UNESCO-nun baş qərargahında mədəniyyətimizin təşviqi ilə bağlı tədbirlər təşkil edilib
Azərbaycan Respublikasının UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyinin və UNESCO Birliyi Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə qurumun baş qərargahında Azərbaycan mədəniyyətinə dair layihə çərçivəsində silsilə tədbirlər keçirilib. Tədbirlərdə bu təşkilatda akkreditə olunmuş diplomatik nümayəndəliklərin, eləcə də beynəlxalq təşkilatların üzvləri və ailələri iştirak ediblər.
Nümayəndəliyimiz tərəfindən hazırlanmış layihənin əsas məqsədi dünyanın müxtəlif ölkələrinin nümayəndələrini bir araya gətirmiş bu mötəbər təşkilatda mədəniyyətimizi təşviq etməkdir. Layihə çərçivəsində Azərbaycan mədəniyyəti, rəssamlıq məktəbləri, musiqisi, xalçası haqqında ətraflı məlumat verilib. Bəstəkarlarımızın musiqiləri səsləndirilib. Milli mətbəximizdən söz açılaraq, tədbir iştirakçıları şirniyyatlarımıza qonaq ediliblər.
Tədbirlərdə Leyla Əliyeva, Aysel Mirqasımlı, Elnarə Səfərova, Rəna Əmrahova və Vəfa Əfəndiyeva kimi ölkəmizin tanınmış müasir rəssamlarının yaradıcılığından danışılıb və əsərləri nümayiş olunub.
Layihə çərçivəsində Parisdə yaşayan azərbaycanlı rəssam Əsmər Nərimanbəyovanın təsviri sənətin əsas prinsipləri haqqında ustad dərsi keçirilib. Dərs tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb. Layihənin sonunda iştirakçılara sertifikat verilib.
UNESCO yanındakı nümayəndəliyimiz gələcəkdə də ölkəmizin tarixi, mədəniyyəti və incəsənətinə dair müxtəlif layihələr reallaşdırmağı planlaşdırır.

With the organization of Permanent Delegation of the Republic of Azerbaijan to UNESCO and UNESCO Association, a series of events were held at the Headquarters of the organization in the framework of the project on Azerbaijan’s culture. The event was attended by representatives of diplomatic missions accredited in the organization, as well as members and families of international organizations.
The main goal of the project, which was developed by our delegation, was to promote Azerbaijan’s culture in this prestigious organization, bringing together representatives of different countries around the world. Within the project, detailed information was given about Azerbaijan’s culture, painting schools, music, carpet. The musicals of our composers were sounded. Speaking about our national cuisine, participants of the event tasted our sweets.
Leyla Aliyeva, Aysel Mirgasimli, Elnara Safarova, Rena Amrahova and Vafa Efendiyeva, as well as works by renowned contemporary artists of our country were presented at the event.
Within the framework of the project, a master-class on the basic principles of fine arts of Azerbaijan’s artist Asmar Narimanbekova was held in Paris. The lesson was welcomed by the event participants. At the end of the project, participants have presented a certificate.
UNESCO office is planning to implement various projects on the history, culture and art of our country in the future.