Eduard Matoko: Azərbaycan UNESCO-nun etibarlı tərəfdaşıdır
Azərbaycanın UNESCO yanında daimi nümayəndəliyinin rəhbəri səfir Anar Kərimov qurumun baş direktorunun Afrika və xarici əlaqələr üzrə müavini Eduard Matoko ilə görüşüb.
A.Kərimov E.Matokonu yeni vəzifəsi münasibətilə təbrik edib, onun uzun illər UNESCO-dakı təcrübəsinin müavin kimi təşkilatın qarşıya qoyduğu məqsədlərə çatmasında böyük rolu olacağına əminliyini bildirib.
Görüşdə Azərbaycan-UNESCO münasibətləri haqqında geniş məlumat verilib. Qeyd olunub ki, ölkəmiz qurumun gənc üzvlərindən olmasına baxmayaraq, qısa müddətdə təşkilatın ən fəal üzvlərindən birinə çevrilib. Onun məqsəd və vəzifələrinin həyata keçirilməsində, bir çox layihələrinin reallaşdırılmasında yaxından iştirak edib. Bu tendensiyanın davam etdirildiyi, ölkəmizin UNESCO-nun önəm verdiyi mədəniyyətlərarası dialoqa, mədəni irsin qorunmasına, Afrika qitəsinin davamlı inkişafına töhfələri diqqətə çatdırılıb.
A.Kərimov Azərbaycan-UNESCO əlaqələrinin inkişafında Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın böyük xidmətləri olduğunu vurğulayıb.
Cari ilin may ayında Bakıda UNESCO və digər nüfuzlu beynəlxalq və regional təşkilatlarla birgə V Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun, iyun-iyul aylarında isə Ümumdünya İrs Komitəsinin növbəti sessiyasının keçiriləcəyi qeyd edilib və UNESCO rəhbərliyinin bu tədbirlərə qatılması xahiş edilib.
Eduard Matoko Azərbaycan-UNESCO münasibətlərinin yüksək səviyyəsindən məmnunluğunu ifadə edib. O, Azərbaycan hökumətinin UNESCO-nun məram və məqsədlərinin həyata keçirilməsi üçün verdiyi töhfələrin əhəmiyyətini, eləcə də Afrika ilə bağlı layihələrdə yaxından iştirakını xüsusi dəyərləndirdiyini bildirib. E.Matoko Azərbaycanın UNESCO-nun etibarlı tərəfdaşı olduğunu qeyd edərək, münasibətlərin bundan sonra daha da dərinləşəcəyinə inandığını vurğulayıb.

Edouard Matoko: “Azerbaijan is a reliable partner of UNESCO.”
Anar Karimov, Ambassador and the head of the Permanent Delegation of Azerbaijan to UNESCO, met with Edouard Matoko, the Assistant Director-General for Priority Africa and External Relations.
A. Karimov congratulated E.Matoko for his new appointment and noted that E.Matoko’s long experience in UNESCO would play a huge role in reaching further goals of the organization.
During the meeting, Ambassador informed the counterpart regarding Azerbaijan-UNESCO relations. It was noted that despite the fact that our country is a young member of the organization, it has become one of the active members. It has closely participated in achieving goals and realization of numerous projects. The continuation of these tendencies, the contributions of our country on the intercultural dialogues, safeguarding of cultural heritage, and sustainable development of the African continent has been stressed.
A. Karimov stressed the great services of Mrs. Mehriban Aliyeva, First Vice-President of the Republic of Azerbaijan and UNESCO Goodwill Ambassador on the development of Azerbaijan-UNESCO relations.
It was mentioned that on May of the current year, together with UNESCO and other international and regional organizations the 5th World Forum on Intercultural Dialogue and on June-July, the next session of the World Heritage Committee would be held in Baku, and the UNESCO leadership was asked to attend these events.
Edouard Matoko emphasized his satisfaction on the high level of Azerbaijan-UNESCO relations. He noted the importance of the Azerbaijani government's contribution to UNESCO's goals and objectives, as well as its close involvement in African-related projects. Noting that Azerbaijan is a reliable partner of UNESCO, E.Matoko underlined that he believes the relations will deepen further.