Akademik Rafael Hüseynov Azərbaycanın UNESCO-nun İcraiyyə Şurasına üzv seçilməsini tarixi hadisə kimi dəyərləndirib
2021-11-18
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, Milli Məclisin deputatı akademik Rafael Hüseynov 2021-ci il noyabrın 17-də Parisdə dünyanın ən mötəbər qurumlarından olan, 193 ölkəni birləşdirən BMT-nin Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (UNESCO) Baş konfransının 41-ci sessiyasında Azərbaycanın İcraiyyə Şurasına 2021-2025-ci illər üzrə üzv seçilməsinə münasibət bildirib.
Bu barədə AZƏRTAC-a Ədəbiyyat Muzeyindən məlumat verilib. Akademik R.Hüseynov bütün üzv dövlətləri əhatə edən UNESCO Baş konfransının 2 ildən bir toplandığını və hər 4 ildən bir UNESCO-nun idarə heyəti funksiyasını yerinə yetirən İcraiyyə Şurasını seçdiyini bildirib. Qeyd edib ki, məhz bu qurum Baş konfransı hazırlayır, qəbul edilmiş qərarların icrasına nəzarəti həyata keçirir.
“193 ölkə arasından seçilən 58 ölkədən biri olmaq, İcraiyyə Şurasında yer almaq burada təmsil olunduğumuz 4 il ərzində UNESCO-nun həyatında bir çox məsələlərin həllinə bilavasitə təsir imkanlarını qat-qat artırır”, - deyə alim vurğulayıb. Əlavə edib ki, İcraiyyə Şurasında üzv olan ölkənin UNESCO çərçivəsində digər üzv dövlətlərə də mühüm layihələrin gerçəkləşməsində dəstək olmaq, kömək göstərmək imkanları artır.
Akademik R.Hüseynov ölkəmizin UNESCO-nun İcraiyyə Şurasına üzv seçilməsini çox sevindirici və tarixi mənası olan hadisə kimi dəyərləndirərək, bunun Azərbaycanın beynəlxalq miqyasdakı diqqətəlayiq uğurlarından biri olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanın İcraiyyə Şurasına üzv seçilməsinə üzv ölkələrdən 143-ü səs verib. Bu isə gərgin əməyin, aparılmış ardıcıl və səmərəli işin nəticəsidir.
Azərbaycanın qədim və zəngin mədəniyyət ölkəsi olduğunu bildirən akademik qeyd edib ki, ölkəmiz mədəniyyət sayəsində ərazisi, əhalisi, iqtisadi gücü, hərbi qüdrəti və digər göstəriciləri Azərbaycandan dəfələrlə böyük olan istənilən dövlətlə inamla üz-üzə dayana və üstün gələ bilər.
O, mədəniyyətin xalqımız üçün ən təsirli və möhtəşəm, incə və uzaqgedən siyasət sayılmalı olduğunu vurğulayaraq, millət təqvimindəki Dirçəliş Günündə baş vermiş bu fərəhli hadisəyə görə dövlətimizi və xalqımızı təbrik edib.

Academician Rafael Huseynov described Azerbaijan's election to the UNESCO Executive Board as a historic event
Director of the National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi of Azerbaijan National Academy of Science, Deputy of National Parliament, academician Rafael Huseynov commented on the election of Azerbaijan as a member of the Executive Board for 2021-2025 in the 41st General Conference of one of the most prestigious organizations in the world, uniting 193 countries, the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) on November 17, 2021 in Paris.
This was reported to Azertag by the Museum of Literature. Academician R.Huseynov highlighted that the UNESCO General Conference convenes all of its members every two years and elects the Executive Board every four years. He noted that this body prepares the General Conference and monitors the implementation of its decisions.
"Being one of the 58 countries selected from 193 countries and being a member of the Executive Board has greatly increased the opportunities to directly influence the solution of many matters within UNESCO during the four-year period of the presence in the relevant Board," he said. He added that the country, which is a member of the Executive Board, also obtains opportunities to support and assist other member states in the implementation of important projects within UNESCO.
Academician R. Huseynov praised the election of our country as a member of the UNESCO Executive Board as a very gratifying and historically significant event, noting that it is one of the remarkable achievements of Azerbaijan at the international level. According to him, 143 member countries voted for the election of Azerbaijan to the Executive Board. This is the result of hard, consistent and effective work.
Noting that Azerbaijan is an ancient and rich country of culture, the academician said that thanks to culture, our country can confidently face and prevail any state whose territory, population, economic strength, military power and other indicators are many times greater than Azerbaijan. He stressed that culture should be considered the most effective and magnificent, delicate and far-sighted policy for our people, and congratulated our state and people on this joyous event, which took place on the National Revival Day in the national calendar.