Azərbaycanın UNESCO üzrə Milli Komissiyası böyük uğurlara imza atıb
Martın 6-da Beynəlxalq Muğam Mərkəzində UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının yaradılmasının 25 illiyinə həsr olunmuş mədəni tədbir keçirilib.
Tədbir Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Mədəniyyət Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdən əvvəl Muğam Mərkəzinin foyesində Qədim Musiqi Alətləri Dövlət Ansamblının çıxışı və DA incəsənət studiyasının gənc rəssamlarının ölkəmizin UNESCO-nun müvafiq siyahısına daxil edilmiş qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinə həsr edilən əsərlərindən ibarət sərgisi təqdim olunub.
Tədbirin əvvəlində Azərbaycan Dövlət Televiziyası və UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının birgə hazırladığı qısametrajlı film nümayiş etdirilib. Filmdə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri xanım Mehriban Əliyevanın çoxşaxəli fəaliyyəti, Azərbaycan-UNESCO əməkdaşlığının inkişaf mərhələləri, ölkəmizin əldə etdiyi uğurlar və digər məsələlər öz əksini tapıb.
Mədəni tədbirdə Azərbaycanın tanınmış xanəndələri Xalq artisti Mənsum İbrahimov, Əməkdar artist Arzu Əliyeva, Əməkdar artistlər - tarzən Elçin Həşimov və kamança ustası Elnur Əhmədov, F.Əmirov adına Əməkdar Kollektiv, Azərbaycan Dövlət Mahnı və Rəqs Ansamblı, gənc aşıqlar kollektivi, Cabbar Qaryağdıoğlu adına 9 nömrəli Uşaq Musiqi Məktəbinin kollektivi, gənc muğam ifaçısı Kənan Bayramov çıxış ediblər.
Tədbirdə UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının sədri, xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov, Milli Komissiyanın üzvləri, ölkəmizdə akkreditə olunmuş diplomatik nümayəndəliklərin rəhbərləri, eləcə də mədəniyyət və incəsənət xadimləri iştirak ediblər. Tədbir çərçivəsində Heydər Əliyev Fondu, Mədəniyyət Nazirliyi və UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası tərəfindən birgə hazırlanan, muğam parçalarından ibarət CD albom və Azərbaycan-UNESCO münasibətlərinə həsr olunmuş aidiyyəti nəşrlər təqdim olunub.

Azerbaijan National Commission for UNESCO has achieved great successes
A cultural event dedicated to the 25th anniversary of the establishment of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO was held at the International Mugham Center on March 6.
The event was supported by the Heydar Aliyev Foundation, jointly organized by the Ministry of Foreign Affairs and the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan.
An exhibition of works by young artists of the DA art studio dedicated to the intangible cultural heritage samples included in the relevant UNESCO list of our country was presented at the foyer of the Mugham Center.
At the beginning of the event, a short film jointly prepared by Azerbaijan State Television and National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO was screened. The film reflected the multifaceted activities of Mrs. Mehriban Aliyeva, First Vice President of the Republic of Azerbaijan, President of Heydar Aliyev Foundation, UNESCO Goodwill Ambassador, developing stages of Azerbaijan-UNESCO cooperation, achievements of our country and other issues.
Famous singers of Azerbaijan - People's Artist Mansum Ibrahimov, Honored artist Arzu Aliyeva, Honored artists - tar player Elchin Hashimov and kamancha master Elnur Akhmadov, F. Amirov band, Azerbaijan State Song and Dance Ensemble, Young Ashig band, Jabbar Garyagdioglu No. 9 Children Music School and young mugham performer Kenan Bayramov made speeches.
Chairman of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, Foreign Minister Elmar Mammadyarov, members of the National Commission, heads of diplomatic missions accredited in our country, as well as cultural personalities and artists participated in the event. Within the framework of the event, the CD album, composed of Mugham pieces and publications regarding Azerbaijan-UNESCO relations, jointly prepared by the Heydar Aliyev Foundation, the Ministry of Culture and the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO was presented.