UNESCO-nun rəhbərliyi Ermənistanın son təxribatı barədə məlumatlandırılıb
2020-09-29Azərbaycan Respublikasının UNESCO yanında Daimi Nümayəndəsinin səlahiyyətlərini icra edən Ayaz Qocayev UNESCO-nun Baş direktorunun Prioritet Afrika və Xarici Əlaqələr üzrə müavini Firmin Edouard Matoko ilə görüşüb.
Görüşdə bu il sentyabrın 27-də səhər saatlarından başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən atəşkəs rejiminin kobud şəkildə pozulması, Azərbaycanın mülki əhalisinin, yaşayış məntəqələrinin iriçaplı silahlardan atəşə tutulması və hərbi mövqelərimizə hücum barədə danışılıb. Erməni silahlı qüvvələrinin hücumu nəticəsində mülki şəxslər və hərbçilər həlak olub.
Dinc insanları müdafiə etmək, eyni zamanda, ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyini qorumaq məqsədilə Azərbaycan Ordusu tərəfindən erməni hərbçilərinə qarşı əks-həmlə əməliyyatlarına başlanıldığı qeyd olunub.
Eyni zamanda, son zamanlar işğal olunmuş ərazilərimizə Suriya və Livandan erməni ailələrin yerləşdirilməsi, qondarma rejimin parlamentinin Azərbaycanın mədəniyyət incisi olan Şuşa şəhərinə köçürülməsi, eləcə də Ermənistan baş naziri və müdafiə nazirinin danışıqlar prosesinə zərbə vuran bəyanatları, Azərbaycanın mülki əhalisinin mütəmadi olaraq atəşə tutulduğu diqqətə çatdırılıb.
“UNESCO-nun əsas məqsədi mədəni irsin qorunmasıdır. Ermənistan işğal etdiyi ərazilərimizdə mədəni irsimizi dağıtmaqla azərbaycanlıların regionda izlərini silməyə çalışır. Tərtər rayonundakı xalça fabrikini Ermənistan silahlı birləşmələri məqsədli surətdə atəşə tutub və nəticədə fabrikə ciddi ziyan dəyib. Azərbaycan Xalça sənəti UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına daxil edildiyindən, bu, birbaşa dünya irsinin dağıdılması deməkdir. Bu faktlar UNESCO-nu da narahat etməlidir”, - deyə A. Qocayev vurğulayıb.
Azərbaycanın Ermənistanın hərbi təcavüzünə məruz qalması faktına beynəlxalq təşkilatların, o cümlədən yaxın tərəfdaş olan UNESCO-nun ədalətli, tarazlaşdırılmamış mövqe nümayiş etdirməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan beynəlxalq təşkilatlardan cəzasızlıqdan istifadə edən Ermənistanın mülki əhalimizə qarşı hərbi hücumlarını pisləyən qəti mövqe gözləyir.
UNESCO-nun Baş direktorunun Prioritet Afrika və Xarici Əlaqələr üzrə müavini Firmin Edouard Matoko məlumatı baş direktorun diqqətinə çatdıracağını bildirib.

The UNESCO leadership was informed about the latest provocation of Armenia
Charges d'affaires of the Republic of Azerbaijan to UNESCO Ayaz Gojayev met with UNESCO Assistant Director-General for Priority Africa and External Relations Firmin Edouard Matoko.
The meeting focused on the gross violation of the ceasefire by the Armenian armed forces on the morning of September 27, the shelling of Azerbaijani civilians and settlements and the attack on our military positions. As a result of the attack by the Armenian armed forces, civilians and servicemen were killed.
It was noted that in order to protect civilians, as well as to protect the territorial integrity and sovereignty of our country, the Azerbaijani Army launched a counter-offensive operation against the Armenian military.
At the same time, the recent resettlement of Armenian families from Syria and Lebanon in our occupied territories, the relocation of the so-called regime's parliament to Shusha, the pearl of the culture of Azerbaijan, as well as statements by the Armenian Prime Minister and Defense Minister undermined the negotiation process.
"UNESCO's main goal is to protect cultural heritage. Armenia is trying to erase the traces of Azerbaijanis in the region by destroying our cultural heritage in the occupied territories. The carpet factory in the Tartar region was deliberately fired upon by Armenian armed forces, and as a result, the factory was severely damaged. Since the Traditional art of Azerbaijani carpet weaving is inscribed on the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity of UNESCO , it means, this is the direct destruction of world heritage. These facts should also concern UNESCO, "Gojayev said.
He stressed the importance of international organizations, including UNESCO, a close partner, to demonstrate a fair position on the fact of Armenia's military aggression against Azerbaijan.
It was noted that Azerbaijan expects a strong position from international organizations condemning the military attacks of Armenia against our civilian population, which enjoys impunity.
UNESCO Assistant Director-General for Priority Africa and External Relations Firmin Edouard Matoko said he would bring the information to the attention of the Director-General.