ADA Universitetində film nümayişi – Odinin şifrəsi
Aprelin 30-da ADA Universitetində İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə tanınmış isveçli fotoqraf və rejissor Mikael Silkeberqin "Odinin şifrəsi" adlı sənədli filmi nümayiş olunub.
AZƏRTAC xəbər verir ki, tədbirdə çıxış edən filmin rejissoru Mikael Silkeberq UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının dəstəyi ilə ərsəyə gələn 50 dəqiqəlik “Odinin şifrəsi” adlı sənədli filmin Skandinaviya ilə Azərbaycan arasındakı tarixi əlaqələrdən bəhs etdiyini deyib.
Bildirilib ki, ekran əsəri həm keçmiş Sovet İttifaqı, həm də müstəqillik dövründə Azərbaycana dörd dəfə səfər etmiş məşhur norveçli etnoqraf Tur Heyerdalın nəzəriyyəsinə əsaslanaraq lentə alınıb.
Qeyd edək ki, Mikael Silkeberq Azərbaycan və Skandinaviyanın müxtəlif tarixi yerlərini ziyarət edib, bu tarixi əlaqələrin elmi aspektlərini araşdırmaq üçün hər iki regionun ekspertlərindən müsahibələr alıb.
Filmin nümayişindən əvvəl Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti, Təsviri incəsənət tarixi və nəzəriyyəsi kafedrasının dosenti, tarix elmləri doktoru Məlahət Fərəcova, Azərbaycan Dillər Universitetinin Skandinaviya Mərkəzinin direktoru Vüsalə Əfəndiyeva və UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının nümayəndəsi Mustafa Şabanov çıxış ediblər.
Qobustan və Skandinaviya arasında bənzərlikləri göstərən rəmzlər, məzarlar, petroqliflər və qayaüstü rəsmlər izləyicilərə məruzədə göstərilib.

A screening of the movie " The Code of Odin " was held at ADA University
On April 30, a documentary film titled "The Code of Odin" by the renowned Swedish photographer and director Mikael Silkeberg was screened at ADA University, organized by the Institute of Development and Diplomacy.
AZERTAC reports that the director of the documentary "The Code of Odin," Mikael Silkeberg, stated during the event that the 50-minute documentary, supported by the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, highlights historical connections between Scandinavia and Azerbaijan.
It has been reported that the film is based on the theory of the famous Norwegian ethnographer Thor Heyerdahl, who visited Azerbaijan four times, both during the Soviet Union era and the period of independence.
Note that Mikael Silkeberg visited various historical sites in Azerbaijan and Scandinavia, conducting interviews with experts from both regions to explore the scientific aspects of these historical connections.
Before the screening of the film, distinguished speakers including Malahat Farajova, Associate Professor and Doctor of Historical Sciences at Azerbaijan State University of Culture and Arts, Vusala Efendiyeva, Director of the Scandinavian Center at Azerbaijan University of Languages, and Mustafa Shabanov, representative of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, addressed the audience.
Symbols, graves, petroglyphs, and rock paintings showing similarities between Gobustan and Scandinavia were presented to the audience during the lecture.