Azərbaycanda UNESCO klublarının təqdimatı olub
Dekabrın 20-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında UNESCO üzrə Milli Komissiyanın dəstəyi və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının təşkilatçılığı ilə Akademiyada Azərbaycanda ilk UNESCO klublarının təqdimat mərasimi keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, təqdimat mərasimində Akademiyanın rektoru akademik Urxan Ələkbərov, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının baş katibi Elnur Sultanov, Gənclər və İdman nazirinin müavini Fərhad Hacıyev, Mədəniyyət Nazirliyinin Aparat rəhbərinin müavini Vasif Eyvazzadə, Azərbaycan UNESCO klublarının koordinatoru Cahangir Hacıyev, eyni zamanda, müxtəlif təhsil ocaqlarının müəllim və tələbələri iştirak ediblər.
Qeyd olunmalıdır ki, cari ildə ölkəmizin bir sıra təhsil müəssisələrində - Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetində, Bakı Avropa Liseyində və 20 saylı ümumtəhsil məktəbində UNESCO klubları yaradılıb.
Rektor U.Ələkbərov Azərbaycan-UNESCO münasibətlərinin yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edərək, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri xanım Mehriban Əliyevanın misilsiz xidmətlərini vurğulayıb. O, klubların Azərbaycanın UNESCO ilə əməkdaşlığına əlavə töhfə verəcəyinə əminliyini bildirib.
Tədbirdə Milli Komissiyanın baş katibi E.Sultanov çıxış edərək UNESCO klublarının yaradılmasının Milli Komissiyanın 25 illiyinə təsadüf etdiyini diqqətə çatdırıb. E.Sultanov Milli Komissiyanın Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 1994-cü ildə müvafiq Sərəncamı ilə yaradıldığını qeyd edərək, Komissiyanın fəaliyyəti barədə danışıb. O, Azərbaycan və UNESCO arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi siyasətinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb. E.Sultanov ölkəmizdə UNESCO klublarının yaradılmasının Azərbaycan-UNESCO əlaqələrində yeni səhifə olduğunu qeyd edib.
Gənclər və İdman nazirinin müavini Fərhad Hacıyev UNESCO-nun gənclər mövzusuna önəm verdiyini vurğulayıb, ölkəmizdə həyata keçirilən gənclər və idman siyasətindən bəhs edib, Azərbaycan-UNESCO klublarının fəaliyyətinə uğurlar arzulayıb.
Mədəniyyət Nazirliyinin Aparat rəhbərinin müavini Vasif Eyvazzadə mədəniyyət sahəsində, xüsusən də maddi və qeyri-maddi irsin qorunması sahəsində Azərbaycan–UNESCO əməkdaşlığından bəhs edib və klubların yaradılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Azərbaycan-UNESCO klublarının koordinatoru Cahangir Hacıyev təqdimatla çıxış edərək, klubların yaranması haqqında tədbir iştirakçılarına məlumat verib və onların fəaliyyət istiqamətləri barədə danışıb.

Presentation of UNESCO clubs in Azerbaijan
The presentation of the first UNESCO clubs in Azerbaijan was held at the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan.on December 20 with the support of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO.
Rector of the Academy, academician Urkhan Alekperov, Ambassador-at-Large, Secretary-General of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO Elnur Sultanov, Deputy Minister of Youth and Sports Farhad Hajiyev, Deputy head of the Administration of the Ministry of Culture, Azerbaijan-UNESCO Clubs Coordinator Jahangir Hajiyev, as well as teachers and students from different educational institutions attended the event.
It should be noted that this year UNESCO clubs were established in a number of educational institutions of the country - the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan State Pedagogical University, Baku European School and secondary school # 20.
Rector U. Alakbarov noted the high level of Azerbaijani-UNESCO relations and highlighted the outstanding services of the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of UNESCO Mrs. Mehriban Aliyeva. He expressed confidence that the clubs will make an additional contribution to Azerbaijan's cooperation with UNESCO.
Speaking at the event, Secretary General of the National Commission E. Sultanov noted that the establishment of UNESCO clubs coincides with the 25th anniversary of the National Commission. E. Sultanov said that the National Commission was established by the relevant decree of the national leader of the Republic of Azerbaijan Heydar Aliyev in 1994 and spoke about the activities of the Commission. He stressed that the policy of strengthening cooperation between Azerbaijan and UNESCO was successfully continued by President Ilham Aliyev. E.Sultanov said that the establishment of UNESCO clubs in our country is a new page in the Azerbaijan-UNESCO relations.
Deputy Minister of Youth and Sports Farhad Hajiyev said that UNESCO attaches great importance to the youth. He talked about youth and sports policy pursued in our country and wished success to Azerbaijan UNESCO clubs.
Deputy head of the Administration of the Ministry of Culture Vasif Eyvazzade spoke about the cooperation between Azerbaijan and UNESCO in the field of culture, especially in the field of protection of tangible and intangible heritage and emphasized the importance of the creation of clubs.
Azerbaijan-UNESCO Clubs Coordinator Jahangir Hajiyev made a presentation about the establishment of clubs and spoke about their activities.