaycanda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) təmsil olunmasının, tərəfdaş qismində çıxış etməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.

Azerbaijan, UNESCO discuss prospects for cooperation
Azerbaijan's Minister of Culture Adil Karimli has met with Gabriela Ramos, Assistant Director-General for Social and Human Sciences of UNESCO, who is participating in the 6th World Forum on Intercultural Dialogue.
Addressing the meeting, Minster Adil Karimli highlighted Azerbaijan-UNESCO relations, praising the fact that the organization is among the traditional partners of the World Forum on Intercultural Dialogue held for the sixth time this year within the framework of the "Baku Process".
The minister emphasized Azerbaijan’s readiness to share its ideas regarding the development of the Baku Process global platform with UNESCO. He stressed the country’s interest in cooperation with the organization in variety of fields, including artificial intelligence.
During the meeting, the two also hailed the importance of UNESCO's representation and acting as a partner at the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) to be held in Azerbaijan this year.