Los-Ancelesdə Azərbaycanın mətbəx mədəniyyəti təqdim olunub
AZƏRTAC xəbər verir ki, tədbir Azərbaycanın Los-Ancelesdəki Baş Konsulluğunun və UNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının birgə dəstəyi ilə reallaşıb.
Tədbirdə 200-ə yaxın qonaq, o cümlədən müxtəlif xarici ölkələrin baş və fəxri konsulları, siyasi xadimlər, tanınmış elm və mədəniyyət xadimləri, jurnalistlər, Azərbaycan icması fəalları, həmçinin dost türk, yəhudi, Pakistan, İran, Koreya Respublikası, Vyetnam və digər icmaların rəhbərləri iştirak ediblər.
Tədbir Azərbaycan və ABŞ-ın dövlət himnlərinin səslənməsi ilə başlayıb.
Bütün qonaqları salamlayan Azərbaycanın Los-Ancelesdəki baş konsulu, Los-Anceles Konsulluq Korpusunun (LAKK) sədri (duayeni) Nəsimi Ağayev bu mədəniyyət tədbirində hər kəsi görməkdən məmnun olduğunu bildirib. Baş konsul bu il UNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının yaradılmasının 25 illiyinin qeyd olunduğunu söyləyib. N.Ağayev Azərbaycan mətbəxinin zənginliyi və çoxşeşidliyinin ölkəmizin əsrarəngiz təbiətindən, flora və faunasının müxtəlifliyindən qaynaqlandığını vurğulayıb. O, Azərbaycanda dolmanın bişirilmə ənənələrinin qədim tarixə malik olduğunu və bu ənənələrin həmrəylik, hörmət və qonaqpərvərliyi özündə ehtiva etdiyini diqqətə çatdırıb. Baş konsul 2017-ci ildə Azərbaycan dolmasının bişirilməsi və paylaşılması ənənəsinin UNESKO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrsi Siyahısına daxil edildiyini qeyd edib. N.Ağayev bunun və ölkəmizin digər qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinin həmin siyahıya daxil edilməsinin Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, UNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın gərgin və məqsədyönlü fəaliyyəti sayəsində nail olunduğunu vurğulayıb.
Sonra çıxış edən Kaliforniyanın Örvayn Şəhər Şurasının üzvü Fərəh Xan bu ilin yazında ölkəmizə səfər edərək Azərbaycan haqda ən xoş təəssüratlarla geri döndüyünü, səfər zamanı Azərbaycan mətbəxinə heyran qaldığını və mətbəximizdə ən çox sevdiyi yeməyin məhz dolma olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra Kaliforniyanın San Dieqo şəhərində fəaliyyət göstərən “Cafe 21” Azərbaycan restoranının sahibi İmran Cavadov ölkəmizdə dolmanın bişirilmə ənənələri və mətbəximizin müxtəlif dolma növlərindən bəhs edən təqdimatla çıxış edib.
Tədbir Azərbaycan musiqisindən nümunələr, eləcə də rəqs ustası Ləman Musayevanın ifasında Azərbaycan rəqslərinin ifası ilə davam edib. Tədbir iştirakçıların gurultulu alqışları ilə qarşılanıb.
Qonaqlar “Cafe 21” restoranı tərəfindən hazırlanmış Azərbaycan mətbəxinin müxtəlif ləziz təamları, o cümlədən müxtəlif dolma çeşidləri ilə tanış olublar.

Azerbaijani cuisine featured in Los Angeles
An event dedicated to Azerbaijani cuisine, with a special focus on Azerbaijan’s dolma making and sharing traditions, was held in Los Angeles. Hosted and organized by Azerbaijan’s Consulate General in Los Angeles with the support of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, the event was attended by 200 guests, including Consuls General and Honorary Consuls, elected officials, faith and community leaders, media representatives, scientists, members of the local Azerbaijani community, as well as leaders of Turkish, Pakistani, Jewish, Iranian, Korean, Hispanic and other communities.
The event opened with the performance of national anthems of Azerbaijan and the U.S.
Opening the event, Consul General of Azerbaijan in Los Angeles and Dean of the Los Angeles Consular Corps Nasimi Aghayev stated that this year marks the 25th anniversary of the establishment of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO. Aghayev stressed that Azerbaijan’s very diverse flora and fauna heavily reflected on Azerbaijan’s cuisine. He added that the dolma making tradition “is enjoyed on special occasions and gatherings and expresses solidarity, respect and hospitality. It is transmitted from generation to generation and transcends ethnic and religious boundaries within the country”. The Consul General mentioned that in 2017, Azerbaijan’s dolma making and sharing tradition was inscribed on UNESCO’s Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity. Aghayev noted that inclusion of this tradition, as well as other elements of Azerbaijan’s intangible cultural heritage “is a result of the hard and goal-oriented work spearheaded by the Heydar Aliyev Foundation of Azerbaijan under the leadership of its President, Azerbaijan’s First Vice-President Mrs. Mehriban Aliyeva who is also the Goodwill Ambassador of UNESCO”.
Speaking afterwards, Irvine City Councilmember Farrah Khan recalled her visit to Azerbaijan this year and expressed her admiration for Azerbaijani cuisine and noted that dolma is her most favorite Azerbaijani meal.
Afterwards, Mr. Imran Javadov, the owner of the Azerbaijani “Cafe 21” restaurant in San Diego’s famous Gaslamp District, delivered an insightful presentation on the dolma making traditions and variety of dolma types in Azerbaijani cuisine.
The event continued with Azerbaijani music, as well as dance performances by Laman Musayeva. The guests were treated to authentic Azerbaijani dishes and pastries, including various types of dolma, prepared by Chef Leyla Javadova of Cafe 21.