“Yallı (Köçəri, Tənzərə), Naxçıvanın ənənəvi qrup rəqsləri” YUNESKO-nun Təcili Qorunma Siyahısına daxil edilmişdir
2018-12-05
2018-ci ilin 26 noyabr – 1 dekabr tarixlərində Mavriki Respublikasının paytaxtı Port Luis şəhərində YUNESKO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin növbəti 13-cü sessiyasında qəbul edilmiş qərarla “Yallı (Köçəri, Tənzərə), Naxçıvanın ənənəvi qrup rəqsləri” YUNESKO-nun Təcili Qorunma Siyahısına daxil edilmişdir.
Sözügedən nominasiya sənədi Mədəniyyət Nazirliyi, Xarici İşlər Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının YUNESKO yanında Daimi Nümayəndəliyinin birgə əməkdaşlığı ilə təqdim edilib. Namizədlik sənədinin məhz Naxçıvan adı ilə təqdim edilməsində əsas məqsəd ölkəmizin qədim və tarixi regionu olan Naxçıvanda yaşayan əhalinin ənənəvi mədəniyyətinə və xalq yaradıcılığına dünya miqyasında işıq salmaq və tanıtmaq, eyni zamanda bu ənənələri YUNESKO səviyyəsində qorumaqdır.
Ermənistanın Azərbaycanın digər mədəni irs namizədləri ilə bağlı olduğu kimi “Yallı (Köçəri, Tənzərə), Naxçıvanın ənənəvi qrup rəqsləri” nominasiyasına qarşı təxribat xarakterli cəhdlərinin qarşısı alınmış, Azərbaycan Respublikasının aidiyyəti dövlət orqanları tərəfindən sessiyadan öncə müvafiq iş aparılmış və ölkəmizin nümayəndə heyəti tərəfindən sessiya zamanı Ermənistan tərəfinə layiqli cavab verilmişdir.
YUNESKO ilə əməkdaşlığın inkişafında və mədəni irsimizin qorunması və dünya miqyasında təbliğində müstəsna rolu olan Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun və ISESCO-nun xoşməramlı səfiri xanım Mehriban Əliyevanın dəstəyi ilə “Yallı (Köçəri, Tənzərə), Naxçıvanın ənənəvi qrup rəqsləri” ilə yanaşı, hazırda kamança hazırlanması və ifaçılıq sənəti, dolma hazırlama və paylaşma ənənəsi, Azərbaycan muğam ifaçılığı, lavaş bişirmə və paylaşma ənənəsi, Lahıc misgərlik sənəti, aşıq sənəti, Novruz bayramı, xalça sənəti, tar ifaçılığı, kəlağayı sənəti UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısında, həmçinin Çovqan– ənənəvi Qarabağ atüstü oyunu isə UNESCO-nun təcili qorunmaya ehtiyacı olan qeyri-maddi mədəni irs siyahısında yer alır.

"Yalli (Kochari, Tenzere), traditional group dances of Nakhchivan" has been inscribed on the UNESCO List of Intangible Cultural Heritage in Need of Urgent Safeguarding
"Yalli (Kochari, Tenzere), traditional group dances of Nakhchivan" has been inscribed on the UNESCO List of Intangible Cultural Heritage in Need of Urgent Safeguarding by the decision of the 13th Session of the UNESCO Intergovernmental Committee for the Safeguarding of Intangible Cultural Heritage held in Port Louis, the capital of the Mauritius on 26 November - 1 December 2018.
The mentioned nomination document was presented jointly by the Ministry of Culture, Ministry of Foreign Affairs and the Permanent Delegation of the Republic of Azerbaijan to UNESCO. The main purpose of presenting the nomination document under the name of Nakhchivan is to promote the traditional culture and folklore of the people living in Nakhchivan, the ancient and historical region of Azerbaijan, at the same time to safeguard these traditions at the UNESCO level.
Armenia's provocative attempts against the nomination of "Yalli (Kochari, Tenzere), traditional group dances of Nakhchivan" were prevented.
With the support of the First Vice President of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO Mrs. Mehriban Aliyeva, who has an exceptional services in the development of cooperation with UNESCO and the promotion of our cultural heritage worldwide, "Yalli (Kochari, Tenzere), traditional group dances of Nakhchivan", as well as the other intangible cultural heritages of Azerbaijan have been inscribed on the UNESCO List of Intangible Cultural Heritage.