İndoneziyada İçərişəhərə həsr olunan poçt markası buraxılıb
2020-06-22İndoneziyada İçərişəhərin UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilməsinin 20 illiyinə həsr olunmuş poçt markası buraxılıb.
Xəbər verilir ki, poçt markası Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 2020-ci il fevral 27-də imzaladığı “İçərişəhərin UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilməsinin 20 illiyinin qeyd olunması haqqında” Sərəncamı çərçivəsində ölkəmizin İndoneziyadakı səfirliyinin təşəbbüsü ilə “İndoneziya Poçt Dövlət Şirkəti” tərəfindən nəşr edilib.
Poçt markasının üzərində “UNESCO-nun Ümumdünya İrsi - İçərişəhər – Bakının mirvarisi” (The Old City (Icheri Sheher – The Pearl of Baku. World Heritage Site by UNESCO) yazısı və “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğundan görüntüsü təsvir olunub.
Səfirliklə “İndoneziya Poçt Dövlət Şirkəti” arasında əldə olunmuş razılığa əsasən, həmin marka iyun ayı ərzində ölkənin mərkəzi və regional poçt şöbələrində dövriyyəyə buraxılıb.

Indonesia has issued post stamps dedicated to the 20th anniversary of the inclusion of Icherisheher in UNESCO's World Heritage List.
The post stamps were issued by the state-owned company Indonesia Post at the initiative of the Azerbaijani Embassy in Indonesia in line with the relevant order signed by President Ilham Aliyev on February 27, 2020
According to the agreement reached between the state-owned company Indonesia Post and the Azerbaijani Embassy, ​​the stamp has been put into circulation this month at the country's central and regional post offices.
Azerbaijan became member of UNESCO on June 3 1992, after restoration of its independence. In 2003, Azerbaijan and UNESCO signed the framework agreement on cooperation in the areas of culture, science, education and communication, which allowed Azerbaijan to become one of the donors of UNESCO.
Many Azerbaijan's cultural sites have been included into UNESCO's World Heritage List.
The Icherisheher (Old City), Maiden Tower and Shirvanshah's palace were included in the UNESCO World Heritage List in 2000.