Parisdə UNESCO Katibliyində görüşlər keçirilib
Məlum olduğu kimi, Bakıda 2019-cu il may 2-3-də V Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu, iyunun 30–dan iyulun 10-dək isə UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyası keçiriləcək. Hər iki dünya əhəmiyyətli tədbirlə bağlı hazırlıq məsələlərini müzakirə etmək məqsədilə Mədəniyyət Nazirliyinin Aparat rəhbərinin müavini – Beynəlxalq əməkdaşlıq və innovativ inkişaf şöbəsinin müdiri, sözügedən tədbirlərin əməliyyat qrupunun rəhbəri Vasif Eyvazzadə UNESCO Katibliyinin rəsmiləri ilə görüşlər keçirib.
V Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu ilə bağlı keçirilmiş görüşdə UNESCO-nun Sosial və humanitar elmlər departamentinin rəhbəri Magnus Magnusson UNESCO-nun Azərbaycanın mədəniyyətlərarası dialoq sahəsində beynəlxalq səviyyədə fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdiyini və bu istiqamətdə qarşılıqlı əməkdaşlığın davam etdirilməsinə böyük önəm verildiyini bildirib.
V.Eyvazzadə Forumun Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 10 il bundan əvvəl irəli sürdüyü “Bakı prosesi” təşəbbüsünün tərkib hissəsi kimi BMT tərəfindən çox vacib qlobal platforma elan edildiyini, həmçinin UNESCO ilə yanaşı, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı, BMT-nin Dünya Turizm Təşkilatı, Avropa Şurası və ISESCO-nun da tərəfdaşı olduğu yeganə beynəlxalq hərəkat olduğunu vurğulayıb. Bu baxımdan V Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu bu xüsusiyyətləri özündə saxlamaqla mədəni müxtəliflik, dialoq və əməkdaşlıq, insan təhlükəsizliyi, gənclərin liderliyi, miqrasiya, münaqişələrin qarşısının alınması və s. mövzuları əhatə edəcəkdir. Artıq UNESCO-nun da iştirakı ilə beynəlxalq ekspertlərlə birgə Forumun konseptual müzakirə sənədi və proqram layihəsi hazırlanmışdır. Görüş zamanı, həmçinin Forumun təşkilati məsələləri ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Daha sonra UNESCO-nun Ümumdünya İrs Mərkəzinin direktor müavini Petya Totçarovanın rəhbərlik etdiyi katibliyin nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Görüşdə Azərbaycan Respublikasının sədrliyi ilə keçiriləcək Komitə iclası ilə bağlı cari ilin iyul ayına kimi təşkil ediləcək görüşlər, Komitənin 43-cü sessiyası və onun çərçivəsində baş tutacaq Gənclər Forumu və Abidə menecerlərinin Forumuna hazırlıq məsələləri ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
V.Eyvazzadə bildirib ki, Komitə iclasının Bakıda keçirilməsi ilə bağlı Prezidentin müvafiq Sərəncamı ilə Təşkilat Komitəsi yaradılıb.
Görüş zamanı, həmçinin UNESCO Katibliyinin missiyasının cari ilin mart ayında Bakıya səfəri ilə bağlı razılıq əldə olunub.

Several meetings were held in UNESCO Secretariat in Paris
As it is known, Baku will host the V World Forum on Intercultural Dialogue on May 2-3, 2019 and the 43rd session of the UNESCO World Heritage Committee from June 30 to July 10. Vasif Eyvazzade, Head of the International Cooperation and Innovative Development Department, Deputy Head of the Apparatus of the Ministry of Culture and head of the operating group for the mentioned events, has met with UNESCO Secretariat officials to discuss preparations for both events.
Magnus Magnusson, Head of UNESCO Social and Humanitarian Sciences Department, notified that UNESCO highly appreciates the activity of Azerbaijan in the field of intercultural dialogue and attaches great importance to the continuance of mutual cooperation in this direction.
V.Eyvazzada informed that the Forum was declared a very significant global platform by the UN as a part of the "Baku Process" initiated by President Ilham Aliyev 10 years ago. He also emphasized that along with UNESCO, this is the only international movement supported by the UN World Alliance of Civilizations, the UN World Tourism Organization, European Council and ISESCO. From this point of view, the V World Forum on Intercultural Dialogue by maintaining these features will cover cultural diversity, dialogue and co-operation, human security, youth leadership, migration, conflict prevention and etc. The conceptual discussion document and program project of the Forum have been prepared jointly with the participation of UNESCO and international experts. Organizational issues of the Forum have also been discussed during the meeting.
Then, a meeting was held with the delegation of the Secretariat led by Petya Totchova, Deputy Director of UNESCO World Heritage Center. At the meeting, discussions were held regarding the Committee meeting to be held under the chairmanship of the Republic of Azerbaijan by July of the current year, as well as the Youth Forum and Site managers Forum that will be held within the framework of the 43rd session of the Committee.
V.Eyvazzada noted that the Organizing Committee has been established by the relevant Decree of the President on holding the Committee meeting in Baku.
During the meeting, the sides have reached an agreement on the visit of the UNESCO Secretariat mission to Baku in March of the current year.