“Miniatür sənəti” UNESCO-nun Reprezentativ Siyahısına daxil olunub
UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitənin 15-ci iclası keçirilir.
Dekabrın 16-da Türkiyə, Azərbaycan, İran və Özbəkistanın birgə hazırladığı “Miniatür sənəti” nominasiya sənədi müzakirə olunub və bu mədəni elementin UNESCO-nun Bəşəriyyətin qeyri-maddi mədəni irsi üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilməsi haqqında qərar qəbul edilib. Ölkəmiz üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən belə bir qərarın qəbul olunması Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın dəstəyi, Mədəniyyət və Xarici İşlər nazirlikləri, UNESCO yanında Azərbaycan Respublikasının daimi nümayəndəliyi və UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikası Milli Komissiyasının birgə fəaliyyəti nəticəsində mümkün olub.
Yaxın və Orta Şərq xalqları incəsənətinin maraqlı və zəngin hissəsini təşkil edən Azərbaycan miniatür sənəti dünya incəsənəti tarixində özünəməxsus yer tutur. Çoxmillətli nominasiya sənədində göstərilir ki, miniatür sənəti təqdim edən dövlətlərin cəmiyyətlərinin sosial və mədəni kimliyinin ayrılmaz hissəsi kimi qəbul edilir. Hər miniatür əsəri tarixi və mədəni irsin mövcudluğuna kömək edir, keçmiş və bu gün arasındakı mədəni bağları gücləndirir və ənənəvi memarlıq, mərasimlər, mədəni hadisələr və gündəlik həyatın bir çox digər sahələrini əks etdirən zəngin vizual məzmunu ilə tarixi sənəd roluna malikdir.
Qeyd edək ki, hər zaman olduğu kimi, bu dəfə də Ermənistan iclasdan bir neçə həftə öncə təxribat törətməyə cəhd edib, UNESCO-ya göndərdikləri müvafiq etiraz müraciətlərində nominasiya sənədində Azərbaycanın Qarabağ ərazisində miniatür sənəti ilə bağlı məsələlərin qeyd edilməsinin guya yolverilməz olduğunu ifadə ediblər. Bununla yanaşı, Qarabağ miniatür sənətinin yalnız ermənilərə və xristian irsinə aid olduğunu iddia ediblər. Azərbaycan tərəfindən beynəlxalq hüququn prinsiplərinə, 2003-cü il Konvensiyanın ruhuna və tarixi həqiqətlərə istinad olunaraq təxribatçı ölkəyə müvafiq olaraq layiqli cavab verilib.
UNESCO ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsində, mədəni irsimizin qorunması və dünya miqyasında təbliğində əvəzsiz xidmətləri olan Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO və ISESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın dəstəyi ilə hazırda “Nar bayramı, ənənəvi nar festivalı və mədəniyyəti”, “Dədə Qorqud irsi: Dastan mədəniyyəti, xalq nağılları və musiqisi”, kamança hazırlanması və ifaçılıq sənəti, dolma hazırlama və paylaşma ənənəsi, Azərbaycan muğam ifaçılığı, lavaş bişirmə və paylaşma ənənəsi, Lahıc misgərlik sənəti, aşıq sənəti, Novruz bayramı, xalça sənəti, tar ifaçılığı, kəlağayı sənəti, “Nar bayramı, ənənəvi nar festivalı və mədəniyyəti” UNESCO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısında, həmçinin Çovqan– ənənəvi Qarabağ atüstü oyunu və “Yallı (Köçəri, Tənzərə), Naxçıvanın ənənəvi qrup rəqsləri”nin isə UNESCO-nun təcili qorunmaya ehtiyacı olan qeyri-maddi mədəni irs siyahısında yer alır.

“Art of miniature” is inscribed on the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity
2020-12-16
The 15th session of the Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage is being held on December 14-19, 2020.
The session discussed the "Art of Miniature" nomination jointly prepared by Azerbaijan, Iran, Turkey and Uzbekistan on December 16, 2020, and decided to include this cultural element in the UNESCO Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity.
The adoption of such an important decision for our country was supported by the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva and it became possible as a result of the joint activities of the Ministry of Culture, the Ministry of Foreign Affairs, the Permanent Delegation of the Republic of Azerbaijan to UNESCO and the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO.
Azerbaijani art of miniature, which is an interesting and rich part of the art of the peoples of the Middle East, has a peculiar place in the history of the world art. The multinational nomination document states that the art of miniature is considered as an integral part of the social and cultural identity of the societies of the presenting countries. Each miniature work contributes to the existence of the historical and cultural heritage, strengthens the cultural ties between the past and the present, and serves as a historical document with a rich visual content, reflecting the traditional architecture, ceremonies, cultural events and many other areas of the daily life.
As always, a few weeks before the meeting Armenia attempted the provocation. In its relevant protest appeals to UNESCO, Armenia stated that it was allegedly inadmissible to mention the issues related to the art of miniature in the Karabakh territory of Azerbaijan in the nomination document and claimed that the Karabakh miniature art belonged only to Armenians and the Christian heritage. Azerbaijan responded to the provocative country with the reference to the principles of international law, the spirit of the 2003 Convention and historical facts.