Azərbaycanın 2 faylı UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına təqdim edilib
Azərbaycan Respublikasının Naxçıvan ənənəvi kollektiv “Yallı rəqsi” faylı UNESCO-nun təcili qorunmaya ehtiyacı olan Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına və Azərbaycanın Qazaxıstan və Türkiyə ilə birlikdə “Dədə Qorqud irsi: bu epopeya ilə bağlı mədəniyyət, xalq əfsanələri və musiqi”yə dair faylı isə Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına təqdim olunub.
Bu haqda UNESCO-nun qeyri-maddi mədəni irsin mühafizəsi haqqında Konvensiyasının katibi Tim Kurtis bildirib.
Qeyd edilib ki, 2018-ci ildə Qeyri-Maddi Mədəni İrsin Qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitənin təcili qorunmaya ehtiyacı olan qeyri-maddi mədəni irs siyahısına 7 fayl, qeyri-maddi mədəni irs üzrə Reprezentativ siyahısına 40 fayl və yaxşı mühafizə praktikasına 2 fayl daxildir.
Noyabrın 26-dan dekabrın 1-dək Port-Luis şəhərində UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrsin Qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin 13-cü sessiyasında digər məsələlərlə birlikdə yuxarıda göstərilən fayllara baxılacaq və onların müvafiq siyahılara daxil edilməsi ilə bağlı qərar qəbul ediləcək.

Azerbaijan has submitted 2 files to the UNESCO List of Intangible Cultural Heritage
“Yalli (Kochari, Tenzere), traditional group dances of Nakhchivan” has been submitted for inscription on the UNESCO List of Intangible Cultural Heritage in Need of Urgent Safeguarding and “Heritage of Dede Qorqud/ Korkyt Ata/ Dede Korkut, epic culture, folk tales and music” has been submitted for inscription on the Representative List of Intangible Cultural Heritage of Humanity as a multi-national nomination by Azerbaijan, Kazakhstan and Turkey.
Secretary of the UNESCO Convention on the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage, Tim Curtis informed about it.
It was noted that the Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage included 7 files in the List of Intangible Cultural Heritage in Need of Urgent Safeguarding, 40 files for the Representative List of Intangible Cultural Heritage and 2 files for Good Safeguarding Practices.
The above-mentioned files will be considered and decisions will be made regarding their inscription on the list during the 13th Session of the UNESCO Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage, held in Port Louis, Republic of Mauritius, from November 26 to December 1, 2018.