Azərbaycan UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin vitse-prezidenti seçilib
2019-12-17Kolumbiyanın paytaxtı Boqotada UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin 14-cü sessiyasında Azərbaycan təşkilatın Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin vitse-prezidenti seçilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, sessiyada 5 qeyri-maddi mədəni irs nümunəsi Təcili Qorunmaya Ehtiyacı olan qeyri-maddi mədəni irs siyahısına, 35 qeyri-maddi mədəni irs nümunəsi isə Bəşəriyyətin Qeyri-maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilib. İlk dəfə olaraq, bir qeyri-maddi mədəni irs nümunəsi siyahıdan çıxarılıb.
UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin 15-ci sessiyasının 2020-ci ilin 30 noyabr-5 dekabr tarixlərində Yamaykanın Mədəniyyət, Gender, Əyləncə və İdman naziri Oliviya Qranqenin sədrliyi ilə bu ölkənin paytaxtı Kinqston şəhərində keçirilməsi ilə bağlı qərar qəbul edilib.
Sessiyada qəbul olunmuş qərara əsasən, Azərbaycan komitənin vitse-prezidenti seçilib. Ölkəmizlə yanaşı, Çin, Niderland, Qazaxıstan, Küveyt və Cibuti də komitənin vitse-prezidentləri seçiliblər.

Azerbaijan elected vice-president of UNESCO Intergovernmental Committee for Safeguarding of Intangible Cultural Heritage
The 14th session of the UNESCO Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage, which was held in Bogota, Colombia, has elected Azerbaijan as vice-president of the Committee. China, the Netherlands, Kazakhstan, Kuwait and Djibouti were also elected.
The Committee also inscribed five elements on the List of Intangible Cultural Heritage in Need of Urgent Safeguarding and 35 on the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity. For the first time, the Intergovernmental Committee removed one element from the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity.
The Committee decided to hold its 15th session in Kingston under the chair of Jamaica’s Minister of Culture, Gender, Entertainment and Sport, Olivia Grange.